Чи можна приймати на роботу працівника без військового квитка?
Новини
09.07.2021
Чи можна приймати на роботу працівника без військового квитка?
Чи можна приймати на роботу працівника без військового квитка за трудовим договором?
У ч. 2 ст. 24 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) визначено: укладаючи трудовий договір (тобто у разі зарахування до штату) громадянин зобов’язаний подати військово-обліковий документ. Для призовників за такий править приписне посвідчення, а для військовозобов’язаних — військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного (п. 16 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних, затвердженого постановою КМУ від 07.12.2016 р. № 921, далі — Порядок № 921). Окрім того, згідно з п. 37 Порядку № 921 приймання на роботу здійснюється лише за наявності військово-облікового документа з позначкою про взяття на військовий облік. Якщо працевлаштування відбудеться всупереч цій умові, то до посадовця (директора) можуть застосувати адмінштраф — від 3400 до 5100 грн за ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Закцентуємося ще на одному моменті — це вам може стати в пригоді, якщо матимете неабияку зацікавленість прийняти на роботу громадянина, що загубив військовий квиток. Для його відновлення потрібно звернуться до відповідного органу (наразі військкомати реформуються в територіальні центри комплектування та соціальної підтримки). На період до одержання військового квитка видають тимчасове посвідчення військовозобов’язаного (п. 3 Порядку виготовлення, видачі та знищення тимчасового посвідчення військовозобов’язаного, затвердженого наказом Міноборони України від 21.11.2017 р. № 610). А з тимчасовим посвідченням, як вже зазначили вище, приймати на роботу можна.
Додаткове запитання: чи можна без військового квитка зарахувати в штат (прийняти на роботу) працівника за трудовим договором? Зарахування до штату — те саме, що приймання на роботу за трудовим договором. Трудові відносини (включення до штату) оформлюють саме трудовим договором. Причому наявність заяви фізособи про приймання на роботу й виданого на її підставі наказу — це теж трудовий договір (у так званій спрощеній формі).
Можливо, ви хотіли запитати, чи можна укласти з такою особою цивільно-правовий договір (наприклад, підряду). У такому разі відповідь ствердна — авжеж, можна. Для укладання цивільно-правового договору наявність військово-облікового документа не потрібна (норм, які б до цього зобов’язували, немає). Водночас застерігаємо: якщо з людиною оформити цивільно-правовий договір, але по суті відносини матимуть ознаки трудових, то підприємство можуть звинуватити у використанні найманої праці без укладання трудового договору, за що передбачено штраф — 10 мінзарплат (абз. 2 ч. 2 ст. 265 КЗпП).
Книга обліку руху трудових книжок і вкладишів до них розроблена у відповідності до типової форми № П-10, яку затверджено наказом Міністерства статистики України від 27 жовтня 1995 року № 277. ЇЇ ведення є обов’язковим на підприємствах, в установах, організаціях усіх форм власності та у фізичних осіб — суб’єктів підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.