Яка відпустка за власний рахунок не перериватиме страхового стажу?
Новини
30.11.2020
Яка відпустка за власний рахунок не перериватиме страхового стажу?
Скільки днів надається відпустки за власний рахунок, щоб не переривався стаж роботи?
Якщо відпустка за власний рахунок триває більше одного календарного місяця (з 1-го по останнє число), цей місяць не потрапить до страхового стажу.
Страховий стаж — період, протягом якого особа підлягала страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та за який щомісяця сплачено нею і роботодавцем або нею страхові внески в сумі, не меншій за мінімальний страховий внесок (ст. 21 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105-XIV, далі — Закон № 1105).
Якщо відпустка без збереження зарплати надається в межах місяця (наприклад, відпустка триває три тижні, а один тиждень співробітник працює), у страхувальника (підприємства-роботодавця) виникає обов’язок сплатити за працівника єдиний внесок у сумі, не меншій за встановлений мінімум (ч. 5 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI), 22% від мінзарплати,на сьогодні — 1100 грн.
Якщо ж працівник перебуває у відпустці за власний рахунок більше одного календарного місяця і жодних нарахувань за цей місяць не провадять, тоді бази нарахування єдиного внеску немає. Тож місяць цілком виключається зі страхового стажу.
Отже, до страхового стажу (який на сьогодні є визначальним як для отримання пенсії, так і для оплати лікарняних) уключають місяці, за які сплачено внески не нижче мінімального розміру. Календарні місяці, у яких працівник перебуває у відпустці з 1-го по останній день місяця, до страхового стажу не потрапляють.
Окремо зауважимо, що перерви у трудовому стажі впливали на розмір пенсії за радянських часів, коли за безперервний стаж нараховувалися надбавки (п. 2 постанови Ради Міністрів СРСР «Про затвердження правил розрахунку безперервного трудового стажу робітників та службовців при призначенні допомоги по державному соціальному страхуванню» від 13.04.1973 р. № 252). На сьогодні поняття «перерваний стаж» уже неактуальне, адже стаж для обчислення пенсії залежить від сплати страхових внесків, і наявність перерв у ньому не впливає на її розмір.
У книзі обліку щорічних і додаткових відпусток працівників подані рекомендації щодо його ведення з метою якісного обліку та здійснення оперативного контролю наданих відпусток, а також, щоб використовувати його дані для підготовки квартальної і річної звітності.