Трудовий договір з ФОП: чи вважається дійсним без реєстрації у службі зайнятості?
Новини
08.09.2020
Трудовий договір з ФОП: чи вважається дійсним без реєстрації у службі зайнятості?
Чи вважається дійсним трудовий договір, укладений між працівником та фізичною особою — підприємцем, але не зареєстрований у службі зайнятості?
Відповідно до частини першої статті 21 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) трудовим договором є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
Порядок укладення трудового договору з працівниками передбачений статтею 24 КЗпП України. Трудовий договір укладається в письмовій формі. При укладенні трудового договору громадянин зобов’язаний подати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку, а у випадках, передбачених законодавством, — також документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров’я та інші документи.
З 01.01.2015 статтю 241 КЗпП України виключено на підставі Закону від 28.12.2014 № 77-VIII, яка передбачала реєстрацію трудового договору, укладеного між підприємцем і найманим працівником, в службі зайнятості.
Відповідно до частини третьою статті 24 КЗпП України працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом або розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою КМУ «Про порядок повідомлення Державної фіскальної служби та її територіальних органів про прийняття працівника на роботу» від 17.06.2015 № 413 визначено механізм повідомлення податкової про прийнятих працівників. У додатку до цієї постанови міститься форма повідомлення. Повідомлення треба подати під час кожного прийняття працівників (в тому числі і сумісників).
Таким чином, починаючи з 01.01.2015 трудовий договір, укладений у письмовій формі, не потребує реєстрації у державній службі зайнятості у разі його укладення між працівником і фізичною особою — підприємцем.
Головний кадровий журнал України, який визначає стратегію професійного розвитку працівників кадрової служби. Видається щомісяця за підтримки Міністерства соціальної політики України. На сторінках журналу подано достовірні матеріали та професійна інформація для кадровиків з нормативно-правовою базою та безліччю практичних порад.