Працівниця, яка має дитину віком 17 років (не є одинокою матір’ю), взяла під опіку чотирирічну дитину. Чи має вона право на додаткову соціальну відпустку?
Згідно зі статтею 19 Закону України «Про відпустки» від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР (далі — Закон № 504) жінка, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину з інвалідністю, або яка усиновила дитину, матері особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, одинока матір, батько дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, який виховує їх без матері (у т. ч. у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особа, яка взяла під опіку дитину або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, один із прийомних батьків, батьків-вихователів мають право на додаткову соціальну відпустку «на дітей» тривалістю 10 календарних днів, а за наявності кількох підстав — 17 календарних днів.
Відповідно до частини другої статті 5 Закону № 504 зазначена додаткова відпустка надається без урахування святкових і неробочих днів (ст. 73 КЗпП).
Отже, працівниця, яка є опікуном чотирирічної дитини, має право на додаткову соціальну відпустку тривалістю 10 календарних днів.
Оскільки додаткова відпустка працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, є соціальною відпусткою і не належить до щорічних, вона надається повної тривалості в будь-який час протягом календарного року незалежно від відпрацьованого часу й дати народження дитини — до чи після, а в разі звільнення за всі невикористані додаткові соціальні відпустки працівникові виплачується грошова компенсація (частина перша ст. 24 Закону № 504).
Головний кадровий журнал України, який визначає стратегію професійного розвитку працівників кадрової служби. Видається щомісяця за підтримки Міністерства соціальної політики України. На сторінках журналу подано достовірні матеріали та професійна інформація для кадровиків з нормативно-правовою базою та безліччю практичних порад.