Працевлаштування осіб з інвалідністю: відповіді на запитання
Новини
28.07.2020
Працевлаштування осіб з інвалідністю: відповіді на запитання
У яких документах відображається норматив робочих місць для осіб з інвалідністю?
Норматив щодо робочих місць для осіб з інвалідністю відображається у звітності, яка щорічно подається до Фонду соціального захисту інвалідів за місцем реєстрації підприємства, установи, організації чи фізичної особи — підприємця. Форма звітності затверджена Міністерством соціальної політики України.
Хто здійснює працевлаштування осіб з інвалідністю в рахунок нормативів?
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю у рахунок нормативів робочих місць.
Чи включається в середньооблікову чисельність працівників для обрахунку нормативу фізична особа — підприємець?
Ні, не включається. Адже, фізична особа — підприємець є роботодавцем. Зокрема, частина 1 статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю» передбачено, що норматив розраховується для ФОП, які використовують найману працю, із середньообліковою кількістю штатних працівників облікового складу.
Чи поширюється норматив для працевлаштування осіб з інвалідністю для фізичної особи — підприємця?
Норматив робочих місць для осіб з інвалідністю поширюється як на підприємства, установи, організації, так і на фізичних осіб — підприємців.
Яка квота встановлена для працевлаштування осіб з інвалідністю на підприємстві?
Відповідно до статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю» встановлено, що для роботодавців, які використовують найману працю встановлений норматив робочих місць для осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, — у кількості одного робочого місця.
Якщо на підприємстві протягом року змінюється кількість штатних працівників, як правильно вирахувати середньооблікову чисельність працівників за рік для правильного розрахунку нормативу робочих місць?
Відповідно до частини 5 статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю» виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою статті 19 зазначеного Закону України, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичною особою, яка використовує найману працю, осіб з інвалідністю, для яких це місце роботи є основним, незалежно від того чи працевлаштована особа з інвалідністю на повний чи неповний робочий час.
Тобто, для дотримання нормативу необхідно щоб для особи з інвалідністю це було основним місцем роботи.
Головний кадровий журнал України, який визначає стратегію професійного розвитку працівників кадрової служби. Видається щомісяця за підтримки Міністерства соціальної політики України. На сторінках журналу подано достовірні матеріали та професійна інформація для кадровиків з нормативно-правовою базою та безліччю практичних порад.