Яку частину зарплати підприємство повинно виплачувати працівникам за вимушений простій?
Новини
31.03.2020
Яку частину зарплати підприємство повинно виплачувати працівникам за вимушений простій?
У випадку простою не з вини працівника, середній заробіток працівника зберігається, лише коли виникла виробнича ситуація, небезпечна для життя чи здоров’я працівника або для людей, які його оточують, і навколишнього природного середовища.
Відповідне положення містяться у постанові КЦС ВС від 18 лютого 2020 року у справі № 727/11236/17.
Обставини справи
Працівник звернувся в суд щодо стягнення недоотриманої середньомісячної заробітної плати, відшкодування шкоди внаслідок оголошення простою. Простій був внаслідок того, що за результатами позапланової перевірки Управління ДСНС з метою усунення виявлених під час перевірки порушень. Даним приписом, зокрема пунктом 13, заборонено експлуатацію будівлі газогенераторної для використання, виготовлення та зберігання хімічної промисловості.
Позиція Верховного Суду
ВС відмовив у задоволенні скарги.
У випадку простою не з вини працівника, середній заробіток працівника зберігається, лише коли виникла виробнича ситуація, небезпечна для життя чи здоров’я працівника або для людей, які його оточують, і навколишнього природного середовища. В даному випадку ці положення не застосовуються.
За таких обставин, оплата позивачу на час простою в розмірі двох третин встановленого посадового окладу відповідає положенням ст. 113 КЗпП.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та ухвалюючи нове рішення, апеляційний суд, враховуючи вказані норми матеріального права, правильно встановивши фактичні обставини справи, які мають суттєве значення для її вирішення, встановивши, що були наявні підстави для встановлення простою не з вини працівника о усунення виявлених порушень та вжиття відповідних заходів і вони не були пов’язані зі створенням на підприємстві ситуації небезпечної для життя чи здоров’я працівника або для людей, які його оточують, або для виробничого середовища, дійшов правильного висновку, що підстав для визнання незаконним та скасування наказу про оголошення простою немає, а тому немає підстав і для стягнення середньомісячної заробітної плати в розмірі 7281 грн та моральної шкоди.
Газета «Кадри і зарплата» — надійний помічник у роботі кадровика та бухгалтера. Наші передплатники двічі на місяць отримують оперативну інформацію про всі зміни в законодавстві, свіжі листи Міністерства соціальної політики України та Державної фіскальної служби України, з питань праці. Наше видання нагадає про строки звітності та сплату податків, надасть консультації з проблемних ситуацій, фахові відповіді досвідчених експертів на актуальні запитання з практичними прикладами та посиланнями на законодавчі акти.