Накопичити на старість: в Раді придумали новий варіант зміни пенсійної системи
Новини
26.02.2020
Накопичити на старість: в Раді придумали новий варіант зміни пенсійної системи
Введення в Україні обов’язкових накопичувальних пенсій знову може бути відкладено на невизначений період. Однак чиновники не залишають цю ідею в цілому і продовжують шукати шляхи для запуску другого рівня пенсійної системи. Так, голова комітету Верховної Ради з питань соціальної політики Галина Третьякова запропонувала залучити до цього процесу Держказначейство.
«На базі довгої накопичувальної програми ви завжди будете у виграші. Але побоювання людей зрозумілі. Тому ідея президента про другу пенсію та гарантований мінімум для нас актуальна. Ми звернулися до державної скарбниці, щоб організувати щось на зразок американської пенсії. Тобто ти можеш вносити 50 доларів на місяць, а казначейство обіцяє, що буде давати трохи більше інфляційного відсотка. Це може потребувати певного переоснащення Держказначейства і створення спеціальної програми для того, щоби можна було відкривати небюджетні рахунки для фізичних осіб. І коли ми зробимо це, Держказначейство зможе запропонувати громадянам, наприклад, три види пенсій: 200 гривень на місяць, 500 або 700. І це буде дуже гарантований пенсійний план. Той, хто не довіряє приватному сектору, хто не довіряє нашому спліту, може зупинитися на цьому бюджетному варіанті, — розповіла Третьякова.
При цьому вона закликала до жорсткішого контролю діяльності недержавних пенсійних фондів та заявила, що регулятори вже взялися за це питання.
«Тому боятися втратити [гроші] потрібно, але при цьому і турбуватися про свої заощадження, і нести за них відповідальність. В тому числі і соціальну — за те, що вибираєш. Держава, в свою чергу, повинна прибрати з цієї сфери криміналітет. І нарешті, ми повинні констатувати, що якщо держава цього не зробила і з’являються кримінальні справи, коли люди з фінансового сектора забрали гроші у інших, — в цьому випадку відповідальність несе бюджет. А це означає, що політики і органи державної влади, які допустили нежорстке регулювання, відповідають за те, що гроші людей втрачені. Цей ланцюжок відповідальності, в тому числі і політичної, теж потрібно публічно проговорювати», — резюмувала депутат.
Як відомо, зараз в Україні діє перший рівень системи пенсійного забезпечення — солідарний. На цьому рівні грошове забезпечення пенсіонерів здійснюється за рахунок податків, які платять працюючі люди. Однак пенсії залишаються низькими через постійний дефіцит Пенсійного фонду. Передбачається, що вирішити проблему допоможе впровадження другого рівня пенсійної системи — накопичувального. Тоді українців зобов’яжуть самим накопичувати на пенсію. Але солідарний рівень також продовжить працювати.
Алфавітна книга — це напрацювання практики, а тому давно стала надійним помічником кадровиків підприємств всіх форм власності незалежно від чисельності штату працівників. Оскільки вона непередбачена жодним нормативно-правовим актом, її форма і порядок заповнення є практичними рекомендаціями наших експертів.