Чи потрібно перераховувати середню зарплату після лікарняного?
Новини
04.12.2019
Чи потрібно перераховувати середню зарплату після лікарняного?
Працівник пішов у відпустку у вересні (з 23.09 по 24.10), під час якої (з 22.10 по 31.10) захворів, потім він знову хоче взяти відпустку (з 01.11 по 03.11). Чи треба для відпустки в листопаді, з огляду на лікарняний, перерахувати середню зарплату? Інший випадок: пішов у відпустку з 01.10 по 20.10 і знову — з 21.10 по 22.10. Чи перераховують середню зарплату для відпустки з 21.10 по 22.10?
Згідно зі ст. 11 Закону України «Про відпустки» щорічну відпустку належить перенести на інший період або подовжити, зокрема, в разі тимчасової непрацездатності працівника, засвідченої у встановленому порядку.
Як працівник має повідомити роботодавця про своє бажання подовжити чи перенести відпустку, належить обумовити в локальних актах підприємства, наприклад, у правилах внутрішнього трудового розпорядку, в окремому наказі по підприємству тощо.
А щодо оплати часу другої частини відпустки після непрацездатності склалося два підходи.
Перший. Якщо працівник вирішує подовжити відпустку, тобто після закінчення тимчасової непрацездатності він не виходить на роботу, а використовує (догулює) залишок відпустки, то вважається, що відпустка — одна, тобто має місце одна подія, з якою пов’язано обчислення середнього заробітку. В такому разі працівнику оплачують період тимчасової непрацездатності, а відпускних не перераховують.
У разі перенесення щорічної відпустки новий термін її надання встановлюють за згодою між працівником і роботодавцем. Тоді вважається, що відпусток — дві: перша — закінчується з початком непрацездатності, друга — розпочинається від дати, погодженої між працівником і роботодавцем. Відтак відпускні перераховують, і з працівника утримують їх частину, що припала на період тимчасової непрацездатності і на невикористану частину, а другу, не використану частину відпустки, оплачують по-новому, визначаючи нову середню зарплату на дату її надання.
Другий. Мінсоцполітики у листі від 21.03.2019 р. № 369/0/206-19 роз’яснило: якщо відпустку у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю подовжують і її друга частина припадає на наступний місяць після її первинного надання, середню зарплату слід розрахувати по-новому. Водночас, йдеться у листі, необхідно сторнувати суму відпускних, що припадають на дні тимчасової непрацездатності працівника, нарахувати допомогу у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю та суму відпускних за календарні дні подовженої відпустки виходячи з нової середньої зарплати.
Тож у запитанні і у випадку 1, і у випадку 2 з огляду на перший підхід працівнику слід оплатити дні тимчасової непрацездатності, а відпускних не перераховувати. З точки зору Мінсоцполітики, у випадку 1 відпускні слід перерахувати по-новому.
Оскільки обчислення середнього заробітку завжди пов’язано з настанням якоїсь події (відпустки, відрядження тощо), то у разі подовження відпустки у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю маємо одну таку подію, а не дві, як у випадку з перенесенням відпустки. Тому радимо скористатися все-таки першим підходом.