Підсумований облік робочого часу: яка має бути перерва між змінами
Новини
30.10.2019
Підсумований облік робочого часу: яка має бути перерва між змінами
Мінсоцполітики у листі від 02.10.2019 р. № 1436/0/206-19 розглянуло питання щодо порядку і умов застосування обліку робочого часу.
Чинне законодавство не регламентує порядок і умови застосування підсумованого обліку робочого часу. Адже ст. 61 КЗпП лише передбачено, що на безперервно діючих підприємствах, а також в окремих виробництвах, цехах, дільницях, відділеннях і на деяких видах робіт, де за умовами виробництва (роботи) не може бути додержана встановлена для такої категорії працівників щоденна або щотижнева тривалість робочого часу, допускають за погодженням з профспілкою запровадити підсумований обліку робочого часу. В такому разі тривалість робочого часу за обліковий період не повинна перевищувати нормальної кількості робочих годин.
У разі підсумованого обліку робочого часу графіки роботи (змінності) слід розробляти, враховуючі такі моменти:
тривалість перерви в роботі між змінами (включаючи перерву на обід) має бути не меншою подвійну тривалість часу роботи в попередній зміні (ч. 1 ст. 59 КЗпП);
тривалість щотижневого безперервного відпочинку повинна бути не меншою, як сорок дві години (ст. 70 КЗпП);
призначати працівника на роботу протягом двох змін підряд заборонено (ч. 2 ст. 59 КЗпП).
Ці положення закріплені у п. 7 Методичних рекомендацій щодо застосування підсумованого обліку робочого часу, затверджених наказом Мінпраці від 19.04.2006 р. № 138. Проте вони не реєструються в Мін’юсті і мають інформативний, необов’язковий характер.
До того ж ст. 61 КЗпП не містить застережень щодо дотримання при підсумованому обліку робочого часу вимог ст. 59 та ст. 70 КЗпП про тривалість безперервного відпочинку.
Отже, зазначене дає підстави Мінсоцполітики стверджувати, що у разі підсумованого обліку робочого часу в окремих випадках тривалість щоденного (міжзмінного) та щотижневого безперервного відпочинку може бути скорочена.
Перший професійний журнал із вкладенням «Кадри. Гарячі запитання кадровика»! Видається щомісяця за підтримки Міністерства соціальної політики України. На сторінках журналу подано достовірні матеріали та професійна інформація для кадровиків з нормативно-правовою базою та безліччю практичних порад.