Чи можливо колективним договором установити тривалість щорічної відпустки 28 календарних днів, а не 24? Нові співробітники не належать до категорії працівників, які мають право на щорічну додаткову відпустку, але керівник хоче, щоб на фірмі у всіх була однакова відпустка тривалістю 28 календарних днів.
Так, підприємство має право встановити тривалість щорічної відпустки 28 календарних днів, але тут слід урахувати такі нюанси.
Перший. Відповідно до ст. 4 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 р. № 504/96-ВР (далі — Закон № 504) установлюються, зокрема, такі види щорічних відпусток:
основна відпустка (ст. 6 Закону № 504);
додаткова відпустка за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці (ст. 7 Закону № 504);
додаткова відпустка за особливий характер праці (ст. 8 Закону № 504);
інші додаткові відпустки, передбачені законодавством.
Щорічна основна відпустка надається працівникам тривалістю не менш ніж 24 календарних дні за відпрацьований робочий рік, який відлічується з дня укладення трудового договору (ст. 6 Закону № 504).
Щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці надається:
1) окремим категоріям працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, — тривалістю до 35 календарних днів за Списком виробництв, робіт, професій і посад, затверджуваним Кабінетом Міністрів України;
2) працівникам з ненормованим робочим днем — тривалістю до 7 календарних днів згідно зі списками посад, робіт та професій, визначених колективним договором, угодою.
Конкретна тривалість щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці встановлюється колективним чи трудовим договором залежно від часу зайнятості працівника в цих умовах (ст. 8 Закону № 504).
Вищенаведені норми щодо умов надання і тривалості щорічних відпусток є мінімальними державними гарантіями, дотримання яких роботодавцем обов’язкове.
З огляду на запитання («Нові співробітники не належать до категорії працівників, які мають право на щорічну додаткову відпустку…»), деякі категорії ваших працівників, напевне, мають право на додаткову відпустку 4 дні з підстав, визначених ст. 8 Закону № 504. Відтак у них щорічна основна відпустка разом із додатковою — 28 к. дн. (24 + 4).
Підприємство має право надавати працівникам щорічні відпустки довшої тривалості та відпустки інших видів. Рішення про їх запровадження та строки закріплюється в локальних актах роботодавця (у колективному договорі, наказах, положеннях тощо). Тому коли підприємство прийматиме таке рішення, слід зробити застереження на кшталт: «працівникам, які не користуються правом на додаткову відпустку (ту, на яку мають право окремі категорії ваших працівників), щорічна основна відпустка надається тривалістю 28 к. дн.». Якщо його не зробити, тоді всі працівники матимуть право на щорічну основну відпустку тривалістю 28 к. дн., а ті окремі категорії ще й +4 дні додаткової, і знову буде різна тривалість.
Другий. Відповідно до ст. 2 КЗпП забороняється будь-яка дискримінація у сфері праці, зокрема порушення принципу рівності прав і можливостей.
Якщо одна категорія працівників користується правом на щорічну основну відпустку тривалістю 24 к. дн. і правом на додаткову відпустку 4 к. дн. за особливий характер праці, а друга матиме право на 28 к. дн. щорічної основної відпустки, то тут можна вбачати дискримінацію. Тому для працівників, які не користуються правом на додаткову відпустку (ту, на яку мають право окремі категорії ваших працівників), краще запровадити додаткову відпустку 4 к. дн., аргументувавши її також якимись особливими умовами їх роботи.
Тоді все буде чесно: усі мають право на основну щорічну відпустку по 24 к. дн. і по 4 к. дн. додаткової — одна категорія, наприклад, за ненормований робочий день (ст. 8 Закону № 504), а решта — за роботу з відвідувачами (для прикладу).
У книзі обліку щорічних і додаткових відпусток працівників подані рекомендації щодо його ведення з метою якісного обліку та здійснення оперативного контролю наданих відпусток, а також, щоб використовувати його дані для підготовки квартальної і річної звітності.