Держпраці оновлять, а інспекторам повернуть їх право на перевірки в будь-який час
Новини
03.07.2019
Держпраці оновлять, а інспекторам повернуть їх право на перевірки в будь-який час
Схоже, з 2020 року на роботодавців чекають суттєві зміни в законодавстві про працю. Їх уже оформили у законопроекті «Про безпеку праці та здоров’я працівників». Документ напрацьовують спільно Уряд та профспілки. Перше засідання робочої групи, яка розгляне і опрацює первинну редакцію зазначеного законопроекту, має відбутися 04.07.2019 р.
Основні положення законопроекту направлені на охорону праці. Але разом із ними внесуть й зміни до КЗпП.
Вони стосуються, зокрема, повноважень Держпраці та інспекторів праці.
Наведемо декілька із цікавих норм, котрі хочуть прописати в КЗпП:
Центральні та місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування здійснюватимуть контроль за додержанням законодавства про працю на підприємствах, в установах і організаціях, що перебувають у їх функціональному підпорядкуванні. Виключення — органи доходів і зборів, які мають право контролювати на всіх підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності та підпорядкування додержання податкового законодавства при нарахуванні та виплаті всіх сум, що належать працівникам.
Оновлять Держпраці і, як наслідок, з’явиться центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпеки праці та здоров’я працівників.
Визначать й основні права інспекторів праці. І тут уже на законних основах вони матимуть їх «улюблені» права:
безперешкодно, без попереднього повідомлення в будь-який час відвідувати виробничі, службові та адміністративні приміщення юросіб незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізосіб, які використовують найману працю, а також робочі місця працівників, розташовані поза цими приміщеннями, для проведення інспекційних відвідувань з питань, що належать до їх компетенції;
доступу до будинків, приміщень, споруд та інших об’єктів, у яких перебувають фізособи, стосовно яких є достатньо підстав вважати, що вони виконують трудові обов’язки, або до них застосовується примусова праця;
ознайомлюватися з оригіналами та отримувати копії нормативних актів роботодавця, колективних угод, колективних або трудових договорів, відомостей, книг, реєстрів та інших документів, ведення яких передбачено законодавством про працю, що використовуються роботодавцем з питань, віднесених до компетенції інспектора праці.
Заходи державного контролю за додержанням законодавства про працю здійснюватимуть у формі інспекційних відвідувань та/або невиїзних інспектувань.
Нічого не нагадує? Ну звісно ж, це норми скасованої судом Постанови № 295, яка визначала порядок перевірок інспекторами праці. Уряд не полишає ідею тепер перенести їх до рівня закону.
Журнал реєстрації перевірок розроблений із урахуванням затвердженої форми (наказ Державного комітету України з питань розвитку підприємництва від 10 серпня 1998 року № 18). Хоч ведення Журналу реєстрації перевірок є добровільним, його наявність на підприємстві, в установі, організації або у фізичної особи — підприємця спростить початок проведення перевірки чи інспекційного відвідування та полегшить знайомство з представниками контролюючих органів.