Як Держпраці перевірятиме підприємців після скасування порядку
Новини
22.05.2019
Як Держпраці перевірятиме підприємців після скасування порядку
17 травня відбувся брифінг щодо правових наслідків судового рішення про визнання нечинною постанови Кабміну щодо інспекційних відвідувань Держпраці.
Нагадаємо, що 14 травня Шостий апеляційний адміністративний суд визнав нечинною постанову Кабміну від 26.04.2017 № 295. Рішення набрало чинності з дати прийняття і може бути оскаржено у Верховному Суді.
«Таке рішення суду припинило хаотичну діяльність контролерів, які приходили на інспекційні відвідування, тобто відновило законний порядок проведення перевірок, а також баланс прав та відповідальності підприємців. Таке судове рішення не зменшує права працівників та покращить захист прав роботодавців, а також підштовхне уповноважені органи до реальної боротьби з тіньовою зайнятістю. Крім того, це значно зменшить корупційні ризики», — розповіла Голова Державної регуляторної служби Ксенія Ляпіна.
Вона зазначила, що вищевказане судове рішення має такі правові наслідки:
затверджені скасованою постановою Кабміну Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю та Порядок здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю також втратили чинність та більше не можуть бути застосовані;
виконавчі органи міст обласного значення та об’єднаних територіальних громад не можуть здійснювати заходи державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю у будь-яких формах;
з урахуванням встановленого постановою суду факту відсутності у КЗпП будь-яких особливостей здійснення заходів державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю, Держпраці можуть здійснювати заходи державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю виключно керуючись вимогами Закону «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», виконуючи їх у повному обсязі.
«З урахуванням встановлення нечинності постанови Кабінету Міністрів № 295, судові позови, ініційовані підприємцями, до яких було застосовано норми затверджених цією постановою порядків, можуть мати судову перспективу», — зазначив адвокат Денис Осмоловський.
Крім того, Голова ДРС Ксенія Ляпіна анонсувала великий захід, який відбудеться 23 травня о 12:30 у Бізнес-центрі ЛІГА. Це буде круглий стіл щодо правових наслідків вищевказаного судового рішення, де фахівці ДРС, юристи та адвокати поділяться практичними порадами для підприємців щодо захисту їх прав.
Журнал реєстрації перевірок розроблений із урахуванням затвердженої форми (наказ Державного комітету України з питань розвитку підприємництва від 10 серпня 1998 року № 18). Хоч ведення Журналу реєстрації перевірок є добровільним, його наявність на підприємстві, в установі, організації або у фізичної особи — підприємця спростить початок проведення перевірки чи інспекційного відвідування та полегшить знайомство з представниками контролюючих органів.