Права працівників на судовий захист у випадку затримки виплати зарплати
Новини
03.12.2018
Права працівників на судовий захист у випадку затримки виплати зарплати
За інформацією Державної служби статистики в 2018 році продовжує зростати заборгованість із виплати заробітної плати, яка станом на 1 серпня 2018 року сягнула 2733,6 млн. грн, з яких 237,8 млн. грн — борги державних підприємств.
Незважаючи на таку негативну тенденцію працівники у більшості випадків не бажають розв’язувати проблему в судовому порядку. За інформацією органів юстиції лише 12% заборгованої зарплати стягується через судові рішення.
Розповімо як захистити права працівників на своєчасну виплату заробітної плати в судовому порядку.
Відповідно до статей 33, 34 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР працівник може звертатись до роботодавця не лише з вимогою про сплату всього розміру заробітної плати, а і з вимогою про проведення індексації зарплати протягом періоду зміни мінімального розміру заробітної плати, а також отримання компенсації втрати частини заробітної плати в зв’язку із порушенням строків її виплати відповідно до індексу інфляції.
Згідно із Законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 № 2050-III підприємства, установи, організації всіх форм власності та господарювання, здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів (заробітної плати) у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Відмова власника або уповноваженого ним органу (особи) від виплати компенсації може бути оскаржена громадянином у судовому порядку.
Крім цього, відповідно до ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення за порушення встановлених термінів виплати заробітної плати, виплату її не в повному обсязі на посадових осіб підприємств, установ і організацій, незалежно від форми власності може бути накладено штраф у розмірі від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 510 до 1700 грн.).
Безпідставна невиплата заробітної плати більш як за один місяць, вчинена умисно керівником підприємства, установи або організації карається штрафом від п’ятисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 8500 до 17 000 грн) або виправними роботами на строк до двох років, або позбавленням волі на строк до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років (ст. 175 КК України).
Питання про притягнення посадових осіб підприємств, установ або організацій до адміністративної чи кримінальної відповідальності вирішується в судовому порядку за заявою працівника.
У разі, якщо заробітна плата нарахована і з якихось причин не була виплачена, то заявник може звернутися до суду з вимогою про її стягнення в спрощеному порядку (наказне провадження, розділ ІІ ЦПК).
Розгляд заяви проводиться без судового засідання і повідомлення заявника і боржника.
Судовий наказ оскарженню в апеляційному порядку не підлягає, проте може бути скасований судом, який його видав.
За позовами про стягнення заробітної плати заявники звільняються від сплати судового збору (ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від 8.07.2011 № 3674-VI).
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» від 15.09.1999 № 1045-XIV профспілки мають право представляти інтереси своїх членів при реалізації ними конституційного права на звернення за захистом своїх прав до судових органів.
Газета «Кадри і зарплата» — надійний помічник у роботі кадровика та бухгалтера. Наші передплатники двічі на місяць отримують оперативну інформацію про всі зміни в законодавстві, свіжі листи Міністерства соціальної політики України та Державної фіскальної служби України, з питань праці. Наше видання нагадає про строки звітності та сплату податків, надасть консультації з проблемних ситуацій, фахові відповіді досвідчених експертів на актуальні запитання з практичними прикладами та посиланнями на законодавчі акти.