Оплата праці працівників, що працюють за сумісництвом, здійснюється відповідно до чинного законодавства нарівні з іншими працівниками закладу пропорційно відпрацьованому часу. На це вказує Мінсоцполітики у листі від 24.07.2018 р. № 140/0/103-18.
Натомість МОН у листі від 10.08.2018 р. № 1/11-8468 відмічає, що зарплата педагогічних працівників установ і закладів освіти визначається шляхом множення ставки заробітної плати на їх фактичне навантаження на тиждень і ділення цього добутку на встановлену норму годин на тиждень (п. 68 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти від 15.04.1993 р. № 102; далі — Інструкція № 102). Встановлена при тарифікації зарплата виплачується щомісячно незалежно від кількості тижнів і робочих днів у різні місяці року.
Норма годин на тиждень для кожного педагогічного працівника визначена у п. 64 Інструкції № 102. Для інших працівників установ чи закладів освіти, які не зазначені у п. 64 Інструкції № 102, тривалість робочого тижня становить 40 годин.
Зазначені вище умови оплати праці застосовуються і для тих педагогічних працівників, які працюють за сумісництвом.
Одночасно слід зазначити, що відповідно до п. 3 Переліку робіт, які не є сумісництвом, затвердженого спільним наказом Мінпраці, Мінюсту та Мінфіну від 28.06.1993 р. № 43, педагогічна робота з погодинною оплатою праці в обсязі не більше 240 годин на рік не є сумісництвом. Тобто працівники, крім основної роботи й роботи за сумісництвом, можуть залучатися до педагогічної роботи на умовах погодинної оплати праці.
У цьому випадку оплата праці таких працівників здійснюється відповідно до п. 73 Інструкції № 102, в якому зазначено, що погодинна оплата праці педагогічних працівників допускається, зокрема, при оплаті працівникам підприємств, організацій та установ, які залучаються для педагогічної роботи.
На відміну від роботи за сумісництвом, яка виконується лише у вільний від основної роботи час, педагогічна робота з погодинною оплатою праці в обсязі не більше 240 годин на рік, яка не є сумісництвом, може виконуватися в межах основного робочого часу працівника з дозволу керівника державного підприємства, установи, організації без утримання зарплати.
У роботодавців нерідко постають питання щодо оформлення своїх працівників для роботи на умовах сумісництва, а це передусім за окремим трудовим договором.
Газета «Кадри і зарплата» — надійний помічник у роботі кадровика та бухгалтера. Наші передплатники двічі на місяць отримують оперативну інформацію про всі зміни в законодавстві, свіжі листи Міністерства соціальної політики України та Державної фіскальної служби України, з питань праці. Наше видання нагадає про строки звітності та сплату податків, надасть консультації з проблемних ситуацій, фахові відповіді досвідчених експертів на актуальні запитання з практичними прикладами та посиланнями на законодавчі акти.