Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Творча відпустка: правила використання
Новини
15.08.2018
Творча відпустка: правила використання
 

Деякі працівники підприємств поєднують виконання трудових обов’язків з навчанням в аспірантурі чи докторантурі. Тож якщо під час упорядкування особових справ фахівець відділу кадрів виявляє відповідні документи, він розуміє, що така особа має певні права, якими роботодавець не в змозі нехтувати. Йдеться про надання творчої відпустки, право на яку мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності. Які особливості її надання?

Відповідно до статті 77 КЗпП для закінчення дисертаційних робіт, написання підручників та в інших випадках, передбачених законодавством, працівникам підприємств передбачено надання творчої відпустки. Водночас разом із положеннями КЗпП надання таких відпусток регламентовано й статтею 16 Закону України «Про відпустки» від 15 листопада 1996 р. № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки).

Частиною другою як ст. 77 КЗпП, так і ст. 16 Закону про відпустки визначено, що тривалість, порядок, умови надання та оплати творчих відпусток установлюються КМУ. Таким документом є Умови, тривалість, порядок надання та оплати творчих відпусток, затверджені постановою КМУ від 19 січня 1998 р. № 45 (далі — Умови № 45).

Отже, головними тезами вищевказаних нормативно-правових актів є те, що творча відпустка надається:

  • незалежно від інших видів відпусток;
  • виключно за основним місцем роботи;
  • певної тривалості, що залежить від підстав для її надання;
  • зі збереженням місця роботи та заробітної плати.

Розглянемо ці положення детальніше. Умовами № 45 передбачено, що творча відпустка надається за певних умов, а саме для:

  • закінчення дисертаційних робіт на здобуття наукового ступеня:
  • кандидата наук;
  • доктора наук;
  • написання підручника (монографії, довідника тощо).

Творча відпустка за обох згаданих умов надається працівникам підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності і, як було зазначено вище, лише за основним місцем роботи. Це означає, що сумісники права на таку відпустку не мають. Проте для отримання вільного від роботи часу для закінчення дисертаційних робіт на здобуття наукового ступеня кандидата (доктора) наук або написання підручника сумісник має право взяти відпустку без збереження заробітної плати на термін до закінчення відпустки за основним місцем роботи відповідно до пункту 14 статті 25 Закону про відпустки. Зауважимо, що таку відпустку працівнику має бути надано в обов’язковому порядку на його прохання, а отже, роботодавець не має права відмовити в її наданні.

Творча відпустка для закінчення дисертації

Ця відпустка надається працівнику, який успішно поєднує основну діяльність із науковою роботою. Отже, на здобуття наукового ступеня:

  • кандидата наук надається творча відпустка тривалістю до трьох місяців;
  • доктора наук — тривалістю до шести місяців.

Незважаючи на те, який саме науковий ступінь здобувається, така відпустка надається за наказом роботодавця, який видається на підставі рекомендації наукової (науково-технічної) ради центрального органу виконавчої влади або вченої ради вищого навчального закладу III–IV рівня акредитації чи науково-дослідного інституту відповідного профілю про доцільність надання творчої відпустки та власне заяви працівника.

Для отримання рекомендації про доцільність надання творчої відпустки здобувач наукового ступеня повинен зробити наукову доповідь на засіданні кафедри, відділу або лабораторії, де проводиться наукова робота. За результатами доповіді кафедра, відділ, лабораторія подають вченій раді мотивований висновок з обґрунтуванням тривалості творчої відпустки.

Варто зауважити, що йдеться саме про здобувачів наукового ступеня, якими відповідно до статті 61 Закону України «Про вищу освіту» від 1 липня 2014 р. № 1556-VII є, зокрема, аспірант — особа, зарахована до закладу вищої освіти (наукової установи) для здобуття ступеня доктора філософії/доктора мистецтва і докторанти (особи, зараховані або прикріплені до закладу вищої освіти (наукової установи) для здобуття ступеня доктора наук).

Зауважимо також, що частиною третьою пункту 2 Умов № 45 передбачено, для закінчення дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата і доктора наук особам, які закінчили відповідно аспірантуру чи докторантуру, а також здобувачу одного й того ж наукового ступеня повторно творча відпустка не надається. Це означає, що працівник-здобувач, який перебуває в такій відпустці та який після написання дисертації не зміг захистити її спеціалізованій вченій раді прилюдно, скористатися правом отримання творчої відпустки для нового написання чи виправлення помилок у поточній дисертації вже не зможе. Тож право на творчу відпустку для закінчення дисертації мають здобувачі, які пишуть її вперше.

Творча відпустка для написання підручників

На відміну від творчої відпустки для закінчення дисертаційних робіт на здобуття наукового ступеня кандидата чи доктора наук творча відпустка для написання підручників надається працівнику, який успішно поєднує основну діяльність із творчою роботою, і її тривалість становить до трьох місяців.

Зазвичай таким підручником є окреме наукове книжкове видання, яким може бути монографія до дисертації. Вона містить більше половини змісту кандидатської чи докторської дисертації, викладається науковою мовою, яка є зрозумілою для фахівців обраного автором напрямку. У монографії досліджується одна проблема або тема, що належить одному чи кільком авторам. Таким чином, монографія може бути написана як одним автор, так і авторським колективом.

Надання відпустки за цією підставою здійснюється також шляхом видання наказу роботодавця на основі заяви працівника. Варто зауважити, що в разі, якщо підручник чи наукова праця створюється авторським колективом, творча відпустка надається одному з його членів за письмовою заявою, підписаною всіма членами авторського колективу.

Окрім цього, для використання відпустки працівник має надати також довідку видавництва про включення підручника чи наукової праці до плану випуску видань на поточний рік. Таку довідку може видати видавнича організація, що здійснює видавничу діяльність разом з іншими видами діяльності. А згідно зі статтею 1 Закону України «Про видавничу справу» від 5 червня 1997 р. № 318/97-ВР видавничою діяльністю вважається організаційно-творча, господарсько-виробнича діяльність видавців, спрямована на підготовку і випуск у світ видавничої продукції, яка є сукупністю видань, випущених видавцем.

Окрім описаних вище правил слід звернути увагу на загальні правила, передбачені Законом про відпустки. Отже, творча відпустка:

  • не продовжується на святкові та неробочі дні;
  • не переноситься та не продовжується в разі, якщо вона збігається з періодом тимчасової непрацездатності працівника;
  • не компенсується за невикористані дні в разі звільнення;
  • не передбачено також відкликання працівника з цієї відпустки;
  • не включається до графіка відпусток;
  • не залежить від стажу роботи працівника та надається незважаючи на строк його безперервної роботи на підприємстві;
  • не підлягає поділу.

Щодо останнього зауважимо, законодавчі підстави для поділу цієї відпустки відсутні, адже поділяються лише щорічні відпустки, передбачені статтями 6-8 Закону про відпустки. Але, на думку автора, в сучасному світі, коли роботодавці пильно слідкують за тим, щоб заробітна плата була виплачена за фактично виконану роботу, й відсутність працівника протягом трьох-шести місяців може не на краще позначитися на діяльності підприємства (особливо якщо це затребуваний фахівець), доцільніше було б використовувати її частинами, не перевищуючи кінцевого терміну, передбаченого рішенням, рекомендацією Вченої ради тощо. Утім, слід брати до уваги й той факт, що творча (наукова) робота потребує особливої зосередженості, без відволікань на інші види діяльності.

І насамкінець додамо, що, як зазначалося вище, за час творчих відпусток за працівниками зберігається місце роботи (посада) та заробітна плата. Порядок обчислення середньої заробітної плати визначається згідно із законодавством, тобто середня зарплата для оплати періоду творчої відпустки розраховується на загальних підставах відповідно до вимог пункту 2 розділу ІІ Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 8 лютого 1995 р. № 100, за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки або виплати компенсації за невикористані відпустки.

Вас може зацікавити

Книга обліку щорічних і додаткових відпусток

У книзі обліку щорічних і додаткових відпусток працівників подані рекомендації щодо його ведення з метою якісного обліку та здійснення оперативного контролю наданих відпусток, а також, щоб використовувати його дані для підготовки квартальної і річної звітності.

Придбати видання

 

Галина Фольварочна

Rabota.ua

Переглядів: 2990 Версія для друку
 
Дивіться також:
Списки працівників-призовників до ТЦК та СП: не забудьте подати до 1 грудня
Коли працівник може не повертати гроші за невідпрацьовані дні відпустки?
Нарахування та оплата «лікарняних» у 2024 році
Послуги для роботодавця на порталі ПФУ
Які є пільги та компенсації за роботу у шкідливих та важких умовах праці?
Списки працівників для медоглядів: як скласти та що потрібно встигнути зробити до 1 грудня?
Обов’язки роботодавця, який працевлаштовує осіб з інвалідністю
Оплата лікарняного працівнику, з яким призупинено дію трудового договору
Затримка розрахунку при звільненні
Правила внутрішнього трудового розпорядку: зразок складання
Звільнення за власним бажанням під час «лікарняного»
Деякі особливості укладення трудового договору в умовах воєнного стану
Матеріальна допомога на оздоровлення
Як вирізняються виплати у працюючих і непрацюючих пенсіонерів: чи вигідно продовжувати працювати?
Правила внутрішнього трудового розпорядку: вимоги та порядок прийняття
Мобілізація працівника одразу після відпустки
Кабмін оновив порядок бронювання працівників
Тривалість оплачуваного «лікарняного» планують збільшити
Розрахунок компенсації відпустки при звільненні
У якому випадку донору крові лікарняний оплачується в розмірі 100%?
Розбронювання працівників підприємства
Як дізнатись про результати оцифрування трудової книжки?
Чи повернуть сумісникам оплату за «лікарняними»?
Все, що потрібно знати про трудовий договір
«Лікарняні» у період мобілізації
Звільнення водія, який втік за кордон під час рейсу
Для яких категорій іноземців не потрібно отримувати дозвіл на працевлаштування?
Додаткова відпустка на дітей: всі правила надання
Оцифрування трудової книжки без електронного цифрового підпису
Чи можна не оплачувати «лікарняний» працівникові, якщо він в цей час працював?
Працівник-сумісник у відрядженні за основним місцем роботи: як оформити відсутність на роботі?
Ветеранська політика у трудових відносинах
Чи може працівник відкликати заяву про звільнення за згодою сторін?
Як впливає відпустка, отримана авансом, на відпустку наступного року?
Визначення посади у штатному розписі: які обмеження врахувати?
Хто має право на дострокову пенсію у зв’язку із скороченням штату?
Як підготуватися до перевірки підприємства ТЦК?
Кого не штрафують за невиконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю?
Надання відпусток працівникам закладів освіти
Повноваження заступника у відсутність директора: чи достатньо посадової?
Як зараховується період отримання пенсії по інвалідності до страхового стажу для оплати «лікарняних»?
Що слід зробити у разі мобілізації працівника?
У яких випадках роботодавець зобов’язаний забезпечити працівників засобами індивідуального захисту?
Чи зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку, період перебування в оплачуваній відпустці?
Як здійснюються виплати за листками непрацездатності?
Паперова трудова книжка: як виправити помилку в даті народження?
Як табелювати сумісника, який знаходиться у відрядженні за основним місцем роботи?
Нюанси виплати компенсації за дні невикористаної відпустки держслужбовцю
Чи може уповноважена особа вносити дані про зміни у трудових відносинах?
Оплата роботи працівнику у вихідний день
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2024 © МЕДІА-ПРО
2024 © HR Liga

Copyright © 2005–2024 HR Liga
Використання матеріалів із журналів Групи компаній «МЕДІА-ПРО» лише за погодженням з редакцією (адміністрацією) порталу.
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються.
Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі.
Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
З усіх питань пишіть на admin@hrliga.com