Деякі роботи внаслідок природних і кліматичних умов можуть виконуватися не цілий рік, а протягом сезону, тобто вони виконуються певний строк. Такі трудові відносини є різновидом строкових.
Як оформити трудові відносини з працівниками, зайнятими на таких роботах? Чи надається їм відпустка? Чи вноситься запис про сезонну роботу до трудової книжки працівника?
Які роботи вважаються сезонними
Праця сезонних працівників регулюється Указом Президії Верховної Ради СРСР «Про умови праці робітників і службовців, зайнятих на сезонних роботах» від 24 вересня 1974 року № 310-ІХ (далі — Указ № 310), який діє у частині, що не суперечить Конституції та законам України.
Сезонними вважаються роботи, які внаслідок природних і кліматичних умов виконуються не цілий рік, а протягом певного періоду (сезону), що не перевищує 6 місяців (ст. 1 Указу № 310).
Визнання роботи як сезонної можливе лише за дотримання двох умов:
1) період, протягом якого виконується робота, не має перевищувати шести місяців;
2) робота передбачена Списком сезонних робіт і сезонних галузей, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 1997 року № 278.
Наведемо список сезонних робіт і сезонних галузей.
1. Лісова промисловість і лісове господарство
Добування живиці, барасу і ялинкової сірки.
Заготівля пньового осмолу.
Заготівля лика.
Лісокультурні роботи — підготовка ґрунту, посів і садіння лісу, догляд за лісовими культурами, робота в лісорозсадниках.
Лісозахисні і протипожежні роботи — боротьба з шкідниками і хворобами лісу, прокладання мінералізованих смуг, чергування на пожежних вишках, наземне пожежне патрулювання лісів.
Заготівля насіння.
Збирання і переробка харчових продуктів лісу.
Польові лісовпорядні роботи.
2. Торф’яна промисловість
Болотяно-підготовчі роботи.
Добування, сушіння та збирання торфу.
Ремонт і обслуговування технологічного обладнання в польових умовах.
3. Сільське господарство
Робота в овочівництві, садівництві, виноградарстві, буряківництві, хмелярстві, на вирощуванні і збиранні картоплі, тютюну, кормів, баштанних культур, лікарських рослин.
Робота на інкубаторно-птахівничих та міжгосподарських інкубаторних станціях.
4. Переробні галузі промисловості
Робота на підприємствах переробки плодоовочевої продукції.
Робота на підприємствах цукрової галузі промисловості.
Первинне виноробство.
5. Санаторно-курортні заклади і заклади відпочинку
Роботи, пов’язані з санаторно-курортним обслуговуванням хворих і відпочиваючих в санаторно-курортних закладах і закладах відпочинку.
6. Транспортно-дорожній комплекс
Авіаційні роботи в сільському та лісовому господарствах.
З повною версією статті Вікторії Ліпчанської, шеф-редактора кадрового напряму Групи компаній «МЕДІА-ПРО», читайте у журналі «КАДРОВИК.UA» № 9, 2018.