Минуло майже два роки після набуття чинності Порядком організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 7 грудня 2016 року № 921. Проте особи, відповідальні за ведення військового обліку, ще й досі припускаються помилок. Яких саме — розглянемо в статті.
ПОМИЛКА № 1. Неправильне визначення граничного віку перебування військовозобов’язаних на військовому обліку
Одна з найбільш поширених помилок при веденні військового обліку пов’язана з визначенням граничного віку перебування на військовому обліку.
Жінку — медичного працівника на підприємстві під підпис ознайомили з вимогою прибути до військового комісаріату для постановки на військовий облік. Жінка вважала, що адміністрація здійснює це незаконно, тому що їй у 2017 році виповнилось 50 років. Вона гадала, що не є військовозобов’язаною. Керівництво наполягало на своїй вимозі, посилаючись на те, що граничний вік перебування на обліку військовозобов’язаних підвищено до 60 років.
Спробуємо розібратись, яким є граничний вік перебування на військовому обліку. Насамперед слід зазначити, що відсутня законодавча норма, яка визначає такий вік. Проте є норма, яка передбачає граничний вік перебування військовозобов’язаних у запасі. Це стаття 28 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-XII (далі — Закон № 2232), яка має назву «Розряди запасу та граничний вік перебування військовозобов’язаних у запасі».
Але ж ми знаємо, що на військовому обліку перебувають не тільки військовозобов’язані, а і призовники. Спочатку розберемось з граничним віком перебування на військовому обліку призовників.
Призовники — це особи, приписані до призовних дільниць (ч. 9 ст. 1 Закону № 2232). Призовники перебувають на військовому обліку з метою подальшого призову їх на строкову військову службу. Відповідно до положень частини 1 статті 15 Закону № 2232 на строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров’я громадяни чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилось 18 років, та старші особи, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу. Отже, після досягнення 27-річного віку особа перестає бути призовником. Такого призовника військові комісаріати повинні або виключити з військового обліку за станом здоров’я, або поставити на військовий облік у якості військовозобов’язаного…
З повним текстом статті Юрія Васильєва, начальника відділу кадрів Фізико-технічного інституту низьких температур ім. Б. І. Вєркіна Національної академії наук України, полковник запасу, володаря звання «Кадровик року’2013», можна ознайомитися в журналі «КАДРОВИК.UA», № 9, 2018.