Чи має право застрахована особа, яка в день звільнення стала непрацездатною, на отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності за рахунок коштів Фонду?
Частиною першою статті 19 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 № 1105-XIV (далі — Закон № 1105) передбачено право застрахованих осіб — громадян України, іноземців, осіб без громадянства та членів їх сімей, що проживають в Україні, на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності.
Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), зайняття підприємницькою та іншою діяльністю, якщо інше не передбачено законом.
День звільнення працівника зазначений у наказі, є останнім днем роботи (ч. 2 п. 2.26 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінсоцзахисту від 29.07.1993 № 58).
Відповідно до статті 31 Закону № 1105 підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.
Наказом МОЗ «Про затвердження Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян» від 13.11.2001 р. № 455 (далі — Інструкція № 455) визначено порядок, умови видачі та продовження листка непрацездатності.
Пунктом 2.1 Інструкції № 455 передбачено, що у разі захворювання чи травми на весь період тимчасової непрацездатності до відновлення працездатності або до встановлення групи інвалідності медико-соціальною експертною комісією (далі — МСЕК) видається листок непрацездатності, що обраховується в календарних днях.
Згідно частини 2 статті 22 Закону № 1105 допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується Фондом застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення МСЕК інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності) незалежно від звільнення, припинення підприємницької або іншої діяльності застрахованої особи в період втрати працездатності у порядку та розмірах, встановлених законодавством.
Отже, враховуючи вищенаведене, застрахована особа, яка в день звільнення стала непрацездатною внаслідок захворювання або травми, що підтверджується виданим в установленому порядку листком непрацездатності, має право на отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності за рахунок коштів Фонду з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення МСЕК інвалідності.
При цьому, допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше 12 календарних місяців з дня відновлення працездатності, встановлення інвалідності, що визначено частиною 5 ст. 32 Закону № 1105.