Чи зобов’язаний роботодавець поділити щорічну відпустку на дві частини за бажанням працівника?
Новини
31.05.2018
Чи зобов’язаний роботодавець поділити щорічну відпустку на дві частини за бажанням працівника?
Роботодавець наполягає на безперервності щорічної відпустки, а працівниці зручніше поділити відпустку на дві частини. Чи правомірні дії роботодавця?
Право на відпочинок працівників гарантовано Конституцією України, а реалізується воно відповідно до Кодексу законів про працю, Закону України «Про відпустки» та інших нормативно-правових актів.
На прохання працівника щорічну відпустку може бути поділено на частини будь-якої тривалості. Проте основна безперервна її частина має становити не менше 14 календарних днів. При цьому ця основна частина відпустки необов’язково повинна бути першою її частиною. Наприклад, щорічну відпустку працівника загальної тривалості 28 днів можна розділити на 6, 8 та 14 днів. Умова про поділ відпустки на частини стосується лише щорічних відпусток.
Враховуючи, що щорічна відпустка може складатися зі щорічної основної та додаткової відпустки, кожна її складова (зокрема, й додаткова відпустка) може бути поділена на частини, а також включатися до складу основної безперервної частини щорічної відпустки.
Соціальна відпустка на дітей віднесена до виду соціальних відпусток і вона не підлягає поділу на частини. Працівник, що має право на соціальну відпустку на дітей за однією підставою, має відразу скористатися належними 10 календарними днями цієї відпустки. Використання соціальної відпустки на дітей частинами можливе лише у випадку, коли працівник має право на цю відпустку за двома або більше підставами. У цьому разі її тривалість становить до 17 календарних днів, і працівник може скористатися спочатку 10 календарними днями цієї відпустки, а потім — 7 календарними днями.
Проте, законодавством передбачено можливість поділу щорічної відпустки на частини, а не обов’язок роботодавця поділити її на частини, як того бажає працівник. З метою недопущення втрат робочого часу роботодавець може запропонувати іншу схему поділу щорічної відпустки або зовсім її не ділити.
Невикористана частина щорічної відпустки надається працівникові, як правило, до кінця робочого року, але в будь-якому разі не пізніше 12 місяців після закінчення робочого року, за який надається відпустка.
У книзі обліку щорічних і додаткових відпусток працівників подані рекомендації щодо його ведення з метою якісного обліку та здійснення оперативного контролю наданих відпусток, а також, щоб використовувати його дані для підготовки квартальної і річної звітності.