Відповідно до ст. 26 КЗпП України при укладенні трудового договору може бути обумовлене угодою сторін випробування з метою перевірки відповідності працівника роботі, яка йому доручається. Умова про випробування повинна бути відображена в наказі (розпорядженні) про прийняття на роботу.
В період випробування на працівників поширюється законодавство про працю.
При укладенні трудового договору громадянин зобов’язаний подати документи, передбачені ст. 24 КЗпП України.
Статтею 27 КЗпП визначено, що строк випробування при прийнятті на роботу, якщо інше не встановлено законодавством України, не може перевищувати трьох місяців, а в окремих випадках, за погодженням з відповідним виборним органом первинної профспілкової організації, — шести місяців. Строк випробування при прийнятті на роботу робітників не може перевищувати одного місяця.
Якщо працівник в період випробування був відсутній на роботі у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю або з інших поважних причин, строк випробування може бути продовжено на відповідну кількість днів, протягом яких він був відсутній.
Згідно зі ст. 28 КЗпП України коли строк випробування закінчився, а працівник продовжує працювати, то він вважається таким, що витримав випробування, і наступне розірвання трудового договору допускається лише на загальних підставах.
Якщо протягом строку випробування встановлено невідповідність працівника роботі, на яку його прийнято, власник або уповноважений ним орган протягом цього строку вправі розірвати трудовий договір. Розірвання трудового договору з цих підстав може бути оскаржене працівником в порядку, встановленому для розгляду трудових спорів у питаннях звільнення.
Звільнення за результатами випробування оформляється наказом власника або уповноваженого ним органу. При цьому в наказі і трудовій книжці дається посилання на ст. 28 КЗпП України (див. коментар нижче), а підстава звільнення формулюється як «за результатами випробування».
Коментар редакції Єдиної електронної системи «КАДРОВИК-онлайн»
Довіряй, але перевіряй
Звісно, від помилок ніхто не застрахований. Держпраці має бути більш уважною щодо інформації, яку вона надає у своїх консультаціях.
Держпраці зазначає: «Звільнення за результатами випробування оформляється наказом власника або уповноваженого ним органу. При цьому в наказі та трудовій книжці дається посилання на ст. 28 КЗпП України».
Але, як ми знаємо, у 2016 році Законом України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо випробування при прийнятті на роботу» від 17 травня 2016 року № 1367-VIII було внесено зміну до ст. 40 КЗпП України. Частину першу статті 40 доповнили пунктом 11, у якому зазначено: «встановлення невідповідності працівника займаній посаді, на яку його прийнято, або виконуваній роботі протягом строку випробування».
Отже, в наказі та трудовій книжці потрібно посилатися на п. 11 ст. 40, а не на ст. 28 КЗпП України.
Крім того, зверніть увагу, що зміни стосувалися не лише ст. 40 КЗпП України. Згідно з новою редакцією ст. 28 КЗпП України у разі встановлення власником або уповноваженим ним органом невідповідності працівника займаній посаді, на яку його прийнято, або виконуваній роботі він має право протягом строку випробування звільнити такого працівника, письмово попередивши його про це за три дні.