Чи потрібно для отримання відпустки без збереження зарплати за сімейних обставин чітко зазначити, які саме конкретні сімейні обставини (наприклад ремонт у квартирі) виникли?
Консультує Міністерство соціальної політики України
Статтею 25 Закону України «Про відпустки» (далі — Закон) перелічено обставини, за яких працівникові обов’язково на його бажання надається відпустка без збереження заробітної плати.
За статтею 26 Закону за сімейних обставин та з інших причин працівникові також може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на термін, обумовлений угодою між працівником та власником або уповноваженим ним органом, але не більш як 15 календарних днів на рік.
Отже, відпустки без збереження заробітної плати можна умовно розділити на два види:
- такі, що надаються працівникам унаслідок суб’єктивного права, яке вони мають за законом, при цьому перелік обставин, за яких такі відпустки обов’язково надаються, є вичерпним;
- такі, що надаються за погодженням сторін, можливість надання та тривалість яких визначається за погодженням сторін, при цьому законодавством імперативно їхня тривалість обмежена 15 календарними днями на рік.
Для одержання відпустки за ст. 26 Закону працівник у заяві на ім’я роботодавця про надання такої відпустки має зазначити сімейні або інші обставини, що спричинили потребу в такій відпустці. Перелік цих причин законодавством не встановлений, оскільки їхня важливість залежить від конкретних обставин, що можуть скластися в житті того чи іншого працівника. А отже, рішення надавати чи не надавати працівникові з тієї чи іншої причини таку відпустку належить до компетенції роботодавця.
Видання для кадровиків
Віталіна Коркушко