Розіб’ємо цю ситуацію на декілька моментів.
1. У яких випадках за призваним працівником зберігається робоче місце? Чи поширюється вимога про збереження робочого місця за працівником на осіб, призваних на строкову службу?
За загальним правилом призов або вступ на військову службу є підставою для звільнення співробітника на підставі п. 3 ст. 36 КЗпП України (далі — КЗпП).
Однак звільнення за даною статтею не допускається у випадку, якщо за працівником зберігається робоче місце і посада згідно з ч.ч. 3,4 ст. 119 КЗпП.
Зазначимо, що ч. 3 ст. 119 установлено, що гарантії щодо збереження робочого місця поширюються на осіб, які приймаються:
- на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу та військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період;
- на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом оформлення нового контракту, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення.
За ними зберігається місце роботи, посада та середній заробіток.
Зазначені гарантії також зберігаються за працівниками, які під час військової служби отримали поранення (інші ушкодження здоров’я) і перебувають на лікуванні в медичних установах, а також потрапили в полон або оголошені безвісно відсутніми. Гарантії зберігаються до дня, що настає за днем їх взяття на облік у районних (міських) військових комісаріатах після їх звільнення з військової служби у випадку закінчення ними лікування в медичних установах незалежно від строку лікування, повернення з полону, появи після визнання безвісно відсутніми або до дня оголошення судом їх померлими.
Види військової служби в Україні перелічено в ч. 6 ст. 2 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.13.1992 р. № 2232-XII і до них, зокрема відносяться:
- строкова військова служба; військова служба за призовом під час мобілізації на особливий період;
- військова служба за контрактом осіб рядового складу;
- військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу.
Тому на працівників, які призиваються на строкову військову службу, обґрунтовано поширюються гарантії, передбачені ч. 3 ст. 119 КЗпП.
2. Які документи необхідно оформити для збереження робочого місця за працівником, призваним на військову службу?
Підставою для збереження за працівником робочого місця, посади та середнього заробітку є повістка. Порядок видачі повісток регламентовано Положенням про підготовку і проведення призову громадян України на строкову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.03.2002 р. № 352 (далі — Положення № 352).
Повістка про необхідність прибути на призовну ділянку повинна містити такий текст (її форму наведено в додатку 18 до Положення № 352): «Згідно із Законом України «Про військовий обов’язок та військову службу» Ви призвані на строкову військову службу і зараховані в команду № ___ (зазначається номер команди, наданий обласним військовим комісаріатом). Пропоную Вам «___» _________ 2017 року о ___ годині з’явитися для відправлення на збірний пункт за адресою _________».
Наказ про звільнення співробітника від роботи у зв’язку із призовом на строкову службу підприємство повинне оформити з дати, яка зазначена в повістці.
Наказ може бути наступного змісту: «Керуючись ч. 3 ст. 119 Кодексу законів про працю України, наказую звільнити: Петренка Петра Петровича, слюсаря, від роботи з 3 квітня 2017 року у зв’язку із призовом на строкову військову службу зі збереженням місця роботи, посади та середнього заробітку на період проходження строкової військової служби. Підставою для видання даного наказу є повістка з військкомату, оригінал якої додається до наказу».
Працівника ознайомлюють з таким наказом під підпис.
До трудової книжки запис про звільнення працівника у зв’язку із призовом на військову службу не вноситься.
У період відсутності такого працівника в табелі обліку використання робочого часу робляться відмітки з позначенням «ИН» — інший невідпрацьований час, передбачений законодавством.
Чим загрожує роботодавцю звільнення працівника, призваного на військову службу?
У випадку звільнення такого працівника роботодавця очікують такі наслідки:
- Відновлення працівника на роботі через суд.
- Стягнення з роботодавця середнього заробітку за час вимушеного прогулу працівника на підставі ст. 235 КЗпП.
- Фінансові санкції, передбачені ч. 2 ст. 265 КЗпП. Так, за недотримання гарантій і пільг, належних працівникам, які призиваються на військову службу, передбачено штраф у 10-кратному розмірі мінімальної заробітної плати на момент виявлення такого порушення (на сьогодні це 32 000 грн). При цьому штраф нараховується за кожного працівника, у відношенні якого допущено таке порушення.
- Адміністративна відповідальність посадових осіб на підставі ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення — штраф у розмірі від 50 до 100 НМДГ (від 850 до 1700 грн).
Видання для кадровиків