Право роботодавця перевірити компетентність потенційного працівника при прийнятті на роботу закріплене нормами КЗпП.
Встановлення випробувального строку має бути обумовлене угодою сторін (ст. 26 КЗпП). Така угода може міститися або у трудовому договорі, укладеному з працівником, або ж у наказі (розпорядженні) на прийняття на роботу з підписом працівника про ознайомлення. В період випробування на працівників поширюється законодавство про працю, тому практика встановлення працівникові протягом такого періоду меншої з/п апріорі є незаконною.
У статті автор розповідає як оформити при прийомі на роботу випробувальний термін, як встановити та оподаткувати заробітну плату працівника, як звільнити працівника у випадку встановлення невідповідності займаній посаді протягом строку випробування, яке право має звільнений працівник з цих підстав щодо оскарження у суді, чи треба видавати наказ у випадку позитивного проходження випробування, і яка відповідальність передбачена роботодавцеві у випадку неправильного оформлення випробувального терміну при прийомі на роботу працівника.
Детальніше про встановлення випробувального строку — у газеті «Кадри і зарплата» № 3, 2017, стаття «Основні положення при встановленні випробувального строку та оплаті праці» (автор Кіра Тим, консультант з бухгалтерського та податкового обліку).