Допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами (стаття 25 Закону № 1105).
Статтею 61 Закону України «Про вищу освіту» визначено, що аспіранти — це особи, які навчаються у вищих навчальних закладах. При цьому згідно норм чинного законодавства аспірант має право у вільний від навчання час працювати на загальних підставах за трудовим договором.
Робота за трудовим договором осіб, які поєднують її із навчанням, не є сумісництвом, оскільки сумісництвом вважається виконання працівником, крім своєї основної, іншої регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час.
Отже, якщо жінка-аспірант під час навчання працює на умовах трудового договору — допомога по вагітності та пологах призначається та виплачується за основним місцем роботи та (за наявності) за сумісництвом (стаття 30 Закону № 1105).
Підставою для призначення допомоги по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом — копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи (стаття 31 Закону № 1105).
Аспіранту, який не має основного місця роботи, призначення допомоги по вагітності та пологах за сумісництвом на підставі оригіналу листка непрацездатності чинним законодавством не передбачено.
Звертаємо увагу, що відповідальність за дотримання відносно найманих працівників трудового законодавства та законодавства про оплату праці несе підприємство, установа, організація.