Главная  Карта сайта  Размещение рекламы на портале
  СООБЩЕСТВО КАДРОВИКОВ И СПЕЦИАЛИСТОВ ПО УПРАВЛЕНИЮ ПЕРСОНАЛОМ
Добро пожаловать
  УПРАВЛЕНИЕ ПЕРСОНАЛОМ
  Новости
  Библиотека статей
  Нормативная база
  Образцы документов
  Производств. календарь
  Книжная полка
  Кто есть кто
  Глоссарий
  События
  Опросы
  Размещение рекламы
  Наши партнеры
  Форум
Новые материалы
Подписаться на рассылку

Facebook
Календарь событий
Июнь 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Июль 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Все события
Реклама
Нормативная база

МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 20 січня 2007 р. № 31-18030-07-10/854

Про службові відрядження


Всеукраїнській молодіжній організації «Молодь проти корупції"

Міністерство фінансів за депутатськими зверненнями народного депутата України Пачесюка С. Н. розглянуло листи Всеукраїнської молодіжної організації «Молодь проти корупції» від 13.11.2006 № 85к-13/11 та № 79к-13/11 щодо відшкодування витрат на відрядження і з порушених в них питань повідомляє наступне.

Питання. Відповідно до наказу керівника підприємства працівник в один і той же самий день прибуває з відрядження та від’їжджає в наступне. Чи правомірно виплатити такому працівникові добові витрати за два дні?

Відповідь. Відповідно до Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон за кожний день (включаючи день від’їзду та приїзду) перебування працівника у відрядженні в межах України, враховуючи вихідні, святкові й неробочі дні та час перебування у дорозі (разом з вимушеними зупинками), йому виплачуються добові в межах граничних норм, установлених постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.99 № 663.

Згідно з підпунктом 5.4.8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» добові витрати — це витрати на харчування та фінансування власних потреб фізичної особи, понесених у зв’язку з її відрядженням.

Тобто, виплата добових витрат здійснюється з метою відшкодування особистих витрат працівника за час перебування у відрядженні. Оскільки у даному випадку день прибуття з попереднього відрядження і день вибуття у наступне відрядження є одним днем, то і відшкодування витрат на харчування та фінансування власних потреб працівника (добових витрат) здійснюється за один день.

Питання. Працівник підприємства направлений у відрядження на 5 днів (у т. ч. вихідні). Повертається потягом в робочий день о 7.00. Чи потрібно виплачувати добові витрати за всі 5 днів, включаючи вихідні та день прибуття, якщо режим роботи підприємства — з 9.00 до 17.00, і працівник встигає вийти на роботу?

Відповідь. Відповідно до Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон за кожний день (включаючи день від’їзду та прийду) перебування працівника у відрядженні в межах України, враховуючи вихідні, святкові й неробочі дні та час перебування у дорозі (разом з вимушеними зупинками), йому виплачуються добові в межах граничних норм, установлених постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.99 № 663. При цьому визначення кількості днів відрядження для виплати добових проводиться з урахуванням дня вибуття у відрядження й дня прибуття до місця постійної роботи, що зараховуються як два дні.

Щодо виходу працівника на роботу в день вибуття у відрядження та день прибуття із відрядження, то зазначене питання регулюється правилами внутрішнього трудового розпорядку підприємства.

Питання. Працівники підприємства направляються на курси підвищення кваліфікації, навчання на яких проводиться в робочий час і оплачується підприємством. Відстань від постійного місця проживання працівників до місця навчання не перевищує 30 км і працівники мають змогу щодня повертатися до постійного місця проживання. Чи потрібно платити добові чи тільки оплачувати проїзд?

Відповідь. Виходячи з норм постанови Кабінету Міністрів України від 28.06.97 № 695 у разі направлення працівника для підвищення кваліфікації в іншу місцевість, звідки він має змогу щоденно повертатися до місця постійного проживання (про можливість такого щоденного повернення має бути зазначено в наказі керівника), йому відшкодовуються як витрати на проїзд, так і добові витрати.

Питання. Чи потрібно виплачувати добові працівникам, які працюють вахтовим методом, якщо відстань від підприємства до місця роботи не перевищує 15 км. Замовник кошти на відрядження не компенсує. Проте в колективному договорі сказано, що за кожен день перебування на вахті працівникам підприємства сплачуються добові.

Відповідь. Направлення працівників для проведення робіт, які згідно з колективним договором, діючим на підприємстві, виконуються вахтовим методом, не є службовим відрядженням і для виплати таким працівникам добових витрат підстав не вбачається.

Питання. Чи може іногородній працівник, перебуваючи у відрядженні за місцем проживання своєї родини, взяти відпустку за власний рахунок на один-два дні і після її закінчення повернутися до виконання службового доручення?

Відповідь. Відповідно до Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон службовим відрядженням вважається поїздка працівника за розпорядженням керівника підприємства на певний строк до іншого населеного пункту для виконання службового доручення поза місцем його постійної роботи.

Надання працівникові відпустки є підставою для звільнення його від роботи на певний строк.

Можливості перебування працівника у відпустці під час службового відрядження, а також виконання працівником службових обов’язків в період перебування у відпустці чинним законодавством не передбачено.

Питання. Чи відповідатиме нормам чинного законодавства засвідчення штампом замість печатки відміток у посвідченні про відрядження?

Відповідь. Відповідно до підпункту 5.4.8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» сума добових визначається у разі відрядження у межах України згідно з відмітками відряджуючої та приймаючої сторони на посвідченні про відрядження, форма якого затверджується центральним податковим органом. За відсутності зазначених відміток сума добових не включається до валових витрат платника податку.

Обов’язковість засвідчення печаткою відміток про прибуття до пунктів призначень, вибуття з них і прибуття до місця постійної роботи передбачено в посвідченні про відрядження, форма якого відповідно до підпункту 5.4.8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» затверджена наказом Державної податкової адміністрації України від 28.07.97 № 260.

Враховуючи зазначене, для засвідчення штампом замість печатки відміток у посвідченні про відрядження підстав не вбачається.

Питання. Водій вантажного автомобіля вибуває у відрядження в неділю (свій вихідний день), про що зазначено в посвідченні про відрядження. Працівник спеціально направлений для роботи у вихідний день, це обумовлено в наказі керівника. Виїзд у вихідний день пов’язаний з необхідністю початку роботи в місці відрядження у понеділок. Чи можна вважати, що водій спеціально направлений для роботи у вихідний день? Якщо так, то як провадиться оплата праці за цей день? Чи потрібно оплачувати роботу у вихідний день, якщо в цей день працівник повертається з відрядження?

Відповідь. У випадку направлення працівника спеціально для роботи у вихідні або святкові й неробочі дні відповідно до Загальних положень Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон компенсація за роботу в ці дні виплачується відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до статті 71 Кодексу законів про працю України (КЗпП України) залучення працівників для роботи у вихідні дні провадиться за письмовим наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу.

Робота у вихідний день може компенсуватися згідно із статтею 72 КЗпП України, за згодою сторін, наданням іншого дня відпочинку або у грошовій формі у подвійному розмірі. Оплата за роботу у вихідний день згідно з вказаною статтею Кодексу обчислюється за правилами статті 107 Кодексу.

Згідно абзацу тринадцятого Загальних положень Інструкції, якщо наказом про відрядження передбачено повернення працівника з відрядження у вихідний день, то працівникові може надаватися інший день відпочинку

Питання. Якщо працівник вибув у відрядження вранці і повернувся вранці або в обід наступного дня, скільки йому повинні виплатити добових витрат?

Відповідь. Згідно з Інструкцією про службові відрядження в межах України та за кордон направлення працівника підприємства у відрядження здійснюється керівником цього підприємства або його заступником і оформляється наказом (розпорядженням) із зазначенням у ньому, зокрема, терміну перебування працівника у відрядженні.

Фактичний час перебування у відрядженні визначається за відмітками в посвідченні про відрядження щодо вибуття з місця постійної роботи й прибуття до місця постійної роботи.

За кожний день (включаючи день від’їзду та приїзду) перебування працівника у відрядженні в межах України, враховуючи вихідні, святкові й неробочі дні та час перебування в дорозі (разом з вимушеними зупинками), йому виплачуються добові в межах граничних норм, установлених постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.99 № 663.

Враховуючи викладене, якщо відповідно до наказу про відрядження та згідно з відповідними відмітками у посвідченні про відрядження працівник повернувся з відрядження наступного дня за днем вибуття у відрядження, добові витрати відшкодовуються за два дні.

Питання. Працівник у період тимчасової непрацездатності наказом керівника підприємства був направлений у відрядження. Чи відшкодовуються в такому випадку витрати на проїзд, на проживання та добові витрати? Чи передбачені чинним законодавством законні підстави для направлення працівника у відрядження в період його тимчасової непрацездатності?

Відповідь. Відповідно до Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон направлення працівника підприємства у відрядження здійснюється керівником цього підприємства або його заступником і оформляється наказом (розпорядженням) із зазначенням: пункту призначення, назви підприємства, куди відряджений працівник, строку й мети відрядження.

За наявності такого наказу зазначеному працівникові на підставі підтверджуючих документів відшкодовуються витрати, понесені ним у відрядженні, зокрема, по найму жилого приміщення, на оплату вартості проїзду та добові витрати в порядку і розмірах, встановлених законодавством.

Разом з тим, згідно з чинним законодавством на період тимчасової непрацездатності працівникові надається листок непрацездатності, який є підставою для звільнення від роботи у зв’язку з непрацездатністю. Тому вважаємо, що для залучення працівника до виконання службового доручення в період тимчасової непрацездатності законних підстав не вбачається.

Питання. Чи потрібно виплачувати працівникові добові, якщо він вибуває у відрядження і повертається з нього в один день?

Відповідь. Відповідно до пункту 1.5 Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон при відрядженні працівника строком на один день або в таку місцевість, звідки працівник має змогу щоденно повертатися до місця постійного проживання, добові відшкодовуються як за повну добу.

Заступник Міністра  С. О. РИБАК 

Просмотров: 13386 Редакция от 06.04.2011

Версия для печати
 
Нормативная база

НОВЫЕ
поступления/обновления

Реклама
Издания для профессионалов
Опросы
Какова численность работников в вашей компании?
До 50
51-100
101-500
501-1000
1001-5000
Больше 5000

Объявление
Уважаемые посетители! По всем вопросам относительно работы портала обращайтесь к администратору
2020 © МЕДИА-ПРО
2020 © HR-Лига
Copyright © 2005–2020 HR-Лига
Использование материалов из журналов Группы компаний «МЕДИА-ПРО» только по согласованию с редакцией (администрацией) портала.
Редакция (администрация) оставляет за собой право не разделять мнение авторов размещаемых материалов.
Редакция (администрация) портала не несет ответственности за ущерб, который может быть нанесен в результате использования, неиспользования или ненадлежащего использования информации, содержащейся на портале.
Ответственность за достоверность информации и прочих сведений несут авторы публикаций.
По всем вопросам пишите на admin@hrliga.com.