Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Перебування працівника на обліку в ТЦК, яке належить до окупованих територій: дії і обов’язки роботодавця
Новини
20.03.2025
Перебування працівника на обліку в ТЦК, яке належить до окупованих територій: дії і обов’язки роботодавця
 

У компанії є працівник, який належить до «окупованого» ТЦК. Компанія проходить звірку із ТЦК. Як правильно вчинити у цій ситуації?

Як передбачено у додатку 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 30.12.2022 р. № 1487, призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану у разі залишення свого місця проживання стати в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (далі — ВПО) на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦК та СП) за місцем перебування на обліку ВПО (військовозобов’язані та резервісти СБУ — в Центральному управлінні або регіональних органах СБУ, а військовозобов’язані та резервісти розвідувальних органів — у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідним підрозділам розвідувальних органів).

У статті 37 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.1992 р. № 2232-XII закріплено, що у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії воєнного стану призовники, військовозобов’язані та резервісти, які залишили або покинули своє місце проживання, зобов’язані в семиденний строк з дати взяття на облік ВПО стати на військовий облік у ТЦК та СП за місцем перебування на обліку ВПО (військовозобов’язані та резервісти Служби безпеки України — у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, а військовозобов’язані та резервісти розвідувальних органів України — у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідному підрозділу розвідувальних органів України).

Відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання» від 11.12.2003 р. № 1382-IV (далі — Закон № 1382) місцем проживання визнане житло з присвоєною у встановленому законом порядку адресою, в якому особа проживає, а також апартаменти (крім апартаментів у готелях), кімнати та інші придатні для проживання об’єкти нерухомого майна, заклад для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, стаціонарна соціально-медична установа та інші заклади соціальної підтримки (догляду), в яких особа отримує соціальні послуги.

Особа, яка змінила місце проживання, але не отримувала статусу ВПО, все одно повинна зареєструвати нове місце проживання.

Відповідно до статті 13 Закону № 1382 на період воєнного стану людина може бути обмежена у можливості вільно обирати місце проживання.

У статті 37 Закону № 2232 закріплено і те, що призовники, військовозобов’язані та резервісти після прибуття до нового місця проживання зобов’язані в семиденний строк стати на військовий облік.

Таким чином, робимо висновок, що громадянин, які належить до категорії «призовник», «військовозобов’язаний» або «резервіст», мають юридичний обов’язок стати на військовий облік за новим місцем проживання, незалежно від наявності довідки ВПО, інакше вона вчиняє правопорушення, за яке може настати відповідальність.

Тепер поговоримо про дії і обов’язки роботодавця.

Відповідно до пункту 21 Порядку № 1487 взяття громадян, які прибули з тимчасово окупованих територій України, на персонально-первинний та персональний військовий облік здійснюється після взяття таких осіб на облік ВПО та на військовий облік у районних (міських) ТЦК та СП, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів за місцем фактичного проживання.

А в пункті 34 Порядку № 1487 вказано, що з метою ведення персонального військового обліку державні органи, органи місцевого самоврядування (далі — ОМС), підприємства, установи та організації здійснюють, зокрема:

  • перевірку у громадян України під час прийняття на роботу (навчання) наявності військово-облікового документа. Приймання на роботу (навчання), взяття на персональний військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів здійснюється тільки після взяття їх на військовий облік у районних (міських) ТЦК та СП, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів. В умовах правового режиму воєнного стану зарахування на навчання до закладів освіти громадян, які підлягають військовому обліку та перебувають на тимчасово окупованій території або вибули з тимчасово окупованої території та територій активних бойових дій за кордон, здійснюється з відстроченням взяття їх на військовий облік і оформлення військово-облікових документів у семиденний строк з дати припинення чи скасування правового режиму воєнного стану;

  • надсилання у семиденний строк з дня видання наказу про прийняття на роботу (навчання), звільнення з роботи, завершення навчання (відрахування із закладу освіти) до відповідних районних (міських) ТЦК та СП, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів повідомлень про зміну облікових даних призовників, військовозобов’язаних та резервістів (додаток 4);

  • проведення відповідної роз’яснювальної роботи серед призовників, військовозобов’язаних та резервістів щодо виконання ними правил військового обліку;

  • постійний контроль за виконанням посадовими особами державних органів, ОМС, підприємств, установ та організацій вимог цього Порядку, а призовниками, військовозобов’язаними та резервістами — правил військового обліку;

  • постійне інформування відповідних районних (міських) ТЦК та СП, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів про посадових осіб державних органів, ОМС, підприємств, установ та організацій, які порушують вимоги цього Порядку, а також про призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які порушують правила військового обліку, для притягнення їх до відповідальності згідно із законом;

У нашій ситуації має бути відмітка саме ТЦК та СП за місцем перебування на обліку ВМО чи за новим місцем проживання.

При цьому довідка ВПО не є документом, який обов’язково слід надавати при прийнятті на роботу, тому роботодавець може лише прохати її надати, а не вимагати.

У ситуації, що склалась, роботодавцем було працевлаштовано та взято таку особу на персональний військовий облік, без взяття її на військовий облік у районних (міських) ТЦК та СП за новим місцем проживання.

Також із запитання не розумію, куди роботодавець надсилав повідомлення про зміну облікових даних призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

Які діяти?

Найперше — роботодавцю потрібно провести військовозобов’язаному працівнику роз’яснювальну роботу щодо обов’язку виконання ним правил військового обліку та відповідальності за порушення цих правил. Зокрема, можна йому вручити письмове повідомлення про необхідність стати на військовий облік за місцем проживання та надати роботодавцю військово-обліковий документ з відміткою про взяття на облік у такому ТЦК та СП за місцем проживання. У разі відмови працівника отримати повідомлення або поставити відмітку про його отримання на примірнику підприємства роботодавцю.

А що робити роботодавцеві, якщо працівник не дотримується і не бажає виконувати приписи правил військового обліку?

У такому випадку роботодавець, на виконання пункту 34 Порядку № 1487, повинен повідомити ТЦК та СП за місцем проживання такого працівника про порушення ним правил військового обліку.

Якщо ж цього не буде зроблено до моменту звіряння, то за результатами звіряння, роботодавець ризикує бути притягнутим до відповідальності за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію (ст. 2101 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

Вас може зацікавити

Курс «Підвищення кваліфікації з військового обліку»

Програму затверджено Генштабом ЗСУ

Навчанням передбачено:

  • Зустрічі з лекторами в ZOOM, згідно навчального графіка
  • Групові та індивідуальні консультації
  • Відповіді на запитання учасників курсу
  • Свідоцтво державного зразка КНЕУ

Залишити заявку

 

Мар’яна Винничук

Кадри.UA

Переглядів: 488 Версія для друку
 
Дивіться також:
Хто має право на відстрочку від мобілізації під час воєнного стану?
Строки розрахунку при звільненні
Ще одна категорія працівників отримає переважне право залишення на роботі
Нюанси зарахування до страхового стажу періоду догляду за дитиною
Звільнення працівника
Бронювання працівників: відповіді на запитання
Як правильно скласти ЦПД, щоб уникнути штрафів від Держпраці?
Чи можна апостилювати трудові книжки?
Як підприємству діяти законно під час повітряної тривоги?
Чим відрізняється скорочення чисельності від скорочення штату працівників?
Кабмін врегулював бронювання деяких категорій працівників в окремому Порядку
Мобінг на роботі: дайджест судової практики
Бронювання працівників через портал Дія: покрокова інструкція
Діють нові строки зберігання документів з військового обліку
Мобілізований працівник зник безвісти: чи зберігати посаду і місце роботи?
Роботодавцям встановлять норматив робочих місць для працевлаштування учасників бойових дій
Перевірка військово-облікового документа при працевлаштуванні
Кабмін вніс зміни до Порядку бронювання працівників
Замість Національного класифікатора професій буде Єдиний реєстр кваліфікацій
Розширюються підстави для перевірок Держпраці
Коли настає право на отримання основної та додаткової відпусток у перший рік роботи?
Коли треба укладати трудовий договір?
Формула розрахунку кількості днів відпустки
Призупинення дії трудового договору: як позначати в табелі робочого часу?
Які документи крім трудової книжки слід надавати для формування е-трудової?
Зміни у порядку отримання пенсій і страхових виплат деякими категоріями українців
Яка тривалість щорічної відпустки сумісника з неповним робочим тижнем?
Особливості військового обліку жінок
Звільнення у зв’язку із скороченням: норми законодавства
Який термін «декретної» відпустки?
Розрахунок «лікарняних» за сумісництвом
Відеоспостереження на робочому місці
«Дитяча» відпустка за двома підставами
Зарахування стажу роботи в рф для «лікарняного»
Розроблено новий Збірник уніфікованих форм організаційно-розпорядчих документів
Як має бути оформлена копія наказу про звільнення працівника?
У яких випадках роботодавець зобов’язаний перевести працівника на легшу роботу?
Звільнення працівника у разі смерті роботодавця
Релокація працівників: коли можлива та як уникнути помилок?
Як компенсується робота у вихідні дні?
Додаткова відпустка працівниці, яка має дитину з інвалідністю
Які зобов’язання сторін мають бути прописати у колективному договорі?
В яких випадках щорічна відпустка переноситься або продовжується?
Розрахунок «лікарняного» за сумісництвом
«Лікарняний» в останній день відпустки
Як звільнити працівника, відсутнього з невідомих причин?
Працюючі пенсіонери отримають перераховані пенсії вже у квітні
В який строк працівник має взяти день відпочинку за роботу у вихідний?
«Дитячи» відпустки: хто має право і як отримати?
Протягом якого часу діє бронювання працівників?
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2025 © МЕДІА ГРУПП
2025 © HR Liga
IM R40-02667

Copyright © 2005–2025 HR Liga
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються. Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі. Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
Вул. Є. Сверстюка, 11, корпус «А», а/с 185, м. Київ, Україна, 02002
З питань реклами: pr_oppb@mediapro.ua. Передплата видань: 0 800 219 977
З питань роботи сайту: admin@hrliga.com