Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Як отримати статус критично важливого підприємства з 1 грудня?
Новини
28.11.2024
Як отримати статус критично важливого підприємства з 1 грудня?
 

Розглянемо процедуру отримання та підтвердження статусу критично важливого підприємства чи установи, адже це ключовий етап для подальшого бронювання працівників.

Які суб’єкти є критично важливими?

Почнімо з п. 1 нового Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою КМУ від 27.01.2023 р. № 76 (далі — Порядок № 76), у якому вказано:

«Цей Порядок визначає механізм бронювання під час воєнного стану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі — Портал Дія) військовозобов’язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, які працюють або проходять службу:

на підприємствах, в установах та організаціях, які в установленому порядку визначено критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період (далі — критично важливі підприємства);

на підприємствах, в установах та організаціях, які в установленому порядку визначено критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (далі — критично важливі установи);»

Отже, мова йде про дві групи суб’єктів господарювання, які можуть отримати статус критичних з огляду на їх види діяльності. І процедура набуття такого статусу дещо відрізняється. Тому в поточній публікації розглянемо процедурні моменти, які стосуються набуття статусу критичності для підприємств, установ й організацій, для тих, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

Як отримати статус критично важливого з 1 грудня?

Якщо підприємство (організація чи установа) раніше не отримувало статусу критично важливого, але відповідає вимогам, указаним у п. 2 Критеріїв та порядку, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період, затверджених постановою КМУ від 27.01.2023 р. № 76 (далі — Критерії № 76), то варто діяти відповідно до алгоритму, визначеного п. 5 Критеріїв № 76.

Інакше кажучи, якщо суб’єкт відповідає відповідній кількості критеріїв, то для підтвердження статусу критично важливої установи потрібно подати звернення до відповідного уповноваженого органу (за належністю):

  • до центрального органу виконавчої влади, іншого державного органу, органу державного управління, юрисдикція якого поширюється на всю територію України (за сферою управління чи галуззю національної економіки), або
  • до обласної, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, на території юрисдикції яких підприємство (установа, організація) розташоване, або
  • до обласної, Київської та Севастопольської міських військових / військово-цивільних адміністрацій (у разі їх утворення), на території юрисдикції яких підприємство (установа, організація) розташоване.

Серед нових критеріїв для отримання статусу критично важливої установи:

  • нарахована середня зарплата застрахованих осіб — працівників за останній календарний квартал є не нижчою за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5 (20 000 тис. грн);
  • відсутність заборгованості зі сплати податків до державного й місцевих бюджетів та ЄСВ.

До звернення додають копії підтвердних документів, а також інформацію про подання підприємством податкової звітності за останній календарний квартал, що підтверджується:

  • копією податкової декларації з позначками (штампами) контролюючого органу, який отримав податкову декларацію, із зазначенням дати її отримання, або
  • квитанцією про прийняття податкової декларації в разі її подання засобами електронного зв’язку, або
  • квитанцією контролюючого органу, на який покладено функції щодо результатів перевірки та прийняття пакета звітних документів платників податків, або
  • поштовим повідомленням із позначкою про вручення контролюючому органу в разі надсилання податкової декларації поштою.

На підставі отриманих документів відповідний уповноважений орган, який приймає рішення про надання критичного статусу, включає підприємство чи установу до Єдиного переліку органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій для бронювання військовозобов’язаних (п. 14 Порядку № 76).

У Єдиному переліку, зокрема, указуються підстави для бронювання військовозобов’язаних працівників критично важливого підприємства чи критично важливої установи, тобто дата прийняття і номер відповідного рішення про визначення підприємства, установи, організації критично важливими (п. 18 Порядку № 76). Повідомлення про включення до переліку підприємство чи установа отримують через Портал Дія відповідно до п. 22 Порядку № 76:

«Державний орган подає засобами Порталу Дія шляхом підключення до робочих місць повідомлення про зміни до Єдиного переліку в разі:

  • підтвердження критично важливому підприємству, критично важливій установі статусу критично важливих для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань або функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;
  • зміни ліміту бронювання».

Отриманий раніше статус потрібно підтвердити

Оскільки з 1 грудня 2024 року постановою КМУ «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час» 22.11.2024 р. № 1332 (далі — Постанова № 1332) змінено критерії для надання суб’єктам господарювання статусу критично важливих, усі ті, хто отримав цей статус раніше, мають його підтвердити, адже прийняті раніше рішення повинні бути переглянуті. Це передбачено п. 7 Постанови № 1332:

«Центральним органам виконавчої влади, іншим державним органам, органам державного управління, юрисдикція яких поширюється на всю територію України, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям (військовим адміністраціям у разі їх утворення) забезпечити:

у тримісячний строк перегляд прийнятих рішень про визначення підприємства, установи, організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період».

Про це також попереджає Мінекономіки в повідомленні «Усі критично важливі підприємства повинні підтвердити свій статус до 28 лютого 2025 року, — Уряд вніс зміни до постанови про бронювання» від 23.112024 р. (далі — Повідомлення):

«Підприємства, які захочуть забронювати працівника, повинні підтвердити відповідність чинним та новим критеріям. У них є на це понад три місяці — від публікації відповідної постанови до кінця лютого 2025 року».

Отже, на перехідний період до 23 лютого 2025 року (саме тоді закінчується встановлений п. 7 Постанови № 1332 тримісячний строк із дати її опублікування) передбачені такі умови:

1) статус критично важливих для підприємств, установ, організацій, у яких строк дії такого статусу закінчувався до 30 листопада 2024 року (включно), продовжується до 31 грудня 2024 року (пп. 5 п. 2 Постанови № 1332). Тому для збереження відстрочки заброньованим працівникам у наступному році статус критичності варто підтвердити до 31 грудня;

2) якщо ж статус критичності закінчується в грудні, січні чи пізніше, то його варто підтвердити до 23 лютого 2025 року згідно з новими критеріями, але не пізніше, ніж закінчується строк дії відстрочки для вже заброньованих працівників, адже ще потрібно встигнути забронювати їх повторно.

Серед підстав для анулювання відстрочок працівникам, які отримані до 23.11.2024 і є чинними протягом строку, на який вони надані, але не довше ніж до 28 лютого 2025 року, — позбавлення підприємства, установи й організації статусу критично важливого для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (пп. 5 п. 2 Постанови № 1332).

Мінекономіки в Повідомленні запевняє:

«Після підтвердження критичності, підприємства повинні через Дію подати знову списки працівників для бронювання. До подачі оновлених списків, усі надані бронювання залишаються чинними».

Тож, із підтвердженням статусу критично важливого підприємства, установи чи організації не варто баритися.

Вас може зацікавити

Курс «Підвищення кваліфікації з військового обліку»

Програму затверджено Генштабом ЗСУ

Навчанням передбачено:

  • Зустрічі з лекторами в ZOOM, згідно навчального графіка
  • Групові та індивідуальні консультації
  • Відповіді на запитання учасників курсу
  • Свідоцтво державного зразка КНЕУ

Залишити заявку

 

Інна Журавська

ЛІГА:ЗАКОН

Переглядів: 1070 Версія для друку
 
Дивіться також:
Оцифрування трудових книжок: як перевірити результат?
Держслужба зайнятості прокоментувала перехід України на 4-денний робочий тиждень
Чи має дистанційний працівник бути постійно на зв’язку?
Алгоритм укладення колективного договору
Чи може роботодавець відмовити у наданні відпустки?
Повітряна тривога: дії та відповідальність роботодавця
Як здійснюється оплата праці при дистанційній роботі?
Чи може роботодавець відкликати працівника із відпустки без збереження заробітної плати?
Кого не можна звільнити з ініціативи роботодавця?
11 категорій українців мають право на підтримку у працевлаштуванні
Зразок наказу про звільнення з виплатою вихідної допомоги
Чи підлягає поділу на частини відпустка при народженні дитини?
Працівника мобілізовано, але жодних документів не надано: як оформити його відсутність?
В який строк може бути застосоване дисциплінарне стягнення?
В Україні можуть запровадити 4-денний робочий тиждень
З 1 липня соцвиплати здійснює Пенсійний фонд: що зміниться для українців?
Як має оплачуватись працівникам час перебування в укритті під час повітряної тривоги?
Соціальна відпустка для батьків під час простою: хто має право?
Військовим компенсуватимуть невикористані відпустки: що змінилося?
Трудові відносини під час воєнного стану: дайджест судової практики
Чи може працівник вимагати запровадження для нього дистанційної роботи?
Як правильно залучити працівників до роботи у вихідні та святкові дні?
Електронна трудова книжна ФОПа
Чи можна включити до колдоговору обмеження для сумісників?
Про обов’язок роботодавця пропонувати вакантні посади при вивільненні
Під час повітряної тривоги працівник має право не працювати
Нова підстава позапланових перевірок Держпраці: діє Закон
Додаткова соціальна відпустка в рік народження дітей
Чи визнає Україна документи з окупованих територій?
Відпустка на дітей: відповіді на запитання
Чи має право працівник вимагати оголошення простою?
Чи потрібна заява від працівника на продовження відпустки через хворобу?
Як підготувати трудову книжку для оцифрування?
Чи можна укладати трудовий контракт в електронній формі?
Організація та ведення військового обліку: процес без штрафів
Відпустки держслужбовцям-2025: використовуємо до кінця року
Пропонується зменшення пенсійного віку для жінок з дітьми
Затверджено показник середньої зарплати за травень 2025 року
Компенсація за облаштування робочого місця для особи з інвалідністю: відповіді на запитання
Військовий облік на підприємстві: обов’язки роботодавців
Оформлення колективного договору
Повідомлення про прийняття на роботу: чи можна виправити помилку?
Як роботодавцю подати вакансію до центру зайнятості?
Чи законно при скороченні штату залишати за лояльність, а не продуктивність?
Як підтвердити статус критично важливого підприємства: правила та вимоги
Випробувальний термін під час воєнного стану: що змінилося?
Що означають статуси у Резерв+
Чи оплачується навчальна відпустка під час простою?
Оновлення контактних даних роботодавців та працівників: ключові зміни у трудовому законодавстві
Алгоритм здійснення виплати за лікарняним суміснику
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2025 © МЕДІА ГРУПП
2025 © HR Liga
IM R40-02667

Copyright © 2005–2025 HR Liga
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються. Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі. Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
Вул. Є. Сверстюка, 11, корпус «А», а/с 185, м. Київ, Україна, 02002
З питань реклами: pr_oppb@mediapro.ua. Передплата видань: 0 800 219 977
З питань роботи сайту: admin@hrliga.com