Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Зміни в законодавство про мобілізацію: очікування і реальність
Новини
11.07.2024
Зміни в законодавство про мобілізацію: очікування і реальність
 

Ухвалюючи Закон України «Про мобілізацію та мобілізаційну роботу», зокрема, п. 4 ч. 1 ст. 23, де визначаються окремі підстави для надання відстрочки від мобілізації, законодавець намагався врегулювати всі питання шляхом прийняття постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» від 16.05.2024 р. № 560. Та чи вдалося це?

Пункт 4 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізацію та мобілізаційну роботу» передбачає, що право на відстрочку мають військовозобов’язані жінки та чоловіки, які мають дитину (дітей) віком до 18 років, якщо другий з батьків такої дитини (дітей) помер, позбавлений батьківських прав, визнаний зниклим безвісти або безвісно відсутнім, оголошений померлим, відбуває покарання у місцях позбавлення волі, а також коли особа самостійно виховує та утримує дитину за рішенням суду або запис про батька такої дитини в Книзі реєстрації народжень здійснений на підставі ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України.

Якщо з дітьми, батьки яких померли, позбавлені батьківських прав, визнані зниклими безвісти або безвісно відсутніми, оголошені померлими, відбувають покарання у місцях позбавлення волі, все більш менш зрозуміло і немає проблеми ці обставини підтвердити, то з особами, які самостійно виховують та утримують дитину за рішенням суду, не все так просто.

Виходячи з логіки законодавця, обставина самостійного виховання дитини військовозобов’язаним підтверджується виключно рішенням суду. Проте законодавець у гонитві за мобілізаційним резервом, певно, забув, що згідно зі ст. 6 СК правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття. У свою чергу малолітньою вважається дитина до досягнення нею чотирнадцяти років. Неповнолітньою вважається дитина у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років.

Відповідно до ч. 1 ст. 161 СК, якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися судом.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 160 СК місце проживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків, а місце проживання дитини, яка досягла десяти років, визначається за спільною згодою батьків та самої дитини.

Відповідно до ч. 3 ст. 160 СК, якщо батьки проживають окремо, місце проживання дитини, яка досягла чотирнадцяти років, визначається нею самою.

Згідно з ч. 3 ст. 29 Цивільного кодексу України місцем проживання фізичної особи у віці від десяти до чотирнадцяти років є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров’я тощо, в якому вона проживає, якщо інше місце проживання не встановлено за згодою між дитиною та батьками (усиновлювачами, опікуном) або організацією, яка виконує щодо неї функції опікуна. У разі спору місце проживання фізичної особи у віці від десяти до чотирнадцяти років визначається органом опіки та піклування або судом.

Фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, вільно обирає собі місце проживання, за винятком обмежень, які встановлюються законом (ч. 2 ст. 29 ЦК).

Згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 13 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» вільний вибір місця проживання обмежується щодо осіб, які не досягли 14-річного віку.

Частина 2 ст. 47 Цивільного процесуального кодексу України надає можливість неповнолітнім особам віком від 14 до 18 років особисто здійснювати цивільні процесуальні права та виконувати свої обов’язки в суді у справах, що виникають з відносин, у яких вони особисто беруть участь, якщо інше не встановлено законом.

Отже, ст. 161 СК визначено порядок вирішення спору між матір’ю та батьком щодо місця проживання малолітньої дитини. При цьому згідно ч. 3 ст. 160 СК якщо батьки проживають окремо, місце проживання дитини, яка досягла чотирнадцяти років, визначається нею самою.

Відповідно до роз’яснень, які були надані Верховним Судом України в п. 18 постанови Пленуму «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя» від 21.12.2007 р. № 11, при вирішенні спору про місце проживання дитини належить звертати особливу увагу на її вік та з’ясовувати, з ким із батьків вона бажає проживати. Судам слід ураховувати також положення ст. 160 СК, якою передбачено, що місце проживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків, яка досягла десяти років, за спільною згодою батьків та самої дитини, а місце проживання дитини, яка досягла чотирнадцяти років, визначається нею самою.

Таким чином, у разі спору місце проживання фізичної особи у віці від десяти до чотирнадцяти років визначається органом опіки та піклування або судом, проте при вирішенні вказаного питання, що стосується дитини, яка досягла чотирнадцяти років, слід керуватися ч. 3 ст. 160 СК та положеннями ст. 29 ЦК.

Отже, чинним законодавством не передбачені підстави для визначення судом місця проживання з батьком неповнолітньої дитини, яка з ним проживає.

Указаний висновок суду узгоджується з правовими висновками Верховного Суду, зробленими у постанові від 12.11.2018 р. у справі № 344/16920/16-ц та у постанові від 25.01.2018 р. у справі № 537/5119/15-ц.

Таким чином, у разі, якщо дитині 14 і більше років та вона проживає та знаходиться на утриманні військовозобов’язаного, то отримати рішення суду про визначення її місця проживання з військовозобов’язаним є неможливим в силу положень Сімейного кодексу України.

То як тоді реалізувати своє право на відстрочку?

Звісно, неповнолітня особа може засвідчити факт свого проживання посвідченою нотаріусом заявою або таке місце проживання може визначити орган опіки та піклування на підставі положень постанови Кабінету Міністрів України «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини» від 24.09.2008 р. № 866, проте на практиці ТЦК та СП відмовляють у наданні відстрочки з підстав того, що пункт статті передбачає безпосередньо рішення суду як підтверджуючий одноосібне виховання дитини документ. Такі випадки на практиці вже мають місце.

Вас може зацікавити

Консультації з питань військового обліку

Досвідчений експерт дасть відповідь щодо питань військового обліку, розбере конкретну ситуацію клієнта і роз’яснить з урахуванням чинного законодавства й усіх нововведень.
Гарантуємо індивідуальний підхід і конфіденційність.

Отримати консультацію

 

Ірина Ковальчук, Микола Ковальчук

Національна асоціація адвокатів України

Переглядів: 213 Надіслати другу Версія для друку
 
Дивіться також:
Уточнення військово-облікових даних
Як мобілізованому зберегти робоче місце?
Подання ПФУ відомостей про трудові відносини з працівником: топ-5 актуальних питань
Чи можна звільнити працівника через скрутний фінансовий стан підприємства?
Подання роботодавцем даних про трудові відносини через портал ПФУ від А до Я
Коли та як складати графіки відпусток?
Про що потрібно пам’ятати при прийомі на роботу працівника з інвалідністю?
Порядок прийняття на роботу голови первинної профспілкової організації
Яка тривалість робочого часу і відпочинку під час воєнного стану в Україні?
Нові підстави для звільнення або відсторонення працівника
Як роботодавцю подати відомості про трудові відносини в режимі реального часу?
Припинення дії трудового договору у зв’язку з відсутністю працівника на роботі
До уваги роботодавців, у яких відбулись зміни у трудових відносинах з працівниками після 08.06.2024!
Бізнес визначив головні недоліки бронювання військовозобов’язаних
На довідці про зарплату відсутня печатка: чи буде враховано цей період для обрахунку пенсії?
Типова інструкція з діловодства зазнала змін
Відпустка для підготовки та участі в змаганнях
Як забронювати працівників: алгоритм від Мінекономіки
Розширено функціонал кабінету страхувальника на вебпорталі ПФУ
Кому не надається допомога з тимчасової непрацездатності?
Відсторонення роботодавцем від роботи працівника, який є свідком у кримінальному провадженні, — чи законно?
Чи може пенсіонер відмовитися від призначеної пенсії?
Змінено порядок врахування періодів роботи за кордоном при обчисленні пенсії
За розголошення таємниці працівників звільнятимуть
Встановлення доплат працівникам через шкідливі і небезпечні умови праці
На який термін може надаватися лікарняний для догляду за повнолітнім членом сім’ї?
Норми тривалості робочого часу у липні 2024 року
До 8 липня звітуємо за формами № 1-ПВ
Дівоче прізвище в трудовій книжці
Нюанси переведення працівника на іншу посаду
Хто має право на отримання матеріальної допомоги?
До 10 липня слід відзвітувати про заброньованих працівників
Як зараз виправити неправильний (невірний) запис в паперовій трудовій книжці?
Під час відпустки працівник захворів: умови оплати лікарняного
Директору ТОВ нададуть можливість звільнення без загальних зборів
Планується відмовитися від підвищення мінзарплати до 2027 року
Особливості надання відпустки в зв’язку з вагітністю та пологами
Надбавка для сторожа у разі суміщення посади опалювача
Які умови виходу на пенсію за віком для освітян?
Мобінг стане підставою для перевірки
Міноборони відповіло на головні запитання про ТЦК і повістки
Чи має працівник право розірвати строковий трудовий договір з власної ініціативи?
Опубліковано закон щодо встановлення додаткових підстав для звільнення з ініціативи роботодавця
Зміни щодо обчислення страхового стажу та пенсійного забезпечення
Планується посилити соцзахист працівників, які під час роботи постраждали від обстрілів
Через що судяться працівники з роботодавцями під час війни: категорії спорів та тенденції розгляду
Переваги для роботодавців при працевлаштуванні осіб з інвалідністю
Доплата за заміну тимчасово відсутніх вчителів
Чи можна звільнити працівницю з маленькою дитиною?
Чим відрізняється зняття з військового обліку від виключення?
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2024 © МЕДІА-ПРО
2024 © HR Liga

Copyright © 2005–2024 HR Liga
Використання матеріалів із журналів Групи компаній «МЕДІА-ПРО» лише за погодженням з редакцією (адміністрацією) порталу.
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються.
Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі.
Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
З усіх питань пишіть на admin@hrliga.com