Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Чи законно зменшувати працівнику заробітну плату в односторонньому порядку?
Новини
27.02.2024
Чи законно зменшувати працівнику заробітну плату в односторонньому порядку?
 

Непоодинокими на практиці є ситуації, коли роботодавець зменшує працівнику заробітну плату в односторонньому порядку. Чи законні такі дії?

По-перше, законодавство дійсно передбачає можливість роботодавця самостійно зменшити заробітну плату. Таке право закріплено у ст. 32 КЗпП України — зміна істотних умов праці працівника, та статті 103 КЗпП України — повідомлення працівників про зміну діючих умов оплати праці.

По-друге, таке зменшення повинно обов’язково супроводжуватися змінами в організації виробництва і праці. Під такими змінами суди найчастіше розуміють об’єктивно необхідні дії роботодавця, обумовлені впровадженням нової техніки, технологій, вдосконалення структури підприємства, режиму робочого часу, управлінської діяльності, що спрямовані на підвищення продуктивності праці, створення безпечних умов праці, поліпшення економічних показників тощо. Отже, зменшення заробітної плати може відбутися лише у випадку, якщо наявні зміни в організації виробництва і праці. Якщо такі зміни не вводяться, роботодавець не має право змінити істотні умови праці, тобто скоротити заробітну плату.

По-третє, про зменшення окладу працівник повинен бути повідомлений до моменту запровадження змін. Нагадуємо, що частина 3 статті 32 та стаття 103 КЗпП України щодо строків завчасного повідомлення не застосовується під час дії воєнного стану.

Окремі особливості зменшення заробітної плати одному працівнику були також висвітлені у постанові Верховного Суду від 20 вересня 2023 року у справі № 442/4475/22. За обставинами справи роботодавець запровадив зміни в організації виробництва і праці, скоротивши заробітну плату на 75%, звузивши трудові обов’язки та зменшивши робочий час до 2 годин на день. Що головне — такі зміни стосувалися лише одного працівника. Суд зробив висновок, що зміни були запроваджені не для цілого підприємства або принаймні структурного підрозділу, а лише одного працівника, а тому це свідчить про недоведення роботодавцем необхідної передумови для законної та обґрунтованої зміни істотних умов праці працівника.

Отож, у разі, якщо у роботодавця виникає об’єктивна потреба зменшити розмір заробітної плати працівнику, то таке право може бути реалізоване шляхом внесення змін до штатного розпису підприємства. При цьому слід пам’ятати, що зміни не можуть бути вибірковими, а тому будуть стосуватися усіх працівників, які займають таку ж штатну посаду.

Вас може зацікавити

Телефонна консультація з кадрових питань
Консультації за телефоном від експертів «КАДРОВИК.UA» — це «швидка невідкладна допомога» для кадровика у багатьох випадках. А саме:

  • коли не маєте часу на пошук відповіді на кадрове запитання, а вирішити його потрібно негайно;
  • знайдені відповіді не задовольнили вас, тому що не містять норм законодавства;
  • ваша ситуація унікальна та потребує особистого радника;
  • хочете отримати швидку відповідь на кадрове запитання.

Придбати послугу

 

Ірина Шапошнікова

Вища школа адвокатури НААУ

Переглядів: 416 Надіслати другу Версія для друку
 
Дивіться також:
Трудові спори: на що звертає увагу ВС
Які наслідки для роботодавця несе зменшення призовного віку до 25 років?
Трудовий договір з нефіксованим робочим часом: корисна інфографіка
Як розрахувати середній заробіток працівнику, який з 1 квітня у відпустці чи відрядженні?
Чи буде враховано до страхового стажу період, коли людина перебувала на обліку у центрі зайнятості?
Деякі зміни в законодавстві в умовах воєнного стану при звільненні
Чи може роботодавець відмовити у наданні відпустки під час воєнного стану?
У лікарняному поставили відмітку про алкогольне сп’яніння: чи виплатять допомогу?
Нещасний випадок на виробництві: в якому розмірі виплачується допомога?
Новації Закону про мобілізацію: бронювання працівників
Як підтвердити стаж, якщо немає трудової книжки чи записів у ній?
Для яких категорій працівників є обов’язковим медичний огляд?
Працівник призваний на службу у ЗСУ: які він має гарантії?
Чи має право працівник в умовах спрощеного регулювання трудових відносин на відпустки?
Новий Закон про мобілізацію: основні зміни
Як обчислювати середню зарплату для компенсації невикористаної відпустки?
Термін дії строкового трудового договору може визначатися настанням певної події
Чи можна взяти лише останні 5 років заробітної плати при призначенні пенсії?
Звільнення у разі появи на роботі в нетверезому стані
Коли дозволено звільнити працівника через встановлення інвалідності?
Повідомлення про масове вивільнення працівників
Обчислюємо пенсію за віком
Звільнення за прогул
Виплати сім’ї потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві
Звільнити не можна залишити: чи підлягають звільненню мобілізовані працівники під час воєнного стану?
Компенсаційні виплати роботодавцям: зміни з квітня 2024 року
Припинення трудового договору за вимогою працівника без дотримання двотижневого строку попередження
Які штрафи пропонуються за порушення правил військового обліку та мобілізації?
Алгоритм дій роботодавця під час сигналу «Повітряна тривога»
Особливості призначення пенсій в умовах воєнного стану
Працівник у день звільнення не працював: як здійснити розрахунок?
Як нарахувати ЄСВ, якщо працівник відпрацював неповний місяць і звільнився?
Сумарне чи щорічне підвищення кваліфікації для атестації вчителя?
Мобілізованим працівникам можуть повернути виплату середнього заробітку роботодавцем
Чи потрібно інформувати службу зайнятості про скорочення працівників?
МОН презентує проект нового закону «Про професійну освіту»
По догляду за ким надається допомога по тимчасовій непрацездатності?
Чи може роботодавець відмовити батькові у наданні відпустки при народженні дитини?
Залучення безробітних до суспільно корисних робіт: право чи обов’язок?
ТЦК та СП ігнорує відстрочку заброньованого: чи можна оскаржити в суді?
Працівник відмовляється виходити на офісну роботу після припинення дистанційної
Переукладання строкового трудового договору на безстроковий: судова практика
Як перевірити результат перерахунку пенсії?
Отримали від працівників паперові лікарняні — готуйтеся до перевірки ПФУ
Як правильно оформити працівника?
Чи може батько двох синів, один із яких має інвалідність, отримати додаткову відпустку?
Які гарантії має працівник у разі звільнення за станом здоров’я?
Штраф за неправильно оформлені лікарняні: що треба знати?
Заборгованість з єдиного внеску: ризики для працівника та роботодавця
Як оплатити лікарняний сумісника?
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2024 © МЕДІА-ПРО
2024 © HR Liga

Copyright © 2005–2024 HR Liga
Використання матеріалів із журналів Групи компаній «МЕДІА-ПРО» лише за погодженням з редакцією (адміністрацією) порталу.
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються.
Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі.
Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
З усіх питань пишіть на admin@hrliga.com