Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі
  СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку

Facebook
Реклама
Реклама
За що передбачена кримінальна відповідальність для роботодавців?
Новини
18.09.2023
За що передбачена кримінальна відповідальність для роботодавців?
 

Кримінальна відповідальність для роботодавців є важливим елементом правового регулювання трудових та корпоративних відносин у багатьох країнах, включаючи Україну.

Вона спрямована на забезпечення прав і безпеки працівників, охорону довкілля, боротьбу з фінансовими злочинами та іншими правопорушеннями, які можуть бути вчинені роботодавцями.

Відповідальність за порушення трудового законодавства:

 1. Незаконне звільнення працівника з роботи з особистих мотивів чи у зв’язку з повідомленням ним як викривачем про вчинення іншою особою корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції», а також інше грубе порушення законодавства про працю (ст. 172 КК України).

  Караються штрафом від 34 000 до 85 000 грн або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 5 років, або виправними роботами на строк до 2 років, або арештом на строк до 6 місяців.

 2. Грубе порушення угоди про працю службовою особою підприємства, установи, організації незалежно від форми власності, а також окремим громадянином або уповноваженою ними особою шляхом обману чи зловживання довірою або примусом до виконання роботи, не обумовленої угодою (ст. 173 КК України).

  Передбачає покарання у вигляді штрафу від 850 до 1700 грн або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 5 років, або арештом на строк до 6 місяців, або обмеженням волі на строк до 3 років.

 3. Примушування до участі у страйку або перешкоджання участі у страйку шляхом насильства чи погрози застосування насильства або шляхом інших незаконних дій (ст. 174 КК України).

  Передбачає покарання у вигляді штрафу до 850 грн або громадськими роботами на строк від 120 до 240 годин, або арештом на строк до 6 місяців, або обмеженням волі на строк до 3 років.

 4. Безпідставна невиплата заробітної плати, стипендії, пенсії чи іншої установленої законом виплати громадянам більш як за один місяць, вчинена умисно керівником підприємства, установи або організації незалежно від форми власності чи громадянином — суб’єктом підприємницької діяльності, а також внаслідок нецільового використання коштів, призначених для виплати заробітної плати, стипендії, пенсії та інших встановлених законом виплат (ст. 175 КК України).

  Карається штрафом від 8500 грн до 25 000 грн або виправними роботами на строк до 2 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років, обмеженням волі на строк до 3 років, або позбавленням волі на строк до 5 років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років.

Відповідальність за ухилення від сплати податків та інших обов’язкових платежів:

 1. Ухилення від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів) (ст. 212 КК України).

  Карається штрафом від 85 000 до 425 000 грн з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років або без такого, та з конфіскацією майна, в залежності від санкції статті.

 2. Ухилення від сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування (ст. 212-1 КК України).

  Передбачає покарання у вигляді штрафу від 17 000 до 425 000 грн або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років, з конфіскацією майна, в залежності від санкції статті.

 3. Відповідальність у сфері безпеки виробництва: порушення вимог законодавства про охорону праці (ст. 271 КК України).

  Карається штрафом від 17 000 до 85 000 грн або виправними роботами на строк до 2 років, або обмеженням волі на строк від 2 до 5 років, або позбавленням волі на строк до 7 років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 2 років або без такого.

 4. Відповідальність у сфері службової діяльності: службова недбалість (ст. 367 КК України).

  Карається штрафом від 34 000 до 68 000 грн. або виправними роботами на строк до 2 років, або обмеженням волі на строк до 3 років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років, або позбавленням волі на строк від 2 до 5 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років та зі штрафом від 4250 до 12 750 грн або без такого.

Наведений перелік норм кримінального законодавства, за якими можна притягнути до кримінальної відповідальності суб’єкта господарювання та його посадових осіб не є вичерпним.

Загалом кримінальна відповідальність для роботодавців в Україні включає такі аспекти:

 • Охорона прав працівників. Кримінальна відповідальність для роботодавців за порушення норм безпеки і охорони праці сприяє забезпеченню безпеки та здоров’я працівників на робочих місцях. Вона робить роботодавців відповідальними за дотримання стандартів безпеки та надає правовий засіб для покарання роботодавців, які порушують закони, що регулюють працю та трудові відносини.

 • Боротьба з дискримінацією. Кримінальна відповідальність може застосовуватися до роботодавців, які допускають дискримінацію на робочому місці. Це сприяє створенню рівних можливостей для всіх працівників, незалежно від їхньої раси, статі, віку, інвалідності тощо.

 • Боротьба з фінансовими злочинами. Роботодавці також можуть бути піддані кримінальній відповідальності за фінансові злочини, такі як шахрайство, уникнення сплати податків та інші фінансові правопорушення. Це спрямовано на забезпечення фінансової чесності в бізнесі.

 • Екологічна відповідальність. Роботодавці також можуть бути піддані кримінальній відповідальності за порушення норм щодо охорони довкілля. Це спрямовано на захист природи та навколишнього середовища.

 • Залучення до відповідальності. Кримінальна відповідальність для роботодавців покликана забезпечити те, що організації та їхні керівники не уникають відповідальності за правопорушення, вчинені в ході діяльності компанії.

 • Поширення відповідальності на окремих осіб. Кримінальна відповідальність може поширюватися не тільки на підприємство в цілому, але і на конкретних посадових осіб в компанії, які були причетні до правопорушень.

 • Необхідність професійної консультації. Роботодавцям важливо бути в курсі законів і вимог щодо їхньої діяльності та правової відповідальності. Консультація юриста або адвоката може допомогти розібратися в правових аспектах їхньої діяльності і запобігти можливим правопорушенням, а також слідкувати за оновленнями в законодавстві та адаптувати свою практику відповідно до них.

 • Дотримання закону і процедур. Для уникнення кримінальної відповідальності, роботодавцям слід дотримуватися законодавства, включаючи трудове, податкове, екологічне та інше законодавство, і вживати заходів для запобігання правопорушенням.

Усі ці аспекти допомагають підтримувати законність, справедливість та безпеку у сфері праці та бізнесу в Україні. Кримінальна відповідальність для роботодавців спрямована на захист прав і інтересів робітників, громадян та держави, і вона відіграє важливу роль у підтримці дотримання законності в господарській та трудовій сферах.

Вас може зацікавити

Журнал реєстрації перевірок

Журнал реєстрації перевірок розроблений із урахуванням затвердженої форми (наказ Державного комітету України з питань розвитку підприємництва від 10 серпня 1998 року № 18).
Хоч ведення Журналу реєстрації перевірок є добровільним, його наявність на підприємстві, в установі, організації або у фізичної особи — підприємця спростить початок проведення перевірки чи інспекційного відвідування та полегшить знайомство з представниками контролюючих органів.

Придбати видання

 

Ярослав Сербін

ЮРЛІГА

Переглядів: 360 Надіслати другу Версія для друку
 
Дивіться також:
Трудовий стаж, який зараховується для обчислення пенсії
Нове у законодавстві про права жінок
Електронний реєстр військовозобов’язаних: які персональні дані пропонують вносити?
Розірвання строкового трудового договору з ініціативи працівника
Які особливості виплати лікарняних для ФОП?
Різниця між трудовим та цивільно-правовим договорами
Статзвітність-2024: проекти табеля та альбому форм
Скорочений та неповний робочий час: ключові відмінності
Суспільно корисні роботи: які категорії громадян можуть бути залучені, а які — ні?
Чи можливо надати догану або звільнити працівника за порушення правил військового обліку?
Нові підстави для звільнення працівника під час воєнного стану
Як оформити відпустку по догляду за дитиною до трьох років?
Про важливість ознайомлення працівника з його трудовими обов’язками
Як отримати допомогу на поховання працівника?
Мінімальна зарплата-2024
Компенсація невикористаної відпустки по-новому: 7ААС
Додаткові відпустки працівників з інвалідністю
Прийняття на роботу працівника-ВПО, з яким призупинили трудовий договір
Чи треба ознайомлювати працівників з положенням про преміювання?
Штрафи жінкам, які не стануть на військовий облік
Деякі особливості строкових трудових договорів
Роз’яснення Мінекономіки до змін в Порядку обчислення середньої зарплати
Уряд схвалив проект державного бюджету на 2024 рік
Військово-обліковий документ особи з інвалідністю під час прийняття
Як отримати відпустку 90 днів під час перебування за кордоном?
Надання навчальної відпустки у період простою
Звільнення працівників під час воєнного стану: відповіді на запитання
Чи має право роботодавець звільнити особу передпенсійного віку при скороченні?
Порушення правил обліку військовозобов’язаних на підприємстві: штрафи для бізнесу, відповідальність керівника
Чи необхідно пенсіонеру повідомляти ПФУ про працевлаштування?
Чи можна ділити додаткову соціальну відпустку на дітей на частини?
Дистанційне звільнення з роботи: як це зробити?
Простій в умовах війни
ТОП-5 змін в Порядку обчислення середньої зарплати
Відсутність працівника на роботі під час повітряної тривоги
У чому відмінність між надбавками й доплатами?
Додаткова соціальна відпустка суміснику
Як отримати е-лікарняний: покроковий алгоритм
Військовий облік жінок: роз’яснення ЗСУ
Робочий час і відпочинок в умовах воєнного стану: що змінюється у серпні та жовтні 2023 року?
Кабмін знову вніс зміни до порядку обчислення середньої зарплати
Що з соцвідпусткою у разі працевлаштування на роботу посеред року?
Яка доплата за ведення військового обліку?
Обмеження роботодавцем кількості днів відпустки
Компенсація у разі переїзду на роботу в іншу місцевість
Перелік документів, які мають право перевіряти контролюючі органи під час перевірки дотримання трудового законодавства
Премія під час війни: виплачувати чи ні?
Призупинення трудових відносин: коли можливо?
Чи можна звільнити мобілізованого працівника при ліквідації підприємства?
Навіщо жінкам-медикам ставати на військовий облік з 1 жовтня: роз’яснення від ЗСУ
Всі новини
Реклама
Видання для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2023 © МЕДІА-ПРО
2023 © HR-Ліга

Copyright © 2005–2023 HR-Ліга
Використання матеріалів із журналів Групи компаній «МЕДІА-ПРО» лише за погодженням з редакцією (адміністрацією) порталу.
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються.
Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі.
Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
З усіх питань пишіть на admin@hrliga.com