Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі
  СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку

Facebook
Реклама
Реклама
Звільнення за прогул під час перебування за межами України: судова практика
Новини
25.05.2023
Звільнення за прогул під час перебування за межами України: судова практика
 

Рішення Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 03.05.2023 р. у справі № 607/5324/23 про визнання протиправним і скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі.

Обставини справи

10.06.2022 р. між позивачем ОСОБА_3 та відповідачем Тернопільським національним педагогічним університетом імені Володимира Гнатюка було укладено контракт з науково-педагогічним працівником, згідно умов якого позивач була прийнята на посаду викладача кафедри образотворчого мистецтва, дизайну та методики їх навчання, термін дії якого з 01.07.2022 до 30.06.2024.

ОСОБА_3 з 01.07.2022 була обрана за конкурсом на посаду викладача кафедри образотворчого мистецтва, дизайну та методики їх навчання на умовах контракту на підставі наказу № 233-к/тр від 30.06.2022, про що свідчать відомості про роботу трудової книжки серії НОМЕР_1 № запису 22 та витяг з наказу Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка від 30.06.2022 № 233-к/тр про результати конкурсу.

30.01.2023 ОСОБА_3 звернулася до Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка із заявою про надання їй відпустки без збереження заробітної плати за 2023 рік з 2 лютого 2023 року до завершення карантину згідно статті 25 пункту 3-1 Закону України «Про відпустки».

Відповідачем було розглянуто заяву позивача та листом Університету від 01.02.2023 № 82/40-04 повідомлено її про те, що за приписами п. 3-1 ч. 1 ст. 25 Закону України «Про відпустки», відпустка без збереження заробітної плати за бажанням працівника надається в обов’язковому порядку матері або іншій особі, зазначеній у частині третій статті 18 цього Закону, для догляду за дитиною віком до 14 років на період оголошення карантину на відповідній території. Таким чином, відповідною територією, на якій оголошено карантин є території України.

Натомість, як вбачається з доданих ОСОБА_3 до заяви про відпустку копій документів, починаючи з 04.03.2022, вона разом з ОСОБА_4, перебуває поза межами території України, тобто поза межами відповідної території, на якій оголошено карантин, передбачений п. 3-1 ч. 1 ст. 25 Закону України «Про відпустки». А тому, на підставі викладеного, відповідач повідомив позивача, що у неї відсутнє право на отримання відпустки по догляду за дитиною віком до 14 років на період оголошення карантину на відповідній території, передбаченого п. 3-1 ч. 1 ст. 25 Закону України «Про відпустки».

Позивач ОСОБА_3 не вийшла на роботу 03.02.2023, 06.02.2023 та 10.02.2023, про що Університетом було складено акти про відсутність на роботі протягом робочого дня ОСОБА_3 від 03.02.2023, 06.02.2023 та 10.02.2023. 27.02.2023 Тернопільським національним педагогічним університетом імені Володимира Гнатюка видано Наказ № 73-к/тр про звільнення за прогул.

Обґрунтування Суду

Невихід на роботу в зв’язку з самовільним використанням працівником відпустки, відгулів за відпрацьовані раніше дні, вихід на пенсію без попередження власника або уповноваженого ним органу визнаються прогулом і можуть бути причиною звільнення працівника з цієї підстави. Вказаний правовий висновок висловлено у постанові Верховного Суду України від 03 грудня 2018 року у справі № 686/21222/16-ц (провадження № 61-18573св18).

Відповідно до сталої судової практики причину відсутності працівника на роботі можна вважати поважною, якщо явці на роботу перешкоджали істотні обставини, які не можуть бути усунуті самим працівником, зокрема:

  • пожежа, повінь (інші стихійні лиха);
  • аварії або простій на транспорті;
  • виконання громадянського обов’язку (надання допомоги особам, потерпілим від нещасного випадку, порятунок державного або приватного майна при пожежі, стихійному лиху);
  • догляд за захворілим зненацька членом родини;
  • відсутність на роботі з дозволу безпосереднього керівника;
  • відсутність за станом здоров’я.

Тобто, поважними визнаються такі причини, які виключають вину працівника.

У період дії воєнного стану роботодавець за заявою працівника, який виїхав за межі території України або набув статусу внутрішньо переміщеної особи, в обов’язковому порядку надає йому відпустку без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у заяві, але не більше 90 календарних днів, без зарахування часу перебування у відпустці до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, передбаченого пунктом 4 частини першої статті 9 Закону України «Про відпустки» (частина четверта статті 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»). Отже, саме по собі право на відпустку не надає працівнику право використати відпустку самовільно, крім випадків, передбачених трудовим законодавством.

Із заявою про надання відпустки без збереження заробітної платина підставі частини четвертої статті 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», позивач не звертався до Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка.

Поряд з цим, суд зазначає, що у роботодавця не виникло обов’язку надати позивачу відпустку без збереження заробітної платив обов’язковому порядку, на підставі положень статті 25 Закону України «Про відпустки» (пункти 3 та 3-1частини першої цієї статті Закону) або частини четвертої статті 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», оскільки за приписами згаданих положень статті 25 Закону України «Про відпустки», визначена цією нормою відпустку надається матері або іншим особам (визначених законодавством), у разі перебування їх на території України.

Однак, як встановлено судом, ОСОБА_3 та її син ОСОБА_4, у січні 2023 року і по даний час, перебувають за межами України, тому відповідач правомірно відмовив позивачу у наданні відпустки, передбаченої пунктом 3-1 ч. 1 статті 25 Закону України «Про відпустки», оскільки вона надається у разі перебування їх на території України.

При цьому, позивач не подав доказів необхідності здійснення догляду за дитиною, оскільки навчання у Тернопільській загальноосвітній школі І–ІІІ ступенів № 16 імені Володимира Левицького Тернопільської міської ради, не зупинялося, не призупинялося, та і не проводилося дистанційне навчання через карантин.

Як рекомендацію, можна зазначити, що якщо особа перебуває за межами України, то вона має право на відпустку до 90 календарних днів, але для цього потрібно подати відповідну заяву до роботодавця.

Вас може зацікавити

Курс «Підвищення кваліфікації кадровиків. Профі»

Курс оновлено з урахуванням питань щодо воєнного стану в країні.
Курс складається з 8 тематичних модулів.
Кожен модуль наповнений відео + пакет необхідних документів.
Програма навчання розрахована на кадровиків, що мають досвід та прагнуть отримати глибші знання у своїй практичній діяльності.

Придбати курс

 
Вікторія Поліщук

Переглядів: 392 Надіслати другу Версія для друку
 
Дивіться також:
Що змінилось в реєстрації та обліку безробітних?
Право батька на «дитячу» відпустку
Підсумований облік робочого часу
Чи може роботодавець відмовити працівникові в наданні відпустки без збереження заробітної плати?
Що таке ринкова заробітна плата і де її шукати?
Норми робочого часу для червня 2023 року
Бронювання працівників: алгоритми та особливості для галузей
ПФУ хоче повернути виплату «лікарняних» сумісникам
Роботодавцям готують нові стимулюючі механізми для працевлаштування осіб з інвалідністю
Оновлено Положення про проведення призову на строкову військову службу
Право на додаткову соціальну відпустку
Рада підтримала зменшення граничного віку для призовників
За яких умов заброньований працівник може виїхати у закордонне відрядження?
Компенсаційні програми для роботодавців у 2023 році
Чи правомірно залучати осіб з інвалідністю до роботи в нічний та надурочний час?
Скорочення під час війни: кого не варто або не можна скорочувати?
Чи дає період відпустки без збереження зарплати під час воєнного стану право на щорічну відпустку?
Робота в нічний час у період дії воєнного стану
Чи вважається переміщення працівника переведенням на іншу роботу?
Особливості застосування праці іноземців і осіб без громадянства
Дії кадровика при зміні прізвища працівниці
Як сповістити працівників про виклик до військкомату: алгоритм для роботодавців
Чи надають «декретну» відпустку, якщо працівниця у простої?
Якою буде мінзарплата у 2024 році: пропозиції Мінекономіки
Відрядження дистанційного працівника: як оформляти та подавати авансовий звіт
Лікарняні для сумісників у 2023 році
Особливості встановлення обліку часу роботи та часу відпочинку
Права працівників на додаткову відпустку під час воєнного стану
Мобілізований працівник загинув: як припинити трудовий договір?
Ведення персонального військового обліку на підприємстві
Які дії роботодавця при отриманні повістки від працівника?
Перенесення щорічної відпустки працівника за ініціативою роботодавця
Процедура отримання відстрочки від мобілізації: поради роботодавцям
Чи потрібна в наказах про прийняття на роботу преамбула з посиланням на законодавство?
В Україні планують змінити граничні строки виплати відпускних
Невикористаною щорічною відпусткою мобілізовані працівники можуть скористатися після демобілізації
Встановлення всім працівникам мінімальної зарплати незалежно від кваліфікації
Чи потрібен роботодавцю за сумісництвом е-лікарняний, якщо його оплачена за основним місцем роботи?
Про наслідки неповідомлення ДФС про появу нового працівника та підстави для недопуску інспектора
Довідку з місця роботи на прохання працівника
Позначення призупинення трудових відносин у табелі обліку робочого часу
Чи включається перебування в Центрі зайнятості до страхового стажу?
Номер із Єдиного державного реєстру військовозобов’язаних
Соціальні відпустки під час війни: кому відмовити не можна?
Обов’язок роботодавця зі створення робочих місць для осіб з інвалідністю не є тотожним пошуку таких осіб для працевлаштування
Чи можна звільнити з посади сторожа за фактом втрати довіри?
Набули чинності закони про продовження строку дії воєнного стану та мобілізації
Як оплачується робота у вихідні дні під час воєнного стану?
«Декретна» відпустка для бабусі
Як звільнитися з роботи поза межами країни?
Всі новини
Реклама
Видання для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2023 © МЕДІА-ПРО
2023 © HR-Ліга

Copyright © 2005–2023 HR-Ліга
Використання матеріалів із журналів Групи компаній «МЕДІА-ПРО» лише за погодженням з редакцією (адміністрацією) порталу.
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються.
Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі.
Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
З усіх питань пишіть на admin@hrliga.com