Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі
  СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку

Facebook
Реклама
Реклама
Раді рекомендовано змінити правила працевлаштування осіб з інвалідністю
Новини
24.03.2023
Раді рекомендовано змінити правила працевлаштування осіб з інвалідністю
 

22 березня 2023 року Комітет з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів рекомендував Верховній Раді України розглянути у повторному першому читанні євроінтеграційний законопроект № 5344-д про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю, доопрацьованого Комітетом.

Робота над цим комплексним та системним законопроектом триває з червня 2021 року. Основна мета майбутнього Закону — забезпечити на належному рівні, з урахуванням досвіду країн ЄС, реалізацію особами з інвалідністю свого права на працю. Відповідне право гарантує Конституція України, Конвенція ООН про права інвалідів, Конвенція МОП 1983 року «Про професійну реабілітацію та зайнятість інвалідів» № 159.

За словами голови підкомітету з питань соціального захисту і реабілітації осіб з інвалідністю та регулювання діяльності їх підприємств і громадських об’єднань Сергія Гривка, кількість осіб з інвалідністю в Україні сягає майже 2,7 мільйонів людей (лише 30,7% з них працевлаштовано приватним бізнесом). А з урахуванням широкомасштабної військової агресії росії проти нашої держави їх кількість щоденно збільшується. Війна призводить до повної або часткової втрати функціоналу як цивільних громадян, так і Захисників/Захисниць держави.

Тож, після перемоги України над ворогом неминуче та гостро постане питання працевлаштування великої кількості громадян на «розумні» (ергономічні) місця, тобто належним чином облаштовані робочі місця, що враховують особливості фактичного стану людини, зокрема, фізичного. «Нам військові не пробачать, якщо ми не проведемо цю реформу», — зазначила Голова Комітету Галина Третьякова.

Наразі в чинному законодавстві відсутні стимули для роботодавців працевлаштовувати осіб з інвалідністю. Натомість існує неефективна система штрафів роботодавців за незабезпечення виконання 4%-ї квоти робочих місць для відповідної категорії громадян. Роботодавці часто обирають сплатити штраф, аніж облаштувати робоче місце для людини з інвалідністю та найняти її на роботу.

За рахунок публічних фінансів держава підтримує громадські об’єднання осіб з інвалідністю як шляхом звільнення від сплати різних видів податків, так і шляхом прямого фінансування з Державного бюджету, а також за рахунок коштів соціального страхування. Водночас культура звітування перед широкою громадськістю щодо кількості працевлаштованих осіб з інвалідністю та використаних коштів перед платниками податків до сих пір системно не напрацьована. Звичка вести прозору статистику та звітність притаманна зазвичай молодим громадським об’єднанням, які, зокрема, мали досвід звітування перед європейськими та американськими донорами за використані гранти.

«В Європейській традиції звітувати перед платниками податків за витрачені кошти — стала практика для громадських організацій, в тому числі, громадських об’єднань осіб з інвалідністю, — зазначає Голова Комітету Галина Третьякова. — Аудит діяльності також сприяє прозорій роботі».

Про неефективність діючої системи інтеграції осіб з інвалідністю на ринок праці свідчать також наступні дані. За підсумками 2022 року Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю створено для осіб з інвалідністю лише 143 робочих місця (у 2021 році — 321).

В свою чергу реалізація положень доопрацьованого Комітетом на повторне перше читання законопроекту за реєстр. № 5344-д, у разі його прийняття, забезпечить збільшення рівня зайнятості осіб з інвалідністю. Зокрема, передбачено працевлаштування громадян в органи державної влади, комунальних установ і організацій. «Це збільшить інклюзію, доступність та безбар’єрність держави для вразливих категорій населення», — зауважив Сергій Гривко. За потреби, людина з інвалідністю буде забезпечена на роботі соціальним супроводом (персональний асистент, переклад жестовою мовою тощо). На думку експертів Кабінету Міністрів України, можливість працевлаштуватися в публічному секторі буде особливо цікава демобілізованим військовослужбовцям, які забезпечили Перемогу держави.

Крім того, законопроект передбачає збільшення кількості цільових надходжень на соціальний захист людей з інвалідністю. При цьому, роботодавцю пропонуватимуться альтернативні механізми підтримки людей з інвалідністю (на вибір), а саме:

  • облаштовувати робочі місця для осіб з інвалідністю;
  • сплатити цільовий внесок на підтримку їх працевлаштування до спеціального фонду державного бюджету (кошти якого будуть цільово витрачатися);
  • придбати продукцію/послугу, виготовлену соціальними підприємствами або підприємствами із захищеною зайнятістю (більшість штатних працівників яких мають інвалідність).

На прохання громадських організацій перебачено, що кошти цільового фонду соціального захисту осіб з інвалідністю скеровуватимуться також і на фінансування витрат на їх навчання.

При цьому розширюються категорії підприємств, які можуть користуватися фінансовою підтримкою від держави, наприклад, підприємства захищеного працевлаштування, які матимуть на меті не отримання прибутку, а забезпечення роботою осіб з важкими формами функціональних обмежень.

На важливості звітування та контролю системи працевлаштування осіб з інвалідністю в Україні наголошує найбільша в Україні громадська організація осіб з інвалідністю ГО Всеукраїнська організація «Союз осіб з інвалідністю України», яка працює з 1991 року та об’єднує сотні тисяч осіб з інвалідністю на всеукраїнському та місцевому рівнях. «Законопроект 5344-д давно назрів на часі і є результатом роботи Комітету й багаторічних звернень від нашої та інших громадських організацій осіб з інвалідністю… Буде можливість різкого збільшення кількості робочих місць осіб з інвалідністю, що покращить безбар’єрність країни, — зазначає у своєму зверненні до Голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука заступник Голови Всеукраїнської організації Сергій Чумак. — Особлива перемога нового закону буде в ліквідації норми, яка визначала порядок надання підприємствам громадських об’єднань осіб з інвалідністю державної підтримки. Це дуже корупційна та не прозора норма».

Проект Закону передбачає регулярну звітність про сплачені суми до цільового фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, кількість створених «розумних» місць та кількість працевлаштованих громадян.

Враховуючи важливість вкладу громадськості в розбудову державних процесів, проект Закону передбачає засади взаємодії держави та громадянського суспільства, зокрема, осіб з інвалідністю та організацій, що їх представляють. Завдання держави — створити умови для їх участі у громадському діалозі, в тому числі з питань соціального захисту осіб з інвалідністю. «У доопрацьованому законопроекті визначено, що особи з інвалідністю та організації, що їх представляють, мають активно залучатися до процесів ухвалення рішень щодо стратегій і програм, зокрема тих, які безпосередньо їх стосуються», — відзначив голова підкомітету з питань соціального захисту і реабілітації осіб з інвалідністю та регулювання діяльності їх підприємств і громадських об’єднань Сергій Гривко.

Докладно про доопрацьований Комітетом законопроект №5344-д — у висновку Комітету від 22 березня 2023 року.

Вас може зацікавити

Книга обліку
наказів з персоналу
 

Придбати

Журнал
«КАДРОВИК.UA»
 

Придбати

Книга обліку
руху трудових книжок
і вкладишів до них

Придбати

 
Верховна Рада України

Переглядів: 477 Надіслати другу Версія для друку
 
Дивіться також:
Звільнення працівника за одноразове грубе порушення трудових обов’язків
Чи можна виплатити «відпускні» після виходу працівника із відпустки?
Внесено зміни до порядку компенсації роботодавцям за працевлаштування ВПО
Чи можливо отримати компенсацію за мобінг?
Змінено Порядок обчислення середньої зарплати для розрахунку виплат за соцстрахуванням
Чи може роботодавець при працевлаштуванні вимагати військовий квиток з печаткою військкомату?
Нюанси переведення працівника на іншу роботу
Чи може роботодавець не оплачувати працівникові роботу у нічний час в підвищеному розмірі?
Як звільнити працівника, з яким призупинено дію трудового договору?
Кого залучають до суспільно корисних робіт?
Звільнення працівника: покроковий алгоритм
Чи може працівник отримати компенсацію за невикористану відпустку без звільнення за попередні роки?
Достроковий вихід із «дитячої» відпустки
Штраф за відсутність трудового договору з найманим працівником
Частина трудових змін, запроваджених в період війни, будуть чинними і після її завершення
Звільнення працівника за прогул: судова практика
Чи потрібно перераховувати заробітну плату у зв’язку з відміною святкових днів?
Коли бронювання працівника не звільняє від військової служби
Роботодавці отримали новий порядок надання інформації для працевлаштування осіб з інвалідністю
Які бувають форми дискримінації за ознаками статті?
Звіряння облікових даних та перевірки стану військового обліку
Прийняття на роботу: покроковий алгоритм
Простій у воєнний час: оформлення, оплата, переведення працівників
Чи можливо покласти обов’язки служби охорони праці на кадровика?
Зупинення дії положень колективного договору на період воєнного стану
Що змінилось в реєстрації та обліку безробітних?
Право батька на «дитячу» відпустку
Підсумований облік робочого часу
Чи може роботодавець відмовити працівникові в наданні відпустки без збереження заробітної плати?
Що таке ринкова заробітна плата і де її шукати?
Норми робочого часу для червня 2023 року
Бронювання працівників: алгоритми та особливості для галузей
ПФУ хоче повернути виплату «лікарняних» сумісникам
Роботодавцям готують нові стимулюючі механізми для працевлаштування осіб з інвалідністю
Оновлено Положення про проведення призову на строкову військову службу
Право на додаткову соціальну відпустку
Рада підтримала зменшення граничного віку для призовників
За яких умов заброньований працівник може виїхати у закордонне відрядження?
Компенсаційні програми для роботодавців у 2023 році
Чи правомірно залучати осіб з інвалідністю до роботи в нічний та надурочний час?
Скорочення під час війни: кого не варто або не можна скорочувати?
Чи дає період відпустки без збереження зарплати під час воєнного стану право на щорічну відпустку?
Робота в нічний час у період дії воєнного стану
Чи вважається переміщення працівника переведенням на іншу роботу?
Особливості застосування праці іноземців і осіб без громадянства
Дії кадровика при зміні прізвища працівниці
Як сповістити працівників про виклик до військкомату: алгоритм для роботодавців
Чи надають «декретну» відпустку, якщо працівниця у простої?
Якою буде мінзарплата у 2024 році: пропозиції Мінекономіки
Відрядження дистанційного працівника: як оформляти та подавати авансовий звіт
Всі новини
Реклама
Видання для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2023 © МЕДІА-ПРО
2023 © HR-Ліга

Copyright © 2005–2023 HR-Ліга
Використання матеріалів із журналів Групи компаній «МЕДІА-ПРО» лише за погодженням з редакцією (адміністрацією) порталу.
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються.
Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі.
Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
З усіх питань пишіть на admin@hrliga.com