Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Раді рекомендовано змінити правила працевлаштування осіб з інвалідністю
Новини
24.03.2023
Раді рекомендовано змінити правила працевлаштування осіб з інвалідністю
 

22 березня 2023 року Комітет з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів рекомендував Верховній Раді України розглянути у повторному першому читанні євроінтеграційний законопроект № 5344-д про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю, доопрацьованого Комітетом.

Робота над цим комплексним та системним законопроектом триває з червня 2021 року. Основна мета майбутнього Закону — забезпечити на належному рівні, з урахуванням досвіду країн ЄС, реалізацію особами з інвалідністю свого права на працю. Відповідне право гарантує Конституція України, Конвенція ООН про права інвалідів, Конвенція МОП 1983 року «Про професійну реабілітацію та зайнятість інвалідів» № 159.

За словами голови підкомітету з питань соціального захисту і реабілітації осіб з інвалідністю та регулювання діяльності їх підприємств і громадських об’єднань Сергія Гривка, кількість осіб з інвалідністю в Україні сягає майже 2,7 мільйонів людей (лише 30,7% з них працевлаштовано приватним бізнесом). А з урахуванням широкомасштабної військової агресії росії проти нашої держави їх кількість щоденно збільшується. Війна призводить до повної або часткової втрати функціоналу як цивільних громадян, так і Захисників/Захисниць держави.

Тож, після перемоги України над ворогом неминуче та гостро постане питання працевлаштування великої кількості громадян на «розумні» (ергономічні) місця, тобто належним чином облаштовані робочі місця, що враховують особливості фактичного стану людини, зокрема, фізичного. «Нам військові не пробачать, якщо ми не проведемо цю реформу», — зазначила Голова Комітету Галина Третьякова.

Наразі в чинному законодавстві відсутні стимули для роботодавців працевлаштовувати осіб з інвалідністю. Натомість існує неефективна система штрафів роботодавців за незабезпечення виконання 4%-ї квоти робочих місць для відповідної категорії громадян. Роботодавці часто обирають сплатити штраф, аніж облаштувати робоче місце для людини з інвалідністю та найняти її на роботу.

За рахунок публічних фінансів держава підтримує громадські об’єднання осіб з інвалідністю як шляхом звільнення від сплати різних видів податків, так і шляхом прямого фінансування з Державного бюджету, а також за рахунок коштів соціального страхування. Водночас культура звітування перед широкою громадськістю щодо кількості працевлаштованих осіб з інвалідністю та використаних коштів перед платниками податків до сих пір системно не напрацьована. Звичка вести прозору статистику та звітність притаманна зазвичай молодим громадським об’єднанням, які, зокрема, мали досвід звітування перед європейськими та американськими донорами за використані гранти.

«В Європейській традиції звітувати перед платниками податків за витрачені кошти — стала практика для громадських організацій, в тому числі, громадських об’єднань осіб з інвалідністю, — зазначає Голова Комітету Галина Третьякова. — Аудит діяльності також сприяє прозорій роботі».

Про неефективність діючої системи інтеграції осіб з інвалідністю на ринок праці свідчать також наступні дані. За підсумками 2022 року Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю створено для осіб з інвалідністю лише 143 робочих місця (у 2021 році — 321).

В свою чергу реалізація положень доопрацьованого Комітетом на повторне перше читання законопроекту за реєстр. № 5344-д, у разі його прийняття, забезпечить збільшення рівня зайнятості осіб з інвалідністю. Зокрема, передбачено працевлаштування громадян в органи державної влади, комунальних установ і організацій. «Це збільшить інклюзію, доступність та безбар’єрність держави для вразливих категорій населення», — зауважив Сергій Гривко. За потреби, людина з інвалідністю буде забезпечена на роботі соціальним супроводом (персональний асистент, переклад жестовою мовою тощо). На думку експертів Кабінету Міністрів України, можливість працевлаштуватися в публічному секторі буде особливо цікава демобілізованим військовослужбовцям, які забезпечили Перемогу держави.

Крім того, законопроект передбачає збільшення кількості цільових надходжень на соціальний захист людей з інвалідністю. При цьому, роботодавцю пропонуватимуться альтернативні механізми підтримки людей з інвалідністю (на вибір), а саме:

  • облаштовувати робочі місця для осіб з інвалідністю;
  • сплатити цільовий внесок на підтримку їх працевлаштування до спеціального фонду державного бюджету (кошти якого будуть цільово витрачатися);
  • придбати продукцію/послугу, виготовлену соціальними підприємствами або підприємствами із захищеною зайнятістю (більшість штатних працівників яких мають інвалідність).

На прохання громадських організацій перебачено, що кошти цільового фонду соціального захисту осіб з інвалідністю скеровуватимуться також і на фінансування витрат на їх навчання.

При цьому розширюються категорії підприємств, які можуть користуватися фінансовою підтримкою від держави, наприклад, підприємства захищеного працевлаштування, які матимуть на меті не отримання прибутку, а забезпечення роботою осіб з важкими формами функціональних обмежень.

На важливості звітування та контролю системи працевлаштування осіб з інвалідністю в Україні наголошує найбільша в Україні громадська організація осіб з інвалідністю ГО Всеукраїнська організація «Союз осіб з інвалідністю України», яка працює з 1991 року та об’єднує сотні тисяч осіб з інвалідністю на всеукраїнському та місцевому рівнях. «Законопроект 5344-д давно назрів на часі і є результатом роботи Комітету й багаторічних звернень від нашої та інших громадських організацій осіб з інвалідністю… Буде можливість різкого збільшення кількості робочих місць осіб з інвалідністю, що покращить безбар’єрність країни, — зазначає у своєму зверненні до Голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука заступник Голови Всеукраїнської організації Сергій Чумак. — Особлива перемога нового закону буде в ліквідації норми, яка визначала порядок надання підприємствам громадських об’єднань осіб з інвалідністю державної підтримки. Це дуже корупційна та не прозора норма».

Проект Закону передбачає регулярну звітність про сплачені суми до цільового фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, кількість створених «розумних» місць та кількість працевлаштованих громадян.

Враховуючи важливість вкладу громадськості в розбудову державних процесів, проект Закону передбачає засади взаємодії держави та громадянського суспільства, зокрема, осіб з інвалідністю та організацій, що їх представляють. Завдання держави — створити умови для їх участі у громадському діалозі, в тому числі з питань соціального захисту осіб з інвалідністю. «У доопрацьованому законопроекті визначено, що особи з інвалідністю та організації, що їх представляють, мають активно залучатися до процесів ухвалення рішень щодо стратегій і програм, зокрема тих, які безпосередньо їх стосуються», — відзначив голова підкомітету з питань соціального захисту і реабілітації осіб з інвалідністю та регулювання діяльності їх підприємств і громадських об’єднань Сергій Гривко.

Докладно про доопрацьований Комітетом законопроект №5344-д — у висновку Комітету від 22 березня 2023 року.

Вас може зацікавити

Книга обліку
наказів з персоналу
 

Придбати

Журнал
«КАДРОВИК.UA»
 

Придбати

Книга обліку
руху трудових книжок
і вкладишів до них

Придбати

 
Верховна Рада України

Переглядів: 890 Версія для друку
 
Дивіться також:
Чи може працівник вимагати запровадження для нього дистанційної роботи?
Як правильно залучити працівників до роботи у вихідні та святкові дні?
Електронна трудова книжна ФОПа
Чи можна включити до колдоговору обмеження для сумісників?
Про обов’язок роботодавця пропонувати вакантні посади при вивільненні
Під час повітряної тривоги працівник має право не працювати
Нова підстава позапланових перевірок Держпраці: діє Закон
Додаткова соціальна відпустка в рік народження дітей
Чи визнає Україна документи з окупованих територій?
Відпустка на дітей: відповіді на запитання
Чи має право працівник вимагати оголошення простою?
Чи потрібна заява від працівника на продовження відпустки через хворобу?
Як підготувати трудову книжку для оцифрування?
Чи можна укладати трудовий контракт в електронній формі?
Організація та ведення військового обліку: процес без штрафів
Відпустки держслужбовцям-2025: використовуємо до кінця року
Пропонується зменшення пенсійного віку для жінок з дітьми
Затверджено показник середньої зарплати за травень 2025 року
Компенсація за облаштування робочого місця для особи з інвалідністю: відповіді на запитання
Військовий облік на підприємстві: обов’язки роботодавців
Оформлення колективного договору
Повідомлення про прийняття на роботу: чи можна виправити помилку?
Як роботодавцю подати вакансію до центру зайнятості?
Чи законно при скороченні штату залишати за лояльність, а не продуктивність?
Як підтвердити статус критично важливого підприємства: правила та вимоги
Випробувальний термін під час воєнного стану: що змінилося?
Що означають статуси у Резерв+
Чи оплачується навчальна відпустка під час простою?
Оновлення контактних даних роботодавців та працівників: ключові зміни у трудовому законодавстві
Алгоритм здійснення виплати за лікарняним суміснику
Як оформити копію наказу про звільнення?
Чи обов’язково в разі звільнення відпрацьовувати два тижні?
Як зараховується стаж трудової діяльності за межами України до 1992 року?
Як зафіксувати проведення звіряння списків персонального військового обліку?
Коли в кабінеті ПФУ очікувати результат оцифрування документів?
Як надавати додаткові відпустки за шкідливі і важкі умови праці?
Трудові права працівників без складних формулювань
Чи обов’язковою є довідка про заробіток до 2000 року при призначенні пенсії?
Зразок наказу про звільнення з виплатою вихідної допомоги
Чи підлягає оплаті паперовий листок непрацездатності?
Коли заброньованим працівникам треба буде пройти ВЛК?
Чому потрібно укладати колективний договір?
Літній підробіток підлітків: що треба знати
Захист від незаконного звільнення
Робота за сумісництвом
Які пільги мають донори крові?
Чи обов’язково подавати трудову книжку при працевлаштуванні?
Дві відпустки підряд: як рахувати відпускні?
Соціальні гарантії, передбачені для донорів крові та її компонентів
Чи може роботодавець відмовити батькові у наданні відпустки при народженні дитини?
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2025 © МЕДІА ГРУПП
2025 © HR Liga
IM R40-02667

Copyright © 2005–2025 HR Liga
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються. Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі. Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
Вул. Є. Сверстюка, 11, корпус «А», а/с 185, м. Київ, Україна, 02002
З питань реклами: pr_oppb@mediapro.ua. Передплата видань: 0 800 219 977
З питань роботи сайту: admin@hrliga.com