Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі
  СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Працівник не пройшов перевірку знань з охорони праці: дії роботодавця
Новини
23.11.2022
Працівник не пройшов перевірку знань з охорони праці: дії роботодавця
 

Працівник не пройшов перевірку знань з охорони праці, як чергову, так і позачергову. Роботодавець хоче звільнити працівника за пунктом 2 статті 40 КЗпП. Чи правомірне звільнення? Чи потрібна згода профспілки?

Навчання з питань охорони праці в Україні регламентується Законом України «Про охорону праці» від 14 жовтня 1992 року № 2694-XII та іншими нормативно-правовими актами запровадженими в Україні.

Працівники, зайняті на роботах з підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі, повинні щороку проходити за рахунок роботодавця спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці.

Відповідності до Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці та переліку робіт з підвищеною небезпекою, затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26 січня 2005 року № 15 (далі — Типове положення), відповідальність за організацію навчання та перевірки знань працівників з питань охорони праці покладається на роботодавця.

Спеціальне навчання з питань охорони праці проводиться роботодавцем на підприємстві за навчальними планами та програмами, які розробляються з урахуванням конкретних видів робіт, виробничих умов, функціональних обов’язків працівників і затверджуються наказом або розпорядженням роботодавця.

У разі виявлення у працівників незадовільних знань з питань охорони праці, вони повинні у місячний строк пройти повторне навчання і перевірку знань.

Не допускаються до роботи працівники, у тому числі посадові особи, які не пройшли навчання і перевірку знань з охорони праці.

Якщо працівник не пройшов повторне навчання і перевірку знань з питань охорони праці, роботодавець може ініціювати розірвання трудового договору з працівником на підставі п. 2 ст. 40 КЗпП України, а саме виявленої невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації, які перешкоджають продовженню даної роботи.

Розірвання трудового договору за цією підставою допускається за умови, що працівника, стосовно якого виявлено невідповідність займаній посаді, неможливо перевести за його згодою на іншу роботу, яка відповідає його кваліфікації та процедуру звільнення може бути проведено лише за попередньою згодою виборного органу первинної профспілкової організації, членом якої є працівник.

Виборний орган первинної профспілкової організації, розглядає у п’ятнадцятиденний строк обгрунтоване письмове подання роботодавця про розірвання трудового договору з працівником.

Подання роботодавця має обов’язково розглядатися у присутності працівника. Розгляд подання у разі відсутності працівника допускається лише за його письмовою заявою. За бажанням працівника від його імені може виступати інша особа. Якщо працівник або його представник не з’явився на засідання, розгляд заяви відкладається до наступного засідання. У разі повторної неявки працівника або його представника без поважних причин подання може розглядатися за його відсутності.

У разі якщо виборний орган первинної профспілкової організації не утворено на підприємстві, згоду на розірвання трудового договору надає профспілковий представник, уповноважений на представництво інтересів членів професійної спілки згідно із статутом.

Виборний орган первинної профспілкової організації повідомляє роботодавця про прийняте рішення у письмовій формі в триденний строк після його прийняття. У разі пропуску цього строку вважається, що виборний орган первинної профспілкової організації дав згоду на розірвання трудового договору.

Якщо працівник одночасно є членом кількох первинних профспілкових організацій, що діють на підприємстві, згоду на його звільнення дає виборний орган тієї первинної профспілкової організації, до якої звернувся роботодавець.

Рішення виборного органу первинної профспілкової організації про відмову в наданні згоди на розірвання трудового договору повинно бути обґрунтованим. У разі відсутності в рішенні обґрунтування відмови в наданні згоди на розірвання трудового договору, роботодавець може звільнити працівника без згоди виборного органу первинної профспілкової організації.

Роботодавець має право розірвати трудовий договір не пізніш як через місяць з дня одержання згоди від виборного органу первинної профспілкової організації.

Розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця без згоди виборного органу первинної профспілкової організації допускається у випадку звільнення з підприємства, установи, організації, де немає первинної профспілкової організації або незадовільного результату випробування. У цьому разі роботодавець може розірвати трудовий договір з працівником відповідно до статті 28 КЗпП України, письмово попередивши працівника про це за 3 дні.

У період дії воєнного стану норми статті 43 КЗпП не застосовуються, крім випадків звільнення працівників підприємств, установ або організацій, обраних до профспілкових органів (частина 2 статті 5 Закону України «Про організацію трудових відносин в період воєнного стану» від 15 березня 2022 року № 2136-IX).

При припиненні трудового договору з підстав, зазначених у пункті 2 статті 40 КЗпП України, працівникові виплачується вихідна допомога у розмірі не менше середнього місячного заробітку.

У разі дотримання усіх норм законодавства звільнення за підставою пункту 2 статті 40 КЗпП України можна вважати правомірним.

Ганна Горбатенко

Кадровик.UA



Переглядів: 234 Надіслати другу Версія для друку
 
Дивіться також:
Облік робочих місць для осіб з інвалідністю
Чи можна працювати дистанційно під час простою?
Як рахують розмір лікарняних?
Правонаступництво у трудових відносинах: що передбачає урядовий законопроект
Відсторонення від роботи: підстави та законність
Чи зобов’язаний роботодавець на вимогу працівника скоротити термін попередження про вивільнення?
Що дає пізніший вихід на пенсію?
Табелювання мобілізованого працівника та працівника, який перебуває у відпустці без збереження зарплати
Набув чинності Закон щодо бронювання військовозобов’язаних
Введення відповідальності за мобінг
З 1 грудня проведуть перерахунки пенсій
Що робити при звільненні працівникам у разі смерті роботодавця?
Особливості укладення трудових договорів з особами з інвалідністю
Затверджено перелік робіт, які не потребують наявності професійної або часткової професійної кваліфікації
Як обговорювати фінансове питання на співбесіді?
Суспільно корисні та громадські роботи: у чому різниця?
Чи потрібно ФОП робити запис в електронній трудовій книжці?
Для яких категорій працівників не дозволено встановлювати випробувальний термін?
Як отримати е-лікарняний у разі перебування за кордоном?
Види пенсій в Україні
Нові підходи до роботи за сумісництвом
Як отримати допомогу за е-лікарняним?
Працівник не виходить на зв’язок: звільняємо чи чекаємо?
Уряд схвалив зміни до КЗпП щодо правонаступництва у трудових відносинах
Що нового пропонує законопроект про працю?
Видача роботодавцем довідок про стаж роботи та розміру зарплати: як отримати?
Нарахування середнього заробітку для мобілізованих працівників: перша судова практика
Порядок надання роботодавцями інформації про зайнятість скасують
Підписано Держбюджет на 2023 рік: важливі показники
Звільнення працівника в 2022 році: покрокові дії
Чи зараховується до страхового стажу період перебування на обліку в центрі зайнятості?
Роботодавець не має можливості оплатити «лікарняний»: чи будуть наслідки?
Особливості відпустки 90 днів у разі виїзду за кордон
Призупинення дії трудового договору: що варто знати кожному
Для бізнесу можуть запровадити щомісячний внесок на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю
Чи можна звільнити працівника, який без попередження виїхав за кордон під час воєнного стану?
Почали діяти нові правила працевлаштування іноземців та осіб без громадянства
Роботодавці отримали нові відомості у звітності про працівників
Відсутність працівника на роботі у зв’язку з полоном
Скорочення працівників з інвалідністю
Чи можна відмовити інспектору праці в допуску до перевірки, пославшись лише на норму Закону?
Вручення повістки роботодавцем: як вручають і чи можна відмовитись?
Звільнення під час знаходження у «декретній» відпустці
Працівник відсутній на роботі більше 4 місяців: чи припиняється дія трудового договору?
Закінчилися 90 днів безоплатної відпустки: що робити далі?
За мобінг на роботі тепер відповідатиме роботодавець
Запис на прийом до ПФУ: покрокова інструкція
Чи надається у період війни додаткова оплачувана відпустка?
Зміна порядку бронювання військовозобов’язаних: 5 речей, про які варто знати
Чи буде штраф за порушення ведення Табеля обліку робочого часу?
Всі новини
Реклама
Видання для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2022 © МЕДІА-ПРО
2022 © HR-Ліга

Copyright © 2005–2022 HR-Ліга
Використання матеріалів із журналів Групи компаній «МЕДІА-ПРО» лише за погодженням з редакцією (адміністрацією) порталу.
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються.
Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі.
Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
З усіх питань пишіть на admin@hrliga.com