Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Доброволець тероборони: що з виплатами?
Новини
16.08.2022
Доброволець тероборони: що з виплатами?
 

Працівник підписав контракт добровольця територіальної оборони. Через це постало кілька запитань:

  1. Чи отримують такі особи грошові виплати від держави як учасники бойових дій? Чи прирівняли такі добровільні формування ТрО до всіх інших мобілізованих осіб?
  2. Чи потрібно таким працівникам виплачувати середню заробітну плату?
  3. Чи потрібно отримувати від таких працівників документи, що вони повністю залучені до роботи у ТрО, щоб підтвердити відсутність їх на робочому місці?
  4. Якщо такий працівник напише заяву про відмову від середнього заробітку, чи можна не виплачувати йому зарплату, чи за невиплату загрожує штраф?

Середня зарплата тероборонцям

Відповідно до ч. 1 ст. 119 КЗпП, на час виконання державних або громадських обов’язків, якщо за чинним законодавством України ці обов’язки можуть здійснюватися у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку.

Тобто за працівниками, які є добровольцями тероборони, роботодавець повинен не тільки зберігати місце роботи, посаду, а й середній заробіток. Відповідно, повинен його нараховувати та виплачувати після утримання всіх податків та зборів, нарахувати ЄСВ та відобразити в об’єднаній звітності.

Але ж середній заробіток мобілізованим скасували?

Справді, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 01.07.2022 р. № 2352-IX (далі — Закон № 2352) внесено зміну до частини 3 ст. 119 КЗпП, і тепер за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються лише місце роботи і посада. Збереження за ними середнього заробітку Законом № 2352 скасовано.

Але! Тут ми говоримо не про мобілізованого працівника, а про добровольця тероборони. І як ми сказали вище, на нього поширюється не частина 3 ст. 119 КЗпП, а частина 1 цієї статті, яка й далі вимагає зберігати за таким працівником середній заробіток.

Крім того, додамо, що 25.07.2022 р. у Верховній Раді за № 7584 зареєстровано проект закону, яким пропонується відновити збереження середнього заробітку за мобілізованими працівниками шляхом державної компенсації роботодавцеві таких витрат.

Чи треба отримувати документи про службу в ТрО?

Так, треба. І таким документом є копія контракту, на підставі якого роботодавець видає наказ про увільнення працівника від виконання службових обов’язків.

Чи може такий працівник відмовитися від середнього заробітку?

Написання працівником заяви про відмову від середнього заробітку не передбачено та є порушенням законодавства.

Згідно з ч. 3 ст. 10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 р. № 2136-IX, роботодавець звільняється від відповідальності за порушення зобов’язання щодо строків оплати праці, якщо доведе, що це порушення сталося внаслідок ведення бойових дій або дії інших обставин непереборної сили. При цьому звільнення роботодавця від відповідальності за несвоєчасну оплату праці не звільняє його від обов’язку виплати заробітної плати.

Тобто звільнення від відповідальності за порушення зобов’язання внаслідок ведення бойових дій або дії інших обставин непереборної сили (форс-мажор) не звільняє від виконання самого зобов’язання. Торгово-промислова палата України повідомила про засвідчення факту настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) з 24 лютого 2022 р. (лист ТПП від 28.08.2022 р. № 2024/02.0-7.1).

Таким чином, після усунення вищезгаданих обставин роботодавець зобов’язаний виконати всі свої зобов’язання перед працівником, який є добровольцем територіальної оборони.

У разі якщо підприємство розташоване на території, на якій не ведуться бойові дії, і після відновлення перевірок буде встановлено факт несвоєчасного перерахунку середньої зарплати працівникові (порушення встановлених державою гарантій), то роботодавець нестиме відповідальність відповідно до законодавства:

  • за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці — у двократному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення (абз. 4 ч. 2 ст. 265 КЗпП);

  • за порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплату їх не в повному обсязі — у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення (абз. 4 ч. 2 ст. 265 КЗпП).

Звертаємо увагу, що розмір штрафу визначається за розміром мінімальної заробітної плати саме на момент виявлення порушення — тобто може бути помітно вищим, ніж 13 000 грн (2 розміри МЗП на сьогодні) і 19 500 грн (3 розміри МЗП на сьогодні).

Крім того, ст. 41 КУпАП визначено адміністративну відповідальність за порушення встановлених строків виплати заробітної плати та виплату її не в повному обсязі у вигляді штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та громадян — суб’єктів підприємницької діяльності від 30 до 100 н. м. д. г. (від 510 до 1700 грн). За повторне протягом року порушення — від 100 до 300 н. м. д. г. (1700–5100 грн).

Грошові виплати від держави учасникам ТрО

Учасників тероборони прирівняли до військовослужбовців, прийнявши загалом законопроект № 7151, — тепер це Закон від 15.03.2022 р. № 2121-IX, чинний з 21.03.2022 р.

Згідно з цим законом:

  • добровольці тероборони ЗСУ можуть визнаватися учасниками бойових дій;
  • учасники тероборони можуть визнаватися особами з інвалідністю внаслідок війни;
  • сім’ї загиблих або померлих добровольців тероборони отримують соцзахист як нова категорія осіб — сім’ї загиблих (померлих) захисників та захисниць України.

Пенсія добровольців тероборони відтепер дорівнюватиме пенсійному забезпеченню військовослужбовців. Зокрема, йдеться про пенсійне забезпечення як військовослужбовців, які брали участь у бойових діях, та осіб з інвалідністю у результаті війни.

Крім того, для учасників тероборони передбачено пільги на оплату комунальних послуг.

Відтепер добровольці Сил територіальної оборони і члени добровольчих формувань територіальних громад матимуть можливість отримати грошові виплати, передбачені в разі поранення та інвалідності внаслідок військової агресії РФ проти України.

У разі їх загибелі члени їхніх родин отримають одноразову грошову допомогу. Крім того, члени сімей загиблих (померлих) захисників та захисниць України матимуть можливість користуватися пільгами, передбаченими чинним законодавством.

Світлана Щербина

Дебет-Кредит

Переглядів: 1266 Надіслати другу Версія для друку
 
Дивіться також:
Рада ухвалила Закон про правонаступництво у трудових відносинах
Змінили правила бронювання працівників для сільгосппідприємств
Щодо зобов’язання внести зміни у трудову книжку
Чи можна ділити на частини відпустку без збереження заробітної плати за сімейними обставинами?
Закон про мобілізацію: інфографіка Міноборони з основними змінами
Як перевірити медичний висновок і е-лікарняний?
Вимоги до часу відпочинку працівників
Сплата добровільного внеску після настання пенсійного віку
Уряд готує е-бронювання від мобілізації
Держстат оновив форми № 1-ПВ та № 1-РС
Електронна трудова книжка: відповіді на запитання
Нагадуємо про особливості трудових відносин в умовах воєнного стану
Чи є право на щорічну відпустку під час призупинення дії трудових договорів?
Поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку: що слід ураховувати?
Обов’язкова індексація заробітної плати від «А» до «Я» у 2024 році
Виправлення неправильного або неточного запису в трудовій книжці
Чи буде автоматичний перерахунок пенсії з 1 квітня працюючому пенсіонеру?
Рада збирається підвищити розмір допомоги при народженні дитини
Відпустки у зв’язку з поганим настроєм дозволили в Китаї
Як роботодавцям подати трудові книжки працівників на оцифрування?
Працівник переїхав до іншої частини України або за кордон: звільняти чи ні?
Спрощений режим регулювання трудових відносин: корисна інфографіка
У яких випадках заборонено звільняти вагітних жінок і працівників із дітьми?
Трудові спори: на що звертає увагу ВС
Які наслідки для роботодавця несе зменшення призовного віку до 25 років?
Трудовий договір з нефіксованим робочим часом: корисна інфографіка
Як розрахувати середній заробіток працівнику, який з 1 квітня у відпустці чи відрядженні?
Чи буде враховано до страхового стажу період, коли людина перебувала на обліку у центрі зайнятості?
Деякі зміни в законодавстві в умовах воєнного стану при звільненні
Чи може роботодавець відмовити у наданні відпустки під час воєнного стану?
У лікарняному поставили відмітку про алкогольне сп’яніння: чи виплатять допомогу?
Нещасний випадок на виробництві: в якому розмірі виплачується допомога?
Новації Закону про мобілізацію: бронювання працівників
Як підтвердити стаж, якщо немає трудової книжки чи записів у ній?
Для яких категорій працівників є обов’язковим медичний огляд?
Працівник призваний на службу у ЗСУ: які він має гарантії?
Чи має право працівник в умовах спрощеного регулювання трудових відносин на відпустки?
Новий Закон про мобілізацію: основні зміни
Як обчислювати середню зарплату для компенсації невикористаної відпустки?
Термін дії строкового трудового договору може визначатися настанням певної події
Чи можна взяти лише останні 5 років заробітної плати при призначенні пенсії?
Звільнення у разі появи на роботі в нетверезому стані
Коли дозволено звільнити працівника через встановлення інвалідності?
Повідомлення про масове вивільнення працівників
Обчислюємо пенсію за віком
Звільнення за прогул
Виплати сім’ї потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві
Звільнити не можна залишити: чи підлягають звільненню мобілізовані працівники під час воєнного стану?
Компенсаційні виплати роботодавцям: зміни з квітня 2024 року
Припинення трудового договору за вимогою працівника без дотримання двотижневого строку попередження
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2024 © МЕДІА-ПРО
2024 © HR Liga

Copyright © 2005–2024 HR Liga
Використання матеріалів із журналів Групи компаній «МЕДІА-ПРО» лише за погодженням з редакцією (адміністрацією) порталу.
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються.
Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі.
Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
З усіх питань пишіть на admin@hrliga.com