Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Закон про фріланс: що передбачено?
Новини
29.07.2022
Закон про фріланс: що передбачено?
 

В умовах воєнного стану законотворці активно працюють над новими нормативними актами, покликаними віднайти нові можливості для розвитку бізнесу та легального заробітку. Одним з таких нормативних актів можна вважати і законопроект № 5161 (далі — Проект), який у ЗМІ набув назви «закон про фриланс». 18 липня Проект прийнято парламентом та наразі він очікує на підпис Президента України.

Договір про фриланс

Проект пропонує додати нову статтю 211 до Кодексу законів про працю України, в якій передбачається запровадження нового виду трудового договору, а саме, договору з нефіксованим робочим часом. Основна особливість такого договору — у ньому немає конкретної тривалості робочого часу, оскільки така тривалість визначається залежно від обсягу роботи, що буде надаватися. При цьому, за відсутності роботи в певному періоді вона може не надаватися взагалі, тобто, наприклад, впродовж певного місяця працівник може не відпрацювати жодної години.

Важливо, законодавець забороняє роботодавцям зловживати таким гнучким видом оформлення трудових відносин. А саме, у одного роботодавця договорів про фриланс може бути не більше 10% від загальної кількості трудових договорів, а якщо загальна кількість найманих працівників менша 10 — дозволено мати лише 1 договір з фрилансером.

Трудові договори з фрилансерами обов’язково укладаються у письмовій формі на основі примірної форми, яка буде затверджена згодом.

Робочий час і режим роботи фрилансера

Проект передбачив, що необхідність залучення працівника до роботи та час, на який таке залучення необхідне, визначає роботодавець. Спосіб та мінімальний час повідомлення про початок виконання роботи повинен бути передбаченим у трудовому договорі. Наприклад, роботодавець повідомляє працівника впродовж 3 робочих днів за визначеним трудовим договором номером телефону.

Згодом роботодавець повинен узгодити з працівником необхідний режим роботи та тривалість робочого часу. Проміжки часу, протягом яких працівник виконуватиме роботу, Проект називає базовими годинами та днями.

При цьому роботодавець повинен дотримуватися встановлених гарантій щодо робочого часу та часу відпочинку. Тобто, наприклад, сторони можуть погодити, що працівник буде виконувати певний обсяг роботи протягом 3 тижнів за погодженим сторонами режимом робочого часу. Однак при цьому працівник не може працювати понад встановлені граничні норми робочого часу та повинен використовувати дні відпочинку. Проект окремо визначає, що базові годити фрилансера не можуть становити понад 40 годин на тиждень, а базові дні — не більше 6 днів на тиждень. Напрошується висновок, що це унеможливлює застосування до фрилансерів певних більш гнучких форматів обліку робочого часу, наприклад, підсумованого обліку робочого часу або ж режиму ненормованого робочого дня.

Винагорода фрилансерів

Цілком логічно, що оплата праці для фрилансерів буде здійснюватися пропорційно до кількості відпрацьованого часу або ж виконаної роботи. Проте є одне «але». А саме, фрилансер повинен відпрацювати хоча б 32 години на місяць. Якщо ж фрилансер відпрацював менше часу, або ж роботи не було взагалі, від все одно отримає оплату за вказані 32 години.

Фрилансери можуть працювати і за відрядною системою оплати праці, коли оплата залежатиме від норм виробітку, а не затраченого часу. У такому разі, мінімальна оплата все одно повинна дорівнювати сумі, яку працівник би отримував за 32 години на місяць, якби він працював за погодинною системою оплати праці.

Проект передбачає і особливості надурочної роботи фрилансерів та її оплати. Така робота можлива за згодою фрилансера і, якщо такий працівник працює понад 40 годин на тиждень чи 6 днів на тиждень, вона оплачується у подвійному розмірі. Але якщо базові години, тобто, погоджена тривалість робочого часу, складають менше 40 годин на тиждень чи 6 днів на тиждень, сторони можуть погодити і інші норми оплати такої роботи, наприклад, з меншою доплатою.

Додаткові підстави для звільнення

Проект передбачив, що у трудовому договорі з фрилансером можуть передбачатися додаткові підстави для його звільнення. Однак такі підстави повинні бути пов’язані зі здібностями чи поведінкою працівника або ж з обставинами економічного, технологічного, структурного чи іншого аналогічного характеру. Тобто, припинення трудового договору без об’єктивних причин не допускається у будь-якому разі, навіть за умови попереднього повідомлення.

Обмеження конкуренції і працевлаштування фрилансера

Проект прямо передбачає, що роботодавець не може заборонити фрилансеру працювати також на інших роботодавців. Тобто, фрилансер може укладати з іншими роботодавцями як і договори про фриланс, так і звичайні трудові договори.

Особливі обов’язки будуть виникати у роботодавця, який співпрацює з фрилансером понад 12 місяців. У такому випадку подібний працівник може звернутися з вимогою про працевлаштування за звичайним трудовим договором, строковим або ж безстроковим. У відповідь роботодавець повинен або працевлаштувати фрилансера, або ж надати йому протягом 15 днів вмотивовану відмову у працевлаштуванні. Через 90 днів з дня отримання відмови працівник знову може звернутися з подібною вимогою про працевлаштування.

Відповідальність за зловживання договорами з фрилансерами

Проект окремо передбачив відповідальність роботодавців, пов’язану з можливими зловживаннями договорами з фрилансерами. В першу чергу, не допускається підміна звичайних трудових договорів на повний робочий час договорами з нефіксованим робочим часом. Штраф у такому випадку дорівнюватиме штрафу, яким караються роботодавці у разі використання праці неоформлених працівників, а саме, як правило, 10 мінімальних заробітних плат за кожного працівника. Вочевидь, роботодавцям, які передбачають залучення фрилансерів протягом повного робочого часу на тривалий період, слід проявити обережність для уникнення подібного штрафу, адже таке залучення може нагадувати звичайні договори на повний робочий час.

Штраф у розмірі трьох мінімальних заробітних плат за кожного працівника передбачено для роботодавців, що перевищили допустимі 10% фрилансерських договорів. Аналогічний розмір штрафу застосовуватиметься, якщо роботодавці не ведуть достовірний облік робочого часу фрилансера.

Висновок

Договір з нефіксованим робочим часом повинен стати новим механізмом для забезпечення легальної зайнятості осіб, потреба у послугах яких виникає лише час від часу. Наприклад, це можуть бути додатково залучені перекладачі, бухгалтери тощо, або ж працівники, що тимчасово замінюватимуть основний персонал у разі, наприклад, його відсутності чи хвороби.

Слід також пам’ятати, що Проект прямо вказує на те, що факт укладення договору з фрилансером не може обмежувати загальних трудових прав останнього. Тобто, в усіх інших аспектах до фрилансера будуть застосовуватися загальні положення законодавства про працю, скажімо, щодо безпеки праці, робочого місця, відпусток тощо. Вочевидь, в певних питаннях при застосуванні таких загальних положень законодавства роботодавцям не уникнути технічних складнощів, принаймні на початковому етапі відпрацювання положень Проекту на практиці.

Інеса Летич

ЮРЛІГА

Переглядів: 1168 Версія для друку
 
Дивіться також:
Допуск працівника до роботи без оформлення: роз’яснення Держпраці з питань перевірок
Чи потрібен наказ про відпустку по вагітності та пологах?
Табелювання сумісника у відрядженні за основним місцем роботи
Чи виплачується компенсація за «дитячу» відпустку при призупиненні трудових відносин?
Оцифрування трудових книжок: як перевірити результат?
Держслужба зайнятості прокоментувала перехід України на 4-денний робочий тиждень
Чи має дистанційний працівник бути постійно на зв’язку?
Алгоритм укладення колективного договору
Чи може роботодавець відмовити у наданні відпустки?
Повітряна тривога: дії та відповідальність роботодавця
Як здійснюється оплата праці при дистанційній роботі?
Чи може роботодавець відкликати працівника із відпустки без збереження заробітної плати?
Кого не можна звільнити з ініціативи роботодавця?
11 категорій українців мають право на підтримку у працевлаштуванні
Зразок наказу про звільнення з виплатою вихідної допомоги
Чи підлягає поділу на частини відпустка при народженні дитини?
Працівника мобілізовано, але жодних документів не надано: як оформити його відсутність?
В який строк може бути застосоване дисциплінарне стягнення?
В Україні можуть запровадити 4-денний робочий тиждень
З 1 липня соцвиплати здійснює Пенсійний фонд: що зміниться для українців?
Як має оплачуватись працівникам час перебування в укритті під час повітряної тривоги?
Соціальна відпустка для батьків під час простою: хто має право?
Військовим компенсуватимуть невикористані відпустки: що змінилося?
Трудові відносини під час воєнного стану: дайджест судової практики
Чи може працівник вимагати запровадження для нього дистанційної роботи?
Як правильно залучити працівників до роботи у вихідні та святкові дні?
Електронна трудова книжна ФОПа
Чи можна включити до колдоговору обмеження для сумісників?
Про обов’язок роботодавця пропонувати вакантні посади при вивільненні
Під час повітряної тривоги працівник має право не працювати
Нова підстава позапланових перевірок Держпраці: діє Закон
Додаткова соціальна відпустка в рік народження дітей
Чи визнає Україна документи з окупованих територій?
Відпустка на дітей: відповіді на запитання
Чи має право працівник вимагати оголошення простою?
Чи потрібна заява від працівника на продовження відпустки через хворобу?
Як підготувати трудову книжку для оцифрування?
Чи можна укладати трудовий контракт в електронній формі?
Організація та ведення військового обліку: процес без штрафів
Відпустки держслужбовцям-2025: використовуємо до кінця року
Пропонується зменшення пенсійного віку для жінок з дітьми
Затверджено показник середньої зарплати за травень 2025 року
Компенсація за облаштування робочого місця для особи з інвалідністю: відповіді на запитання
Військовий облік на підприємстві: обов’язки роботодавців
Оформлення колективного договору
Повідомлення про прийняття на роботу: чи можна виправити помилку?
Як роботодавцю подати вакансію до центру зайнятості?
Чи законно при скороченні штату залишати за лояльність, а не продуктивність?
Як підтвердити статус критично важливого підприємства: правила та вимоги
Випробувальний термін під час воєнного стану: що змінилося?
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2025 © МЕДІА ГРУПП
2025 © HR Liga
IM R40-02667

Copyright © 2005–2025 HR Liga
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються. Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі. Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
Вул. Є. Сверстюка, 11, корпус «А», а/с 185, м. Київ, Україна, 02002
З питань реклами: pr_oppb@mediapro.ua. Передплата видань: 0 800 219 977
З питань роботи сайту: admin@hrliga.com