Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі
  СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Опитування
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку

Facebook
Реклама
Реклама
Що таке характеристика з місця роботи та навіщо потрібна?
Новини / Моніторинг законодавства
03.05.2022
Що таке характеристика з місця роботи та навіщо потрібна?
 

Ділові документи спеціаліста — правова база, що тим чи іншим чином спрощує роботу, дозволяють дізнатися особисту й професійну інформацію про робітника тощо. І якщо без таких документів не можна уявити собі успішне працевлаштування: резюме, портфоліо, рекомендаційний лист, то характеристика — спірно, за весь час роботи в компанії може так і не знадобитися. Хоча подекуди без цього документа просто неможливо обійтися та деякі установи вимагають саме його. Пропонуємо докладніше розглянути особливості документу та навчитися складати його на всі випадки життя.

Діловий документ, де роботодавець надає особистісну або професійну інформацію, зазначає ваші особистісні та професійні якості й особливості — це саме і є характеристика з місця роботи. Наскільки він вагомий для того чи іншого роботодавця або установи визначається індивідуально адже немає конкретної юридичної сили.

Для роботодавців у наш час характеристика вважається пережитком минулого. І якщо при прийомі на роботу ніхто навіть не зазирає в характеристику, то при вступі в навчальний заклад він може зіграти не останню роль, а при розгляді справи в суді взагалі зробити вагомий внесок. До речі, на відміну від супровідного листа, характеристика може містити негативні якості співробітника та створювати неприємне враження.

Де потрібна характеристика з місця роботи

Характеристика з місця роботи, як ми вже вияснили, потрібна не усюди, а тільки в окремих випадках. Вона може справді знадобитися в наступних випадках:

  • при вступі в заклади освіти чи то при підвищенні кваліфікації чи атестації,
  • з місця практики студента,
  • з місця навчання дошкільника, школяра або студента,
  • у разі запиту суду або інших правоохоронних органах,
  • для проходження військової служби,
  • при отриманні візи,
  • при переводі з одного відділу в інший,
  • у разі висунення вами власної кандидатури в виборах місцевого або державного самоврядування,
  • з місця працівника співробітника при підвищенні чи надані кредиту тощо.

Проте навіть роботодавець може витребувати у вас характеристику з минулого місця роботи чи навчального закладу в разі недостатності інформації про вашу особу. Все залежить тільки від того, як він сам ставиться до важливості даного документа.

Безсумнівно, що характеристика повинна бути написана бездоганно, щоб скласти позитивне враження від того, хто її складав, і впевнитись в його кваліфікованості думки та правильності особистих і професійних якостей.

Взагалі можна виділити два типи характеристики з місця роботи, що визначається більше місцем затребуваності документа: внутрішня й зовнішня. Інформаційно вони ніяк не відрізняються і містять одну й ту ж інформацію про працівника.

Внутрішня характеристика як правило складається при підвищенні або переведенні спеціаліста в інший відділ, при накладенні дисциплінарних стягнень.

Зовнішня характеристика — складається при запиті сторонньої установи. Найбільш затребуваний тип документа.

Особливості складання характеристики відповідно до установ

Взагалі, характеристика має довільну форму складання, проте відповідно до установ її запиту існують деякі особливості. Спробуємо розібратися.

Запит правоохоронних органів. В цьому випадку необхідно приділити особливу увагу особистісним якостям. Необхідно складати документ рекомендується на фірмово бланку, зазначаючи контактні дані й юридичну адресу фірми. Крім особистісних якостей необхідно внести наступні дані: посада, дата працевлаштування. Якщо запит проводиться з розгляду справи про рішення прав водіння, для того щоб допомогти співробітникові слід вказати на необхідність наявності прав для виконання трудових зобов’язань. В такому випадку характеристика в обов’язково повинна бути підписана керівником з поставленою печаткою фірми.

Запит при працевлаштуванні. Складаючи характеристику для роботодавця особливу увагу приділяють оцінці професійних якостей робітника, його професійний рівень, кваліфікації, відповідальності. Крім цього, варто звернути увагу на його роботу в команді, так як часто сформоване відношення між співробітниками впливає на результат роботи всього відділу. Характеристику минулий роботодавець повинен надати своєму працівникові протягом трьох років після його звільнення.

Запит кредитних організацій. Окремий запит з боку кредиторів, що цікавляться, платоспроможністю клієнта і його відповідальністю, серйозною налаштованістю. Саме на ці показники слід орієнтуватися при складанні характеристики, щоб впевнити кредиторів в своїй особі.

Запит військкомату. Подібна організація приділяє більше уваги на оцінку психологічних, моральних якостей людини, готовності нести службу. Слід також враховувати, що від написаних слів може залежати, чи буде покликаний співробітник до проходження служби чи ні.

З чого складається характеристика з місця роботи

В характеристиці з місця роботи обов’язково повинна бути зазначена наступна інформація, незважаючи на довільність її форми.

Реквізити підприємства. Протягом трьох років після звільнення колишній співробітник має право вимагати свою характеристику. А зазначені реквізити повинні бути дійсними.

Анкетні дані працівника. Особиста інформація спеціаліста, за якими його можна відшукати чи зв’язатися.

Оцінка рівня професіоналізму. Оцінка професійності спеціаліста, яка проводиться безпосередньо керівником. Інформація щодо результатів проходження перепідготовки, курси з підвищення кваліфікації й тому подібне також необхідно зазначити.

Виконавчі обов’язки та їх оцінка. Важливо відзначити список функціональних обов’язків, які виконував співробітник і як він з ними впорався. Адже їх список в кожній окремій компанії свій.

Особистісні якості працівника. Визначаються тільки ті, які впливають на його професійну діяльність. А от, наприклад, політичні та релігійні погляди не повинні бути відображені в характеристиці.

Оцінка відносин з командою та колективом. У більшості випадків саме здатність працювати в колективі дозволяє добитися великих результатів. В іншому випадку проблеми з якістю виконуваної роботи будуть постійно виникати у керівництва через сформованої обстановки в колективі.

Як отримати характеристику з місця роботи

Щоб отримати характеристику з місця роботи необхідно повідомити керівника чи менеджера з персоналу про ваше бажання отримати заздалегідь, як мінімум за тиждень.

Звісно ж вам доведеться обґрунтувати та пояснити причини за якими ви маєте бажання отримати характеристику з місця роботи. Якщо ви змінюєте місце роботи, аргументуйте своє рішення бажанням рости та розвиватися у певному професійному напрямку, не робіть з цього секретний жест, адже роботодавець також повинен мати можливість вчасно закрити ваше місце спеціалістом.

Такий документ видається від імені генерального директора компанії, але складати такий документ повинен безпосередньо керівник відділу, людина яка знає вас дуже добре, працювала з вами й може сказати, що ви за людина.

Після того, як отримаєте характеристику з місця роботи на руки, обов’язково прочитайте та перевірте вказану інформацію вашим керівником. Змінити її звісно ж ви не зможете, проте вказані особисті дані про вас перевірити просто необхідно й вчасно на місці внести корективи, якщо буде необхідно.

Лоліта Платошкіна

Jobs.uaПереглядів: 316 Надіслати другу Версія для друку
 
Дивіться також:
Допомога по частковому безробіттю для роботодавців
Працівник вступив до лав ЗСУ або тероборони: які документи повинен оформити роботодавець?
Як отримати дані про набутий страховий стаж та відомості про особливі умови праці, що дають право на пільги в пенсійному забезпеченні?
Працівник тимчасово відсутній на роботі через евакуацію родини: як це оформити?
Чи можна відкликати працівника із відпустки без збереження зарплати?
Доплати, надбавки, премії працівникам під час воєнного стану
Відпустка без збереження заробітної плати: відповіді на поширені запитання
Як оформлювати працівників, які були залучені до трудової повинності або суспільно корисних робіт?
Чи можна на час війни документацію підприємства вивезти за кордон?
Працівник отримав повістку з військкомату: які дії роботодавця?
Як надається допомога по вагітності та пологах у період простою?
Яка тривалість відпустки педагогічних працівників під час дії воєнного стану?
Як видати трудову книжку дистанційному працівнику у разі його звільнення?
Чи необхідно попереджати за два місяці працівників, які вивільняються в період дії воєнного стану?
Затверджено новий Порядок надання допомоги по частковому безробіттю
Відпустка під час простою
Військовий облік жінок: що потрібно знати роботодавцям
Чи можна держслужбовцю відмовити у наданні відпустки за графіком відпусток?
Е-лікарняний на нового працівника
Сумісника оформлено основним працівником: чи подавати повідомлення про прийняття на роботу?
Форс-мажор під час війни: огляд судової практики
Відпустка в умовах війни: чи можливо врятувати літо 2022
Чи можна звільнити працівника «одним днем» під час війни?
Військовий облік жінок під час воєнного стану: відповіді на популярні питання
Як визначити розмір вихідної допомоги при звільненні?
Чи зараховується страховий стаж у разі несплати ЄСВ під час війни?
Звільнення внутрішньо переміщеної особи в односторонньому порядку
Умови надання відпустки та її тривалість під час дії воєнного стану
Як правильно оформлювати та надсилати кадрові документи?
Як посилили захист прав працівників під час війни?
Особливості призначення пенсій за віком у 2022 році
Чи дає період відпустки без збереження зарплати право на щорічну відпустку?
«Декретна» відпустка чоловікам-військовослужбовцям: законопроект
Президент підписав закон про національну кваліфікацію працівників
Як нарахувати компенсацію при звільненні, якщо протягом року був простій?
Трудова реформа: що очікувати від проекту № 7251?
Зміна прожиткового мінімуму з 1 липня: на які показники це вплине?
Порядок підтвердження стажу роботи без запису в трудовій книжці підкоригують
Трудові гарантії та права донорів крові
Компенсація за відпустку після відпустки для догляду за дитиною
Чи можна покладати обов’язки на іншого працівника під час простою за такою посадою та здійснювати за це оплату?
Призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності працівнику-суміснику
Кадрове діловодство в умовах війни
Надання додаткових відпусток освітянам під час війни
Чи штрафують під час війни за несвоєчасне повідомлення про прийняття на роботу?
Працівниця бажає достроково припинити відпустку для догляду за дитиною: чи потрібна згода роботодавця?
Замість КУпАП пропонується новий Кодекс
Призупинення трудового договору на час війни: нове роз’яснення від Мінекономіки
Чи порушує поганий зв’язок трудову дисципліну?
Учнів та викладачів закладів профосвіти звільнили від призову під час мобілізації
Всі новини
Реклама
Видання для професіоналів
Опитування
На каких условиях Вы возьмете на работу студента?
Низкая заработная плата и не очень ответственная работа
Без заработной платы, дам возможность приобрести у нас опыт
На общих условиях
Принципиально не беру на работу студентов

Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2022 © МЕДІА-ПРО
2022 © HR-Ліга

Copyright © 2005–2022 HR-Ліга
Використання матеріалів із журналів Групи компаній «МЕДІА-ПРО» лише за погодженням з редакцією (адміністрацією) порталу.
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються.
Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі.
Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
З усіх питань пишіть на admin@hrliga.com