Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі
  СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Опитування
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку

Facebook
Реклама
Реклама
Обов’язковий військовий облік жінок: що робити роботодавцям?
Новини / Моніторинг законодавства
10.01.2022
Обов’язковий військовий облік жінок: що робити роботодавцям?
 

Наприкінці грудня 2021 року набрав чинності Перелік спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних, затверджений наказом Міністерства оборони України від 11.10.2021 року № 313 (далі — Порядок № 313), згідно з яким на військовий облік військовозобов’язаних мають бути взяті жінки майже всіх професій та спеціальностей.

Ці зміни спричинили значне обурення суспільства, та низку публікацій зі сторони представників Міністерства оборони України та інших діячів. У яких наведено алгоритм дій для жінок, а також повідомлено, що для постановки на військовий облік жінкам надано строк до кінця 2022 року, до закінчення якого штрафи за порушення законодавства про військовий облік як на роботодавців, так і на самих жінок ніким накладатися не будуть.

Одночасно на сайті Президента України 23.12.2021 опублікована електронна петиція про скасування наказу Міністерства оборони України від 11.10.2021 № 313, яка за тиждень з 23.12.2021 по 30.12.2021 року набрала 37 852 підписів з 25 000 необхідних.

Також 28.12.2021 року до Верховної Ради України було подано проект Закону України «Про внесення змін до ст. 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», який передбачає можливість взяття жінок на військовий облік виключно за їх власним бажанням (за виключенням жінок, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з медичною діяльністю).

Поки зазначені петиція та законопроект перебувають на розгляді, а політики та діячі обіцяють звузити перелік професій, не накладати штрафи за порушення до кінця 2022 року та деталізувати порядок взяття жінок на військовий облік. Отже, ми маємо ситуацію, коли Порядок № 313 набрав чинності і доречним є надання відповідей на поширені питання, спираючись на аналіз норм чинного законодавства.

Хто з жінок підлягає військовому обліку як військовозобов’язані?

Відповідно до частини 11 ст. 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» на військовий облік військовозобов’язаних беруться жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому наказом Міністерства оборони України від 11.10.2021 року № 313, які придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком.

Отже, обов’язок стати на військовий облік як військовозобов’язані мають жінки у віці від 18 до 60 років, які мають спеціальність таабо професію що передбачена в Переліку № 313 та які за висновком військово-лікарської комісії визнанні придатними до проходження військової служби.

Як жінці з’ясувати чи підлягає вона військовому обліку як військовозобов’язана та виконати обов’язок стати на облік?

Окремого порядку взяття жінок на військовий облік військовозобов’язаних, на сьогодні, не існує, тому застосуванню підлягає загальна процедура, яка передбачена законодавством для чоловіків.

У випадку, якщо спеціальність та/або професія жінки наявна в Переліку № 313, та якщо її вік від 18 до 60 років, їй необхідно звернутися до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (нова назва військового комісаріату) за місцем реєстрації місця проживання з паспортом, ідентифікаційним кодом, документами про освіту, місцем роботи, свідоцтвом про народження дитини (у разі наявності).

У випадку, якщо Територіальним центром комплектування та соціальної підтримки за наданими документами буде підтверджено наявність спеціальності та/або професії жінки в переліку, затвердженому Міністерством оборони, наступним кроком буде надання документів для проходження жінкою військово-лікарської комісії, на предмет її придатності до проходження військової служби.

У залежності від результатів проходження військово-лікарської комісії Територіальним центром комплектування та соціальної підтримки буде прийматися рішення про прийняття жінки на військовий облік як військовозобов’язаної та видачу військового квитка.

У випадку прийняття жінки на військовий облік як військовозобов’язаної на неї будуть покладатися додаткові обов’язки: після прибуття до нового місця проживання в семиденний строк стати на військовий облік та не раніше ніж за три дні до вибуття з місця проживання знятися із зазначеного обліку; у воєнний час заборона на виїзд з місця проживання без дозволу керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, тощо. Також, у воєнний час жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави вже не в добровільному порядку.

Слід наголосити, що не зважаючи на поширену в ЗМІ інформацію про встановлений жінкам строк для взяття на військовий облік до кінця 2022 року, жодним нормативно-правовим актом не передбачено такого перехідного періоду, а тому фактично на сьогодні відсутні підстави для звільнення жінок від відповідальності за невиконання покладених на них обов’язків.

Як діяти роботодавцю?

Порядок ведення персонального обліку військовозобов’язаних жінок на підприємствах, установах, організаціях на сьогодні не відрізняється від загального порядку, передбаченого для чоловіків.

Враховуючи зміст пункту 37 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2016 року № 921 (далі — Порядок № 921), роботодавець має обов’язок проконтролювати під час прийняття на роботу наявність військово-облікових документів у військовозобов’язаних — військових квитків або тимчасових посвідчень, не лише в чоловіків, а і в жінок, спеціалізація та/або професія яких міститься в Переліку № 313.

На сьогодні офіційно жодним нормативно-правовим актом не передбачено можливість відтермінування виконання жінкою обов’язку стати на військовий облік як військовозобов’язаній, тому роботодавець при прийнятті на роботу жінок за відповідними спеціальностями та професіями, передбаченими Переліком № 313, обов’язково повинен вимагати надання військово-облікових документів.

Як передбачено п. 37 Порядку № 921 приймання на роботу військовозобов’язаних жінок (як і чоловіків) здійснюється тільки після взяття їх на військовий облік у районних (міських) військових комісаріатах, а також у разі перебування на військовому обліку в СБУ та Службі зовнішньої розвідки.

В іншому випадку, будуть наявні підстави для притягнення уповноважених осіб роботодавця (керівника або іншої уповноваженої ним особи) до адміністративної відповідальності за ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладення штрафу.

Які ж дії мають бути вчинені роботодавцем стосовно тих жінок, які підлягають військовому обліку як військовозобов’язані та вже працюють?

У цьому випадку роботодавцю варто повідомити жінок про обов’язок стати на військовий облік, та надалі перевірити виконання цього обов’язку, а за наявності підстав — повідомити Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки про відповідне порушення, оскільки, до обов’язків роботодавця входить постійне інформування ТЦКСП про громадян та посадових осіб, які порушують правила військового обліку, для притягнення їх до відповідальності згідно із законом.

Після надання при працевлаштуванні військово-облікових документів, а також після їх оформлення та надання вже працюючими жінками, персональний облік військовозобов’язаних жінок на підприємствах, в установах та організаціях ведеться згідно з типовою формою первинного обліку № П-2 «Особова картка працівника», затвердженою спільним наказом Держкомстату та Міноборони від 25 грудня 2009 р. № 495/656, у розділі II якої зазначаються відомості про військовий облік, які заповнюються відповідно до записів у військово-облікових документах.

Для працівників, які вже знайомі з порядком ведення військового обліку щодо чоловіків, здійснення аналогічних дій щодо військовозобов’язаних жінок не мають викликати труднощів. Проте у зв’язку з можливим збільшенням кількості військовозобов’язаних працівників за рахунок жінок, роботодавцям доведеться переглянути кількість осіб відповідальних за ведення військового обліку та покласти такі обов’язки на посадову особу служби персоналу або служби управління персоналом.

Які висновки можна зробити з проаналізованого?

Насамперед для уникнення можливості притягнення до адміністративної відповідальності, роботодавцю, не втрачаючи час, варто скласти перелік працевлаштованих жінок, які можуть підлягати військовому обліку, та в письмовій формі повідомити їх про обов’язок стати на військовий облік і надати військово-облікові документи.

Роботодавець зацікавлений в найшвидшому взятті на військовий облік як працівників, так і жінок що працевлаштовуються та мають подати вже оформлені військово-облікові документи. Адже поки не прийняті нормативно-правові акти про відтермінування обов’язку жінок стати на військовий облік, а також про обмеження можливості проведення перевірок підприємств, установ, організацій з питань ведення військового обліку жінок, існує ризик притягнення роботодавця до адміністративної відповідальності.

Віра Іщенко

ЛІГА:ЗАКОНПереглядів: 1015 Надіслати другу Версія для друку
 
Дивіться також:
Додаткові трудові правила під час війни, передбачені законопроектом щодо оптимізації трудових відносин
Як повинні зберігатися трудові книжки під час війни?
Оплата праці під час війни
Чи можна на час відпуски держслужбовця призначити іншого?
Які особливості призупинення дії трудового договору? Чи можна працювати у іншого роботодавця?
Прийнято за основу законопроект щодо спрощення регулювання трудових відносин
Прийнято Закон щодо посилення захисту прав працівників
Прийнято за основу законопроект щодо оптимізації трудових відносин
Призупинення дії трудового договору з мобілізованим працівником
Як оформити лікарняний працівникам, які перебувають за кордоном?
Як оплачується працівнику-донору день здавання крові під час простою?
Чи слід платити лікарняні при призупиненні діяльності підприємства?
Чи зараховується пільговий стаж у разі неритмічної роботи підприємства в умовах військового стану?
Компенсація роботодавцям за працевлаштування переселенців: найпоширеніші запитання
Затверджено форму витягу з Електронного реєстру листків непрацездатності
Дерадянізація КЗпП: аналіз Закону № 2215
Неоплачувана відпустка під час війни за ініціативою роботодавця
Держпраці розширює сферу надання консультаційної підтримки на всіх роботодавців
Як звільнити тимчасових працівників, при виході на роботу постійного працівника з декрету?
Небезпечне відрядження під час війни: чи може працівник відмовитись?
Щодо скасування доплат, надбавок, премій у військовий час
Дерадянізація законодавства: підписано та опубліковано закон
Діє спрощена процедура отримання статусу безробітного
Статус внутрішньо переміщеної особи в Україні: заходи підтримки
У працівника закінчився контракт, але він продовжує воювати: які дії роботодавця?
Чи можна поновити призупинені трудові відносини з працівником?
Тепер подати заяву на компенсацію за працевлаштування переселенців роботодавці можуть в «Дії»
Скільки часу в день можуть працювати за сумісництвом вимушені переселенці?
Скорочення штату або чисельності працівників в умовах воєнного стану
Простій під час воєнного стану: причини і особливості
Що роботи, якщо е-лікарняний не змінив свій статус із «закритий» на «готово до сплати» попри вичерпання строків?
Воєнний стан: деякі особливості оформлення трудових відносин
Що робити роботодавцю, якщо нічим платити зарплату працівникам під час війни?
Як оформити відсутність працівника, який залишив своє місце роботи через війну?
Чи можлива відпустка тривалістю більше 24 днів з ініціативи роботодавця?
Мобілізовані та добровольці тероборони: кадровий облік
Звільнення працівника за власним бажанням в умовах воєнного стану
Чи треба в трудовому договорі зазначати, що це місце роботи є основним?
Уточнення Порядку бронювання військовозобов’язаних
Чи перевіряє Держпраці дотримання всіх вимог інструкції про ведення трудових книжок?
Чи можна призупинити дію трудового договору з одинокою матір’ю?
Звільнення від військової служби деяких категорій громадян
Достроковий вихід на пенсію: відновлено законодавчі норми
Що таке характеристика з місця роботи та навіщо потрібна?
Що змінили в Порядку № 100: аналіз на прикладах
Які наслідки від застосування опції призупинення трудового договору?
Правила віддаленої роботи держпідприємств у період воєнного стану
Порушення законодавства у воєнний час: яка відповідальність роботодавця?
Чи враховують період призупинення трудового договору до стажу для щорічної основної відпустки?
Змінилися Правила організації діловодства та архівного зберігання документів
Всі новини
Реклама
Видання для професіоналів
Опитування
Сколько Вы зарабатываете?
До 200 у.е.
201-400 у.е.
401-600 у.е
601-800 у.е.
801-1000 у.е
Больше 1000 у.е

Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2022 © МЕДІА-ПРО
2022 © HR-Ліга

Copyright © 2005–2022 HR-Ліга
Використання матеріалів із журналів Групи компаній «МЕДІА-ПРО» лише за погодженням з редакцією (адміністрацією) порталу.
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються.
Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі.
Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
З усіх питань пишіть на admin@hrliga.com