Главная  Карта сайта  Размещение рекламы на портале
  СООБЩЕСТВО КАДРОВИКОВ И СПЕЦИАЛИСТОВ ПО УПРАВЛЕНИЮ ПЕРСОНАЛОМ
Добро пожаловать
  УПРАВЛЕНИЕ ПЕРСОНАЛОМ
  Новости
  Библиотека статей
  Нормативная база
  Образцы документов
  Производств. календарь
  Книжная полка
  Кто есть кто
  Глоссарий
  Опросы
  Размещение рекламы
  Наши партнеры
  Форум
Новые материалы
Подписаться на рассылку

Facebook
Календарь событий
Ноябрь 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Декабрь 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Все события
Реклама
Мінімальна погодинна зарплата у 2021 році
Новости / Мониторинг законодательства
25.11.2021
Мінімальна погодинна зарплата у 2021 році
 

Роботодавці часто ставлять таке запитання: якщо працівник не виконав норму робочого часу і мінімальна зарплата йому нараховується пропорційно відпрацьованому часу (відповідно до ст. 31 Закону про оплату праці), яку мінімальну зарплату треба використовувати — місячну чи погодинну?

І це слушне запитання, адже облік відпрацьованого часу ведеться, та й норма робочого часу встановлюється в годинах. То який же із зазначених вище показників треба в цій ситуації використовувати, наприклад, у грудні: 6500 грн чи 39,12 грн?

Для відповіді на це запитання слід пояснити, що таке погодинна оплата праці і чим цей шлях оплати праці настільки відрізняється від інших, що для нього мінімальний розмір зарплати знадобилося встановлювати окремо.

Що таке погодинна оплата праці?

Ця форма оплати праці з’явилася в Україні з 01.01.2010 р. Відповідні зміни були внесені Законом України від 25.06.2009 р. № 1574-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України стосовно погодинної оплати праці» до КЗпП та Закону про оплату праці.

А потім, з 01.01.2017 р., коли правила застосування мінімальної зарплати змінилися і в Законі про оплату праці з’явилася ст. 3-1, в ній також з’явилася норма, яка стосується погодинної оплати праці!

Мінімальна заробітна плата у погодинному розмірі застосовується на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та у фізичних осіб, які використовують найману працю, у разі застосування погодинної оплати праці.

Як роз’яснювали фахівці (див. «Вісник податкової служби України», липень 2009 р., № 28 (552), с. 7), погодинна оплата праці є однією із систем погодинної форми оплати праці і передбачає нарахування працівникам заробітної плати виходячи з погодинної тарифної ставки і фактичної кількості відпрацьованих ними годин за розрахунковий період. При цьому зазначена форма оплати праці має такі системи: пряма погодинна (проста) і погодинно-преміальна, за якої працівники окрім основної заробітної плати отримують премії.

У разі прямої погодинної системи заробітна плата Зп. пог. (грн) обчислюється так:

Зп. пог. = Фміс x Сг,

де: Фміс — фактично відпрацьований за місяць час, год; Сг — годинна тарифна ставка працівника, грн.

У разі погодинно-преміальної системи заробітна плата Зп. прем. (грн) обчислюється як:

Зп. прем. = Зп. пог + Д,

де: Д — сума преміальних доплат за досягнення певних якісних або кількісних показників, грн.

Зверніть увагу на те, що за ст. 92 КЗпП, при погодинній оплаті працівникам встановлюються нормовані завдання. При встановленні таких завдань необхідно обґрунтовувати норми виробітку (норми часу) і норми обслуговування, які визначаються виходячи з нормальних умов праці.

Обов’язковою умовою застосування погодинної оплати праці є дотримання нормальної тривалості робочого часу працівників, яка встановлена ст. 50 КЗпП та не може перевищувати 40 год. на тиждень.

Хто має застосовувати мінімальну погодинну оплату праці?

Механізм застосування мінімальної зарплати у погодинному розмірі був затверджений постановою КМУ від 05.05.2010 р. № 330.

Слід зазначити, що постановою № 330 передбачено також гарантії працівникам з погодинною оплатою праці. Так, пп. 4 п. 1 цієї постанови визначено, що підвищення мінімальної заробітної плати у погодинному розмірі не є підставою для збільшення нормованих завдань, установлених на годину праці, а згідно з п. 3 установлення погодинної оплати праці не є підставою для скорочення нормальної тривалості робочого часу.

Але найголовніше, що зазначає ця постанова, це коло тих роботодавців, які зобов’язані застосовувати мінімальну зарплату у погодинному розмірі:

  • на підприємствах незалежно від форми власності у разі встановлення у колективних договорах або за погодженням з профспілковими чи іншими органами, уповноваженими на представництво трудовим колективом, погодинної оплати праці із застосуванням відповідних нормованих завдань та обліку фактичного робочого часу;
  • фізичними особами, які використовують найману працю з погодинною оплатою праці;
  • в установах та організаціях, що фінансуються з бюджету, в разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про встановлення працівникам погодинної оплати праці.

Із зазначеного можна зробити висновок — застосовувати мінімальну зарплату у погодинному розмірі мають лише ті роботодавці, які у колективних або у трудових договорах встановили, що оплата праці певних працівників відбуватиметься саме погодинно — без встановлення їм місячного окладу, але за встановленою годинною ставкою.

Це прямо збігається із іншою нормою чинного законодавства. Нагадаємо, що згідно із останнім абзацом нової статті 31 Закону про оплату праці, мінімальна заробітна плата у погодинному розмірі застосовується на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та у фізичних осіб, які використовують найману працю, у разі застосування погодинної оплати праці.

Але попри зміни у законодавстві, згідно із ст. 97 КЗпП, право вибору форми оплати праці надано підприємству. Тому, як роз’яснювали фахівці Мінсоцполітики (див. «Вісник податкової служби України» № 22, червень 2010 р.), у кожному конкретному випадку повинна застосовуватися саме та форма оплати праці, яка найбільше відповідає організаційно-технічним умовам виробництва і тим самим сприятиме поліпшенню результатів трудової діяльності. Тож, застосовувати погодинну оплату праці чи ні, роботодавці, вирішувати вам.

Наостанок нагадаємо, що за змінами, внесеними до ст. 6 Закону про оплату праці, мінімальний посадовий оклад (тарифна ставка) встановлюється у розмірі, не меншому за прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб на 1 січня календарного року.

Однак Держбюджет-2021 встановлює розмір цього прожиткового мінімуму лише в розрахунку на місяць (а не на годину), ще й передбачає зміну цього показника протягом року (у травні та грудні). Тож, визначити мінімальний розмір годинної тарифної ставки з цього показника не вийде, і варто встановлювати її не нижче за розмір мінімальної зарплати у погодинному розміру.

Приклад

Якщо працівнику встановлено погодинну оплату праці, то, починаючи з січня 2021 р. годинну тарифну ставку треба встановлювати не нижче за 36,11 грн. Тоді, у випадку, якщо працівник виконує норму робочого часу, встановлену законодавством (151 година при 40-годинному робочому тижні), то йому має бути нараховано зарплати не менш ніж 36,11 х 151 = 5452,61 грн. Доплачувати до розміру місячної мінімальної зарплати (6000 грн) в цьому випадку не потрібно, адже шляхом застосування мінімальної зарплати у погодинному розмірі, вимога абз. першого ст. 31 Закону про оплату праці виконується. Розмір заробітної плати працівника за повністю виконану годинну норму праці не нижче за розмір мінімальної заробітної плати.

У грудні 2021 року мінімальний розмір зарплати за годину при погодинній оплаті праці зросте і становитиме 39,12 грн. Тому, за повністю виконану норму робочого часу (174 години при 40-годинному робочому тижні), йому має бути нараховано зарплати не менш ніж 39,12 х 174 = 6806,88 грн. Тобто, в цьому випадку нарахована за місяць зарплата буде навіть вище, ніж місячний мінімальний розмір зарплати.

Якщо норма робочого часу за місяць таким працівником не виконана (через прогули, хворобу, відпустки тощо), то треба виконувати вимоги передостаннього абзацу ст. 31 Закону про оплату праці: мінімальна заробітна плата виплачується пропорційно до виконаної норми праці. Наприклад, якщо працівник відпрацював лише 100 годин замість встановлених йому у грудні 2021 р. 174 годин, за відпрацьований час йому має бути нараховано не менш ніж 39,12 х 100 = 3912,00 грн.

Вас може зацікавити

Газета «Кадри і зарплата»

Газета «Кадри і зарплата» — надійний помічник у роботі кадровика та бухгалтера. Наші передплатники двічі на місяць отримують оперативну інформацію про всі зміни в законодавстві, свіжі листи Міністерства соціальної політики України та Державної фіскальної служби України, з питань праці. Наше видання нагадає про строки звітності та сплату податків, надасть консультації з проблемних ситуацій, фахові відповіді досвідчених експертів на актуальні запитання з практичними прикладами та посиланнями на законодавчі акти.

Придбати видання

 

Ганна Бикова

Дебет-Кредит

Просмотров: 286 Отправить другу Версия для печати
 

Смотрите также:
Батьки зможуть ділити відпустку на дітей між собою: законопроект
Чи включаються до середньооблікової та облікової кількості штатних працівників зовнішні сумісники?
Мінзарплата — 6500: на що вплине підвищення
Обов’язкове щеплення та відсторонення від роботи в запитаннях-відповідях
Порядок подання до ПФУ е-відомостей про трудову діяльність оновлять
Дистанційна робота замість відсторонення: Кабмін просять змінити підхід до невакцинованих працівників
Як правильно в штатному розписі відобразити посади?
Чи впливає стаж на кількість днів відпустки?
Мінекономіки планує оновити форму повідомлення про вакансії (№ 3-ПН)
Роботодавець не виконує положення колективного договору: дії профспілки
Кого перевірятиме Держпраці у 2022 році?
Як поновити трудову книжку у випадку її втрати?
У КЗпП з’явиться окрема підстава для звільнення у зв’язку зі смертю працівника
Е-лікарняні: нові відповіді від ФСС
Нові мінімальна зарплата і прожитковий мінімум: дії роботодавця
Класифікатор професій: штудуюємо Зміни № 10
Вакцинувати не можна допустити
Творчі відпустки в закладах культури: хто і на яких умовах зможе скористатись?
Скорочення періодів тимчасової непрацездатності у е-лікарняних
Особливості підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах
Виробнича практика студентів на підприємстві: як правильно оформити з ними відносини?
Як діяти роботодавцю з працівниками, які ухиляються від обов’язкової вакцинації?
Чи виплатять декретні відстороненим працівникам через відмову від вакцинації?
При перевірці виявлено неоформлених працівників: хто і в якому розмірі накладає штраф?
Чи штрафують роботодавця за порушення строку призначення лікарняних або строку подання заяви-розрахунку?
До 3 грудня слід встигнути перерахувати відпускні за окремі періоди
Обов’язкові профілактичні щеплення: алгоритм дій керівника під час оформлення документів
З 1 грудня змінюється розмір мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму
Е-трудова книжка: нові роз’яснення від ПФУ
МОЗ розробило чергові зміни до порядку формування е-лікарняних
Умови звільнення за строковим трудовим договором
МОЗ підготував оновлений перелік професій для обов’язкової вакцинації
Відмова від вакцинації: кого, як і коли відстороняти
Працівник не хоче у відпустку, а вимагає компенсацію: що робити роботодавцю?
Держстат пояснив деталі заповнення квартальної звітності з праці
Апостроф проти електронних лікарняних
Зберігаємо кадрові документи правильно: види, терміни та відповідальність
Коли можуть звільнити через службову невідповідність: підстави та судова практика
Роботодавець в е-кабінеті не бачить е-лікарняний працівника: алгоритм дій від ФСС
Щорічна відпустка 29 робочих днів та нові види додаткових відпусток: законопроект
Що роботодавцю робити з невакцинованими працівниками та держслужбовцями: алгоритм дій
Нюанси нарахування трудової діяльності до страхового стажу
Яка відповідальність за працевлаштування іноземних громадян без дозволу?
Допомога по безробіттю та облік у центрі зайнятості: все, що потрібно знати
Чи треба відстороняти від роботи працівників, які не вакцинуються, але працюють дистанційно?
МОЗ затвердило форму довідки про протипоказання до вакцинації, яку слід надавати роботодавцю
Розширено перелік професій, для яких щеплення проти COVID-19 є обов’язковим
Порядок перевірок Держпраці: знайомимось із проектом
Які додаткові пільги мають працівники з інвалідністю?
Чи оплачуються лікарняні відстороненим від роботи через відмову від вакцинації?
Все новости
Реклама
Издания для профессионалов
Опросы
Принимая на работу нового сотрудника, запрашиваете ли вы рекомендации с бывшего места работы?
Да, они являются определяющими
Да, учитываю их, но целиком не полагаюсь
Нет, они редко объективны
Это зависит от обстоятельств

Объявление
Уважаемые посетители! По всем вопросам относительно работы портала обращайтесь к администратору
2021 © МЕДИА-ПРО
2021 © HR-Лига
Copyright © 2005–2021 HR-Лига
Использование материалов из журналов Группы компаний «МЕДИА-ПРО» только по согласованию с редакцией (администрацией) портала.
Редакция (администрация) оставляет за собой право не разделять мнение авторов размещаемых материалов.
Редакция (администрация) портала не несет ответственности за ущерб, который может быть нанесен в результате использования, неиспользования или ненадлежащего использования информации, содержащейся на портале.
Ответственность за достоверность информации и прочих сведений несут авторы публикаций.
По всем вопросам пишите на admin@hrliga.com