Главная  Карта сайта  Размещение рекламы на портале
  СООБЩЕСТВО КАДРОВИКОВ И СПЕЦИАЛИСТОВ ПО УПРАВЛЕНИЮ ПЕРСОНАЛОМ
Добро пожаловать
  УПРАВЛЕНИЕ ПЕРСОНАЛОМ
  Новости
  Библиотека статей
  Нормативная база
  Образцы документов
  Производств. календарь
  Книжная полка
  Кто есть кто
  Глоссарий
  Опросы
  Размещение рекламы
  Наши партнеры
  Форум
Новые материалы
Подписаться на рассылку

Facebook
Календарь событий
Ноябрь 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Декабрь 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Все события
Реклама
Класифікатор професій: штудуюємо Зміни № 10
Новости / Мониторинг законодательства
22.11.2021
Класифікатор професій: штудуюємо Зміни № 10
 

У Класифікатор професій ДК 003:2010 внесено зміни наказом Мінекономіки від 25.10.2021 р. № 810 (Зміни № 10). Запрацювали вони відразу в день затвердження, тобто з 25 жовтня 2021 року. Перехідний період не передбачений. Ну а навіщо? Роботодавці самі якось «врегулюють». Проте ми не залишимо вас наодинці зі змінами. Давайте розглянемо, що змінилося і як діяти, якщо вас торкнулися зміни.

Умовно усі зміни, внесені в Класифікатор професій ДК 003:2010 Змінами № 10, можна розділити на три частини.

 • Перша стосується опису розділів Класифікатора і пов’язана зі змінами у сфері освіти (зміни в розділи 3 і 4).
 • Друга — назв окремих класифікаційних угрупувань (зміни в розділ 5).
 • Третя — найцікавіша. Вона стосується професійних назв робіт. З цими назвами ви працюєте, коли вибираєте/створюєте назву посади (професії) працівника. Їх зазначаєте в Д5 Об’єднаного звіту. Тому пропонуємо прогулятися саме по цих змінах.

Професійні назви робіт

Об’єктом Змін № 10 стали професійні назви робіт працівників освіти, охорони здоров’я, соціальної та релігійної сфери, а також інших галузей, наприклад фармацевтики. Крім того, доданий ряд професійних назв робіт для ІТ-сфери.

Якщо ви відкриєте Зміни № 10, то побачите, що в них професійні назви робіт згруповані в таблицях залежно від своєї долі. Так, якщо в Змінах у першій колонці таблиці стоїть буква:

 • «З» — директива «Змінити» — то наявна в Класифікаторі професійна назва робіт змінюється на іншу.

Наприклад, професійна назва робіт «Провізор» (код КП 2224.2) змінена на «Фармацевт» (код КП 2224.2).

Це відповідає міжнародним нормам, що стосуються найменувань професій і посад у фармацевтиці.

А ось наявна професійна назва робіт «Фармацевт» (код КП 3228) змінена на «Асистент фармацевта» (код КП 3228);

 • «У» — директива «Унести» — то це нове (!) професійне найменування роботи, яке доповнить Класифікатор. Прогляньте такі найменування уважно. Можливо, хтось із ваших працівників усе життя мріяв бути адміністратором мереж і систем (код КП 2139.2), або представником (код КП 2419.3), або фумігаторником (код КП 8163). І ось його мрія може здійснитися, оскільки такі професійні назви робіт вже з’явилися в Класифікаторі;

 • «С» — директива «Скасувати» — професії з директивою «Скасувати» покидають Класифікатор. Це означає, що якщо у вас працівник був прийнятий на посаду, яка скасована Змінами № 10, то вам слід вирішити питання, яку ж посаду тепер цей працівник обійматиме.

Ну і, звичайно, внести відповідні зміни в штатний розпис та кадрові документи.

Дій розуміючи!

Від чого слід танцювати, якщо вас торкнулися зміни? Чи міняються у зв’язку зі зміною найменування професії працівника його завдання, обов’язки, кваліфікаційні вимоги до нього, а також права і пільги, які він мав на попередній посаді. Тобто чи є зміни, окрім «вивіски». Чому це важливо? Так, ч. 3 ст. 32 КЗпП передбачено, що у зв’язку зі змінами в організації виробництва та праці допускається зміна найменування посади за ініціативою роботодавця як зміна істотних умов праці. Про це працівника слід попередити за два місяці. Чи є перейменування посади у зв’язку з прийнятими Змінами № 10 зміною істотних умов праці в розумінні ч. 3 ст. 32 КЗпП? У вказаній нормі Кодексу йдеться про зміни, які проводяться за ініціативою роботодавця. Чи є роботодавець ініціатором змін у разі, коли Мінекономіки коригує Класифікатор професій? Відповідь очевидна: ні.

Роботодавець змінює назву посади не за власною ініціативою, а відповідно до вимог законодавства.

При цьому ч. 3 ст. 32 КЗпП дозволяє змінювати істотні умови праці, тільки якщо це викликано змінами в організації виробництва та праці (раціоналізацією робочих місць, введенням нових форм організації праці, у тому числі переходом на бригадну форму організації праці і, навпаки, впровадженням передових методів, технологій і тому подібне).

Про які зміни в організації виробництва та праці може йтися, коли у працівника нічого не змінюється, окрім «вивіски»: ні трудова функція, ні кваліфікаційні вимоги до його посади, ні пільги, ні трудові гарантії? Їх немає. Ну а якщо зміни в організації виробництва та праці не відбуваються, то і змінити назву посади, як одну з істотних умов праці, роботодавець не має права.

Саме тому перейменування посади у зв’язку з її зміною в Класифікаторі не є зміною істотних умов праці за умови, що трудова функція працівника не змінюється. Отже, і попереджати працівника за 2 місяці не треба.

Проте не факт, що таку ж думку з цього питання матиме Держпраці. Щоб перестрахуватися, запропонуйте працівникові написати заяву з проханням перейменувати його посаду у зв’язку зі зміною або виключенням її з Класифікатора професій. Діємо так:

 1. Інформуємо працівника про причини зміни найменування його посади.
  Якщо хочете уникнути можливих спорів з інспекторами праці, просіть працівника написати заяву про зміну посади.
 2. Видаємо наказ (розпорядження) з основної діяльності про внесення змін до штатного розпису або затверджуємо його в новій редакції, змінивши стару назву посади на нову.
 3. Видаємо наказ (розпорядження) по особовому складу про зміну найменування посади конкретного працівника. З наказом ознайомлюємо працівника під підпис.
 4. Вносимо зміни в особисту картку працівника, посадову (робочу) інструкцію, інші документи, де було вказано стару назву посади.

Якщо ви не зберігаєте трудову книжку працівника, наприклад, тому що він був працевлаштований до вас 10.06.2021 або пізніше, то запис про зміну посади вносите на його вимогу.

Якщо ви зберігаєте трудову книжку у себе, тому що працівник був працевлаштований до 10.06.2021, то запис про зміну вносите в загальному порядку.

У трудовій книжці в графі 3 вказуємо «Назву посади (таку-то) з (дата) змінено на (таку-то) у зв’язку з внесенням змін до Національного класифікатора України ДК 003:2010», а в графі 4 — назву, дату і номер документа, на підставі якого внесений запис.

А як бути, якщо трудова функція працівника змінюється у зв’язку зі зміною назви його посади? Наприклад, працівник обіймав посаду «Адміністратор системи» (код КП 2132.2). Проте Змінами № 10 внесено більш відповідну для нього професійну назву роботи — «Адміністратор мереж і систем» (код КП 2139.2).

Тому підприємство бажає «обізвати» працівника саме так, підкоригувати посадову інструкцію, а заразом і додати йому роботи.

У такій ситуації найкращий варіант вирішення проблеми — переведення за ініціативою працівника. Діємо так:

 1. Вводимо нову посаду в штатний розпис, видавши наказ або виклавши штатний розпис у новій редакції. Розробляємо і затверджуємо посадову (робочу інструкцію).
 2. Отримуємо від працівника заяву з проханням перевести його на нову посаду.
 3. Видаємо наказ про переведення працівника із старої на нову посаду.
 4. Виключаємо зі штатного розпису стару посаду (штатну одиницю, яку займав працівник), видавши відповідний наказ або виклавши штатний розпис у новій редакції.
 5. За необхідності (якщо трудова у вас або працівник, у якого трудова на руках, бажає запис), вносимо запис про переведення в трудову книжку.
  У графі 1 вказуємо порядковий номер запису, у графі 2 — дату, з якої працівника перевели, у графі 3 — «Переведений на посаду (таку-то)», у графі 4 — назву, дату і номер документа, на підставі якого вносите запис.
 6. Вносимо зміни в особову картку працівника.

А якщо працівник відмовляється від переведення? Тоді нічого не залишається, як іти через скорочення штату (застарілих посад) і введення нових. При скороченні штату змінюється штатний розпис за рахунок ліквідації певних посад або зменшення кількості штатних одиниць за певними посадами.

Що це означає для працівника? Що йому може «світити» звільнення (п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП). Звичайно, у цьому випадку вся процедура переходу сильно розтягнеться в часі.

Що стосується Д5 Об’єднаного звіту, то відображати в ньому інформацію про зміну найменування посади, наприклад у зв’язку з приведенням у відповідність із Класифікатором професій, не треба! А ось переведення на іншу посаду слід обов’язково відобразити.

Лілія Ушакова

Бухгалтер 911

Просмотров: 881 Отправить другу Версия для печати
 

Смотрите также:
Батьки зможуть ділити відпустку на дітей між собою: законопроект
Чи включаються до середньооблікової та облікової кількості штатних працівників зовнішні сумісники?
Мінзарплата — 6500: на що вплине підвищення
Обов’язкове щеплення та відсторонення від роботи в запитаннях-відповідях
Порядок подання до ПФУ е-відомостей про трудову діяльність оновлять
Дистанційна робота замість відсторонення: Кабмін просять змінити підхід до невакцинованих працівників
Мінімальна погодинна зарплата у 2021 році
Як правильно в штатному розписі відобразити посади?
Чи впливає стаж на кількість днів відпустки?
Мінекономіки планує оновити форму повідомлення про вакансії (№ 3-ПН)
Роботодавець не виконує положення колективного договору: дії профспілки
Кого перевірятиме Держпраці у 2022 році?
Як поновити трудову книжку у випадку її втрати?
У КЗпП з’явиться окрема підстава для звільнення у зв’язку зі смертю працівника
Е-лікарняні: нові відповіді від ФСС
Нові мінімальна зарплата і прожитковий мінімум: дії роботодавця
Вакцинувати не можна допустити
Творчі відпустки в закладах культури: хто і на яких умовах зможе скористатись?
Скорочення періодів тимчасової непрацездатності у е-лікарняних
Особливості підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах
Виробнича практика студентів на підприємстві: як правильно оформити з ними відносини?
Як діяти роботодавцю з працівниками, які ухиляються від обов’язкової вакцинації?
Чи виплатять декретні відстороненим працівникам через відмову від вакцинації?
При перевірці виявлено неоформлених працівників: хто і в якому розмірі накладає штраф?
Чи штрафують роботодавця за порушення строку призначення лікарняних або строку подання заяви-розрахунку?
До 3 грудня слід встигнути перерахувати відпускні за окремі періоди
Обов’язкові профілактичні щеплення: алгоритм дій керівника під час оформлення документів
З 1 грудня змінюється розмір мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму
Е-трудова книжка: нові роз’яснення від ПФУ
МОЗ розробило чергові зміни до порядку формування е-лікарняних
Умови звільнення за строковим трудовим договором
МОЗ підготував оновлений перелік професій для обов’язкової вакцинації
Відмова від вакцинації: кого, як і коли відстороняти
Працівник не хоче у відпустку, а вимагає компенсацію: що робити роботодавцю?
Держстат пояснив деталі заповнення квартальної звітності з праці
Апостроф проти електронних лікарняних
Зберігаємо кадрові документи правильно: види, терміни та відповідальність
Коли можуть звільнити через службову невідповідність: підстави та судова практика
Роботодавець в е-кабінеті не бачить е-лікарняний працівника: алгоритм дій від ФСС
Щорічна відпустка 29 робочих днів та нові види додаткових відпусток: законопроект
Що роботодавцю робити з невакцинованими працівниками та держслужбовцями: алгоритм дій
Нюанси нарахування трудової діяльності до страхового стажу
Яка відповідальність за працевлаштування іноземних громадян без дозволу?
Допомога по безробіттю та облік у центрі зайнятості: все, що потрібно знати
Чи треба відстороняти від роботи працівників, які не вакцинуються, але працюють дистанційно?
МОЗ затвердило форму довідки про протипоказання до вакцинації, яку слід надавати роботодавцю
Розширено перелік професій, для яких щеплення проти COVID-19 є обов’язковим
Порядок перевірок Держпраці: знайомимось із проектом
Які додаткові пільги мають працівники з інвалідністю?
Чи оплачуються лікарняні відстороненим від роботи через відмову від вакцинації?
Все новости
Реклама
Издания для профессионалов
Опросы
Как, на ваш взгляд, отразилась бы на вашей работе отмена трудовых книжек?
Не верю, что отмена трудовых книжек вообще возможна
Положительно. С заполнением трудовых книжек очень много проблем
Негативно. Трудовая книжка — источник информации для кадровика (например, о прошлой работе и причинах увольнения кандидатов)
Мне все равно. Существенно на мою работу это не повлияет

Объявление
Уважаемые посетители! По всем вопросам относительно работы портала обращайтесь к администратору
2021 © МЕДИА-ПРО
2021 © HR-Лига
Copyright © 2005–2021 HR-Лига
Использование материалов из журналов Группы компаний «МЕДИА-ПРО» только по согласованию с редакцией (администрацией) портала.
Редакция (администрация) оставляет за собой право не разделять мнение авторов размещаемых материалов.
Редакция (администрация) портала не несет ответственности за ущерб, который может быть нанесен в результате использования, неиспользования или ненадлежащего использования информации, содержащейся на портале.
Ответственность за достоверность информации и прочих сведений несут авторы публикаций.
По всем вопросам пишите на admin@hrliga.com