Главная  Карта сайта  Размещение рекламы на портале
  СООБЩЕСТВО КАДРОВИКОВ И СПЕЦИАЛИСТОВ ПО УПРАВЛЕНИЮ ПЕРСОНАЛОМ
Добро пожаловать
  УПРАВЛЕНИЕ ПЕРСОНАЛОМ
  Новости
  Библиотека статей
  Нормативная база
  Образцы документов
  Производств. календарь
  Книжная полка
  Кто есть кто
  Глоссарий
  Опросы
  Размещение рекламы
  Наши партнеры
  Форум
Новые материалы
Подписаться на рассылку

Facebook
Календарь событий
Ноябрь 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Декабрь 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Все события
Реклама
Вакцинувати не можна допустити
Новости / Мониторинг законодательства
22.11.2021
Вакцинувати не можна допустити
 

Нині розмови про вакцинацію витіснили всі інші теми для обговорення в нашому суспільстві. У зв’язку із цим відбулось обговорення незаконних вимог роботодавців і порушення внаслідок таких дій прав громадян. Доповідачі висвітлили питання і з медичної точки зору.

У контексті права на працю

Згідно з трудовим законодавством медичні огляди, у тому числі й лабораторні дослідження, повинні організовуватися роботодавцем і проводитися його коштом. Отже, вимога до працівника робити тест за власні гроші для допущення до праці є незаконною. Однак в умовах пандемії все частіше виникають спори, в яких ставиться під сумнів правомірність дій тих чи інших осіб.

«Якщо дві сторони будуть намагатися дійти згоди про допуск на підставі тесту, то про його проходження повинен подбати роботодавець, а не працівник», — повідомила голова комітету з трудового права Асоціації адвокатів України Надія Загрія. Між іншим, таке саме правило мало б діяти і під час запровадження карантину: якщо державні структури відмовляють у допуску громадян без тесту, то мають запропонувати здати його безкоштовно.

Відповідно до ст. 46 Кодексу законів про працю визначено чіткий перелік осіб, яких можна відсторонити від роботи («у разі появи на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп’яніння; відмови або ухилення від обов’язкових медичних оглядів, навчання, інструктажу і перевірки знань з охорони праці та протипожежної охорони; в інших випадках, передбачених законодавством»). Крім того, ще у січні 2019 року за результатам розгляду справи Верховний Суд постановив, що такі підстави є вичерпними й не підлягають розширенню або іншому тлумаченню.

З огляду на це в багатьох громадян виникають питання з приводу цьогорічного наказу Міністерства охорони здоров’я щодо переліку професій, для яких щеплення є обов’язковим. Уже є позови щодо незаконності нормативного документа, але результатів розгляду справ ще немає (див. «Перелік «небезпечних», «ЗіБ»). Поясненням слугує те, що суди перевантажені й на це не вистачає часу.

У той же час роботодавці також вимагають сертифікатів від працівників. За словами Н. Загрії, це пов’язано з обмеженнями на місцевому рівні. Однак не виключено, що з часом наказ МОЗ розшириться й торкнеться практично всіх роботодавців.

Оскільки сьогодні в більшості випадків поліція ігнорує виклики щодо недопущення до роботи, голова комітету порадила працівникам для перестраховки писати доповідну записку керівнику. У листі потрібно довести до відома роботодавця конкретну ситуацію. Тоді в працівника будуть докази, з якими можна визнавати звільнення за прогул незаконним. «Однак суд повинен установити взаємозв’язок між певними обмеженнями, які перешкоджали особі вийти на роботу, і звичайною неявкою через відсутність бажання працювати», — наголосила Н. Загрія.

З медичного ракурсу

До цього часу немає конкретного алгоритму дій як для роботодавців, так і для працівників. У першу чергу виникають питання щодо доречності проведення вакцинації в торгових центрах. Таким чином громадян позбавляють можливості отримати якісну медичну допомогу в разі потреби, та й відомі летальні випадки такого щеплення. Крім цього, через відсутність попереднього огляду лікаря більшість осіб вимушені обирати вакцину, зважаючи на чиїсь відгуки, а не на власні показання.

За словами лікаря Людмили Панченко, є значні відмінності між вакцинами, якими щеплять населення України. «Єдина спільна риса — це побічна реакція», — додала терапевт. Тому потрібно завчасно здавати аналізи та звертатися до лікаря для визначення тієї вакцини, яка може найкраще підійти в конкретному випадку. Проте в тих рамках, в які влада поставила населення, про цивілізований підхід навіть не йдеться.

До того ж Л. Панченко повідомила про дефіцит медпрацівників на пунктах вакцинації. І це в той час, коли черги можуть сягати до 500–600 осіб в одному місці. Буває, що деякі громадяни змушені кілька днів приходити з метою таки пройти щеплення.

У свою чергу голова комітету з медичного права ААУ Ганна Щеннікова звернула увагу на проблеми осіб, які з певних причин не можуть вакцинуватись. Адже труднощі виникають не тільки на етапі підтвердження підстав для відтермінування або абсолютного протипоказання. І досі не затверджено форми довідки, яка б звільняла конкретну особу від щеплення.

Нині довідки щодо протипоказань видають сімейні лікарі або конкретні спеціалісти в довільній формі. Однак до такого документа теж виникають питання.

Обійти закон

За даними офіційного сайту Національної поліції, з початку цього року обліковується 867 кримінальних проваджень, порушених за фактами підробки сертифіката про вакцинацію.

Більшість таких справ розслідують за ст. 358 Кримінального кодексу. За ч. 1 притягують до відповідальності осіб, які підроблюють документи, а за ч. 4 розглядають справи щодо умисного їх використання. Також є посилання на шахрайство, незаконне втручання в комп’ютерні мережі тощо. Медпрацівників, які вносять завідомо неправдиві відомості, притягають до кримінальної відповідальності за ст. 366 КК («Службове підроблення»).

Г. Щеннікова повідомила, що вже зареєстровано законопроект № 6084, згідно з яким планують посилити кримінальну відповідальність за підроблення документів. І він уже схвалений у першому читанні.

Крім незаконних шляхів для обходження певних обмежень, чомусь не розглядаються інші варіанти. Адже для належного виконання своїх обов’язків не всі працівники повинні бути на робочому місці. Хоча в нормативних документах замовчується можливість працювати дистанційно. Тож це питання ніяк не регулюється. Тільки відсторонювати — альтернативи немає.

Отже, є прогалини в нормативних документах, тому виникають проблеми при їх безпосередньому застосуванні. Та й влада полюбляє вдаватися до примусу та залякувань замість того, щоби спілкуватися з громадянами та пропонувати альтернативу. Хоча добре відомо із законів природи: чим сильніший тиск, тим сильніший і супротив.

Вас може зацікавити

Книга обліку наказів з персоналу

Книга обліку наказів з персоналу розроблена з урахуванням рекомендацій Міністерства праці та соціальної політики України і практичної діяльності кадрових служб. Містить 5 граф і зазвичай застосовується на підприємствах, оскільки є достатньою для збереження усієї необхідної інформації, з рекомендаціями щодо ведення і заповнення.

Придбати видання

 

Вікторія Подоляка

Закон і Бізнес

Просмотров: 422 Отправить другу Версия для печати
 

Смотрите также:
Батьки зможуть ділити відпустку на дітей між собою: законопроект
Чи включаються до середньооблікової та облікової кількості штатних працівників зовнішні сумісники?
Мінзарплата — 6500: на що вплине підвищення
Обов’язкове щеплення та відсторонення від роботи в запитаннях-відповідях
Порядок подання до ПФУ е-відомостей про трудову діяльність оновлять
Дистанційна робота замість відсторонення: Кабмін просять змінити підхід до невакцинованих працівників
Мінімальна погодинна зарплата у 2021 році
Як правильно в штатному розписі відобразити посади?
Чи впливає стаж на кількість днів відпустки?
Мінекономіки планує оновити форму повідомлення про вакансії (№ 3-ПН)
Роботодавець не виконує положення колективного договору: дії профспілки
Кого перевірятиме Держпраці у 2022 році?
Як поновити трудову книжку у випадку її втрати?
У КЗпП з’явиться окрема підстава для звільнення у зв’язку зі смертю працівника
Е-лікарняні: нові відповіді від ФСС
Нові мінімальна зарплата і прожитковий мінімум: дії роботодавця
Класифікатор професій: штудуюємо Зміни № 10
Творчі відпустки в закладах культури: хто і на яких умовах зможе скористатись?
Скорочення періодів тимчасової непрацездатності у е-лікарняних
Особливості підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах
Виробнича практика студентів на підприємстві: як правильно оформити з ними відносини?
Як діяти роботодавцю з працівниками, які ухиляються від обов’язкової вакцинації?
Чи виплатять декретні відстороненим працівникам через відмову від вакцинації?
При перевірці виявлено неоформлених працівників: хто і в якому розмірі накладає штраф?
Чи штрафують роботодавця за порушення строку призначення лікарняних або строку подання заяви-розрахунку?
До 3 грудня слід встигнути перерахувати відпускні за окремі періоди
Обов’язкові профілактичні щеплення: алгоритм дій керівника під час оформлення документів
З 1 грудня змінюється розмір мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму
Е-трудова книжка: нові роз’яснення від ПФУ
МОЗ розробило чергові зміни до порядку формування е-лікарняних
Умови звільнення за строковим трудовим договором
МОЗ підготував оновлений перелік професій для обов’язкової вакцинації
Відмова від вакцинації: кого, як і коли відстороняти
Працівник не хоче у відпустку, а вимагає компенсацію: що робити роботодавцю?
Держстат пояснив деталі заповнення квартальної звітності з праці
Апостроф проти електронних лікарняних
Зберігаємо кадрові документи правильно: види, терміни та відповідальність
Коли можуть звільнити через службову невідповідність: підстави та судова практика
Роботодавець в е-кабінеті не бачить е-лікарняний працівника: алгоритм дій від ФСС
Щорічна відпустка 29 робочих днів та нові види додаткових відпусток: законопроект
Що роботодавцю робити з невакцинованими працівниками та держслужбовцями: алгоритм дій
Нюанси нарахування трудової діяльності до страхового стажу
Яка відповідальність за працевлаштування іноземних громадян без дозволу?
Допомога по безробіттю та облік у центрі зайнятості: все, що потрібно знати
Чи треба відстороняти від роботи працівників, які не вакцинуються, але працюють дистанційно?
МОЗ затвердило форму довідки про протипоказання до вакцинації, яку слід надавати роботодавцю
Розширено перелік професій, для яких щеплення проти COVID-19 є обов’язковим
Порядок перевірок Держпраці: знайомимось із проектом
Які додаткові пільги мають працівники з інвалідністю?
Чи оплачуються лікарняні відстороненим від роботи через відмову від вакцинації?
Все новости
Реклама
Издания для профессионалов
Опросы
Какова численность работников в вашей компании?
До 50
51-100
101-500
501-1000
1001-5000
Больше 5000

Объявление
Уважаемые посетители! По всем вопросам относительно работы портала обращайтесь к администратору
2021 © МЕДИА-ПРО
2021 © HR-Лига
Copyright © 2005–2021 HR-Лига
Использование материалов из журналов Группы компаний «МЕДИА-ПРО» только по согласованию с редакцией (администрацией) портала.
Редакция (администрация) оставляет за собой право не разделять мнение авторов размещаемых материалов.
Редакция (администрация) портала не несет ответственности за ущерб, который может быть нанесен в результате использования, неиспользования или ненадлежащего использования информации, содержащейся на портале.
Ответственность за достоверность информации и прочих сведений несут авторы публикаций.
По всем вопросам пишите на admin@hrliga.com