Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Допомога по безробіттю та облік у центрі зайнятості: все, що потрібно знати
Новини
10.11.2021
Допомога по безробіттю та облік у центрі зайнятості: все, що потрібно знати
 

Продовження карантину та запровадження нових карантинних обмежень, на жаль, призводить до ситуацій, коли підприємства змушені припинити свою діяльність, і відповідно звільняти працівників. Та й самі працівники з тих чи інших причин часто звільняються з роботи. Саме тому питання реєстрації в центрі зайнятості, отримання допомоги по безробіттю не зникає, а стає лише більш актуальним. Працівникам варто розуміти як саме стати на облік в центрі зайнятості, як призначається та виплачується допомога по безробіттю, знати свої права та обов’язки у даному питанні, та орієнтуватись в актуальних змінах законодавства щодо цього.

Реєстрація в центрі зайнятості та оформлення допомоги по безробіттю

Право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття мають застраховані особи. Сюди включаються як працівники, які працюють на умовах трудового договору (контракту), так і ті, хто виконують роботу на умовах цивільно-правового договору.

Сама процедура реєстрації в центрі зайнятості та необхідні документи для цього регулюються Порядком реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2018 р. № 792. Наразі увагу зосередимо саме на отриманні допомоги по безробіттю.

Допомога по безробіттю призначається центрами зайнятості за особистою заявою безробітного за формою, наведеною в додатку до Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженої наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 06.04.2020 р. № 624 (далі — Порядок).

Звертаємо увагу! Зареєструватися в якості безробітного можна в будь-якому центрі зайнятості незалежно від місця проживання. Також для власників електронного підпису (кваліфікованого електронного підпису) доступна реєстрація в службі зайнятості як безробітного на порталі Дія.

Розмір допомоги по безробіттю визначається на підставі відомостей реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування залежно від страхового стажу, заробітної плати (доходу), а в разі відсутності цих відомостей — довідок про заробітну плату (винагороду за цивільно-правовим договором), виданих особі роботодавцем.

Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю застрахованим особам не може перевищувати 360 календарних днів (особам передпенсійного віку — не більше 720 календарних днів) протягом двох років з дня її призначення.

Призначення та виплати допомоги по безробіттю

За загальним правилом допомога по безробіттю призначається центрами зайнятості з восьмого дня. На період карантину допомога призначається з першого дня після надання статусу безробітного незалежно від підстави звільнення.

Рішення про призначення допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, розмір і строки виплати, відкладення, скорочення та припинення виплати оформлюється наказом керівника центру зайнятості, в якому безробітний зареєстрований та отримує соціальні послуги. Інформація про прийняті рішення вноситься до персональної картки особи.

Допомога по безробіттю виплачується через банківські установи в установленому порядку не рідше ніж два рази на місяць, а за згодою безробітного — один раз на місяць.

Загальною умовою для отримання виплат по безробіттю є необхідність відвідування центру зайнятості. Проте дана вимога не діє у період проведення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій, за умови підтвердження безробітним наміру перебування у статусі безробітного будь-якими засобами комунікації (телефонний зв’язок, електронні засоби, тощо). Тобто достатньо комунікувати та перебувати на зв’язку із кар’єрним радником (співробітник центру зайнятості, який забезпечує організацію надання послуг особам, які шукають роботу, зареєстрованим безробітним, здійснює супровід таких осіб з метою їх подальшого працевлаштування).

У таблиці наведено тривалість та початок виплати допомоги по безробіттю залежно від причини звільнення працівника, а також умови (якщо такі застосовуються) щодо скорочення чи відкладення виплат згідно з положеннями Порядку та Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».

Звертаємо увагу! У деяких випадках передбачається відкладення виплати допомоги по безробіттю не більше ніж на один місяць. Це стосується випадків, коли працівникам при звільненні виплачується вихідна допомога, а саме у разі звільнення з підстав, зазначених у пункті 6 частини першої статті 36, частина третя статті 38 і стаття 39, пунктах 1, 2 та 6 частини першої статті 40 та пункті 5 частини першої статті 41 Кодексу законів про працю України.

Окрім того, центр зайнятості у разі недотримання безробітним рекомендацій щодо сприяння у працевлаштуванні може прийняти рішення про скорочення допомоги по безробіттю (на строк до 90 календарних днів) у випадках:

  • приховування відомостей про працевлаштування на тимчасову роботу (у тому числі за межами України) або здійснення іншої діяльності за винагороду в період одержання допомоги по безробіттю;
  • порушення умов і строку реєстрації та перереєстрації як безробітного, а також недотримання рекомендацій щодо сприяння працевлаштуванню;
  • перереєстрації безробітного, який був знятий з обліку за невідвідування державної служби зайнятості більше 30 календарних днів без поважних причин та не сприяв своєму працевлаштуванню;
  • припинення без поважних причин професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості.

Розмір мінімальної допомоги по безробіттю наразі так і залишився без змін та складає 1000 грн. (на період дії карантину та протягом 30 календарних днів після його закінчення). Максимальний розмір допомоги по безробіттю становить: з 1 липня — 9396 грн, з 1 грудня — 9924 грн (станом на 2021 рік).

Припинення виплати допомоги по безробіттю

Виплата допомоги по безробіттю припиняється в разі:

  • закінчення строку її виплати (з наступного дня після закінчення строку виплати);
  • припинення реєстрації безробітного з підстав, передбачених Порядком реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2018 р. № 792;
  • призначення допомоги по вагітності та пологах (з дня набуття права на допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами відповідно до медичної довідки);
  • подання письмової заяви про бажання бути зареєстрованим в іншому центрі зайнятості (з дня подання такої заяви).
Вас може зацікавити

Книга обліку руху трудових книжок і вкладишів до них

Книга обліку руху трудових книжок і вкладишів до них розроблена у відповідності до типової форми № П-10, яку затверджено наказом Міністерства статистики України від 27 жовтня 1995 року № 277. ЇЇ ведення є обов’язковим на підприємствах, в установах, організаціях усіх форм власності та у фізичних осіб — суб’єктів підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Придбати видання

 

Надія Йолкіна, Катерина Швець

Трудові ініціативи

Переглядів: 2327 Версія для друку
 
Дивіться також:
Чи може працівник вимагати запровадження для нього дистанційної роботи?
Як правильно залучити працівників до роботи у вихідні та святкові дні?
Електронна трудова книжна ФОПа
Чи можна включити до колдоговору обмеження для сумісників?
Про обов’язок роботодавця пропонувати вакантні посади при вивільненні
Під час повітряної тривоги працівник має право не працювати
Нова підстава позапланових перевірок Держпраці: діє Закон
Додаткова соціальна відпустка в рік народження дітей
Чи визнає Україна документи з окупованих територій?
Відпустка на дітей: відповіді на запитання
Чи має право працівник вимагати оголошення простою?
Чи потрібна заява від працівника на продовження відпустки через хворобу?
Як підготувати трудову книжку для оцифрування?
Чи можна укладати трудовий контракт в електронній формі?
Організація та ведення військового обліку: процес без штрафів
Відпустки держслужбовцям-2025: використовуємо до кінця року
Пропонується зменшення пенсійного віку для жінок з дітьми
Затверджено показник середньої зарплати за травень 2025 року
Компенсація за облаштування робочого місця для особи з інвалідністю: відповіді на запитання
Військовий облік на підприємстві: обов’язки роботодавців
Оформлення колективного договору
Повідомлення про прийняття на роботу: чи можна виправити помилку?
Як роботодавцю подати вакансію до центру зайнятості?
Чи законно при скороченні штату залишати за лояльність, а не продуктивність?
Як підтвердити статус критично важливого підприємства: правила та вимоги
Випробувальний термін під час воєнного стану: що змінилося?
Що означають статуси у Резерв+
Чи оплачується навчальна відпустка під час простою?
Оновлення контактних даних роботодавців та працівників: ключові зміни у трудовому законодавстві
Алгоритм здійснення виплати за лікарняним суміснику
Як оформити копію наказу про звільнення?
Чи обов’язково в разі звільнення відпрацьовувати два тижні?
Як зараховується стаж трудової діяльності за межами України до 1992 року?
Як зафіксувати проведення звіряння списків персонального військового обліку?
Коли в кабінеті ПФУ очікувати результат оцифрування документів?
Як надавати додаткові відпустки за шкідливі і важкі умови праці?
Трудові права працівників без складних формулювань
Чи обов’язковою є довідка про заробіток до 2000 року при призначенні пенсії?
Зразок наказу про звільнення з виплатою вихідної допомоги
Чи підлягає оплаті паперовий листок непрацездатності?
Коли заброньованим працівникам треба буде пройти ВЛК?
Чому потрібно укладати колективний договір?
Літній підробіток підлітків: що треба знати
Захист від незаконного звільнення
Робота за сумісництвом
Які пільги мають донори крові?
Чи обов’язково подавати трудову книжку при працевлаштуванні?
Дві відпустки підряд: як рахувати відпускні?
Соціальні гарантії, передбачені для донорів крові та її компонентів
Чи може роботодавець відмовити батькові у наданні відпустки при народженні дитини?
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2025 © МЕДІА ГРУПП
2025 © HR Liga
IM R40-02667

Copyright © 2005–2025 HR Liga
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються. Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі. Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
Вул. Є. Сверстюка, 11, корпус «А», а/с 185, м. Київ, Україна, 02002
З питань реклами: pr_oppb@mediapro.ua. Передплата видань: 0 800 219 977
З питань роботи сайту: admin@hrliga.com