Главная  Карта сайта  Размещение рекламы на портале
  СООБЩЕСТВО КАДРОВИКОВ И СПЕЦИАЛИСТОВ ПО УПРАВЛЕНИЮ ПЕРСОНАЛОМ
Добро пожаловать
  УПРАВЛЕНИЕ ПЕРСОНАЛОМ
  Новости
  Библиотека статей
  Нормативная база
  Образцы документов
  Производств. календарь
  Книжная полка
  Кто есть кто
  Глоссарий
  Опросы
  Размещение рекламы
  Наши партнеры
  Форум
Новые материалы
Подписаться на рассылку

Facebook
Календарь событий
Октябрь 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       

Ноябрь 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Все события
Реклама
Робота в надурочний час: коли й кому дозволено та як оплачувати
Новости / Мониторинг законодательства
08.10.2021
Робота в надурочний час: коли й кому дозволено та як оплачувати
 

У разі виникнення потреби виконання робіт у найкоротші строки роботодавець може приймати рішення про залучення працівників до роботи понад установлену норму. Коли саме та кого можна залучати до такої надурочної роботи та як її оплачувати?

Надурочна робота — це…

Статтею 52 КЗпП передбачено 5-денний робочий тиждень, але для тих підприємств, установ, організацій (далі — установа), де такий режим є надоцільним через характер виробництва та умови роботи, є можливість установити 6-денний робочий тиждень з одним вихідним днем. Тому тривалість щоденної роботи визначається правилами внутрішнього трудового розпорядку або графіками змінності і фактично, не може перевищувати 8 годин на день для тижневої норми 40 годин. У разі 6-денного робочого тижня тривалість щоденної роботи не може перевищувати 7 годин за тижневою нормою 40 годин.

Отже, якщо графіком установлено тривалість щоденної роботи 8 годин, то вимагати від працівника виконання ним своїх трудових обов’язків понад цей час можна лише на умовах надурочних робіт та у випадках, передбачених законом.

Надурочна робота — це перевищення не лише встановленої нормальної чи скороченої тривалості робочого часу (яка зазвичай установлюється з розрахунку на тиждень), а й установленої тривалості щоденної роботи.

Надурочні роботи можливі лише для працівників, які працюють на умовах нормального (тобто 40-годинного) чи скороченого (ст. 51 КЗпП) робочого часу.

Також надурочною вважається робота, яка виконується понад установлену відповідно до законодавства скорочену тривалість робочого часу напередодні святкових, неробочих чи вихідних днів (ст. 53 КЗпП). Як відомо, напередодні цих днів робочий час, за винятком скороченого, скорочується на одну годину як за 5-денного, так і за 6-денного робочого тижня.

Якщо в установі застосовується підсумований облік робочого часу, то надурочною вважатиметься робота понад норми робочого часу за обліковий період.

Надурочні роботи зазвичай не допускаються. Власник чи уповноважений ним орган може застосовувати їх лише як виняток у разі:

 • проведення робіт, необхідних для оборони країни, а також відвернення громадського чи стихійного лиха, виробничої аварії і негайного усунення їх наслідків;
 • проведення громадських нагальних робіт із водопостачання, газопостачання, опалення, освітлення, каналізації, транспорту, зв’язку — для усунення випадкових або несподіваних обставин, які порушують правильне їх функціонування;
 • потреби закінчити почату роботу, яка внаслідок непередбачених обставин чи випадкової затримки з технічних умов виробництва не могла бути закінчена в нормальний робочий час і припинення якої може призвести до псування або загибелі державного чи громадського майна, а також у разі потреби невідкладного ремонту машин, верстатів або іншого устаткування, якщо несправність їх викликає зупинення робіт для значної кількості працівників;
 • потреби виконання вантажно-розвантажувальних робіт для недопущення або усунення простою рухомого складу чи скупчення вантажів у пунктах відправлення і призначення;
 • нез’явлення працівника, який заступає, для продовження роботи, яка не допускає перерви. У такому разі роботодавець зобов’язаний негайно вжити заходів щодо заміни змінника іншим працівником.

Хто може надурочно працювати?

Згідно зі ст. 63 КЗпП до надурочних робіт забороняється залучати:

 • вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до 3 років;
 • осіб, молодших 18 років;
 • працівників, які навчаються в загальноосвітніх школах і професійно-технічних училищах без відриву від виробництва, в дні занять.

Законодавством можуть бути передбачені й інші категорії працівників, яких забороняється залучати до надурочних робіт.

Жінки, які мають дітей віком від 3 до 14 років або дитину з інвалідністю, можуть залучатися до надурочних робіт лише за їхньою згодою.

Залучення інвалідів до надурочних робіт можливе лише за їхньою згодою і за умови, що це не суперечить медичним рекомендаціям.

Зауважте! Якщо працівник виконує роботу за розпорядженням роботодавця або з його відома понад нормальну тривалість робочого дня, то така робота є надурочною. Якщо ж працівник виконує роботу після закінчення звичайного робочого дня за відсутності будь-якого розпорядження з боку роботодавця, його робота не вважатиметься надурочною.

Надурочні роботи можуть провадитися лише з дозволу виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника) установи і не мають перевищувати для кожного працівника 4 годин протягом двох днів поспіль і 120 годин на рік. Роботодавець повинен вести облік надурочних робіт кожного працівника.

Як оплачувати надурочну роботу?

Компенсація надурочних робіт шляхом надання відгулу не допускається. Оплата роботи в надурочний час здійснюється відповідно до ст. 106 КЗпП, а саме:

 • за погодинною системою оплати праці — у подвійному розмірі годинної ставки;
 • за відрядною системою — виплачується доплата в розмірі 100% тарифної ставки працівника відповідної кваліфікації, оплата праці якого здійснюється за погодинною системою, за всі відпрацьовані надурочні години.

У разі підсумованого обліку робочого часу оплачуються як надурочні всі години, відпрацьовані понад установлений робочий час в обліковому періоді, у порядку, передбаченому ч. 1 і 2 ст. 106 КЗпП.

Згідно зі ст. 61 КЗпП режим підсумованого обліку робочого часу може запроваджуватися на безперервно працюючих підприємствах, в установах, а також в окремих дільницях, відділеннях і на деяких видах робіт, де за умовами роботи не може бути дотримано встановленої для цієї категорії працівників щоденної чи щотижневої тривалості робочого часу.

Зверніть увагу! У разі застосування підсумованого обліку робочого часу розпорядок робочого дня і графіки змінності мають бути побудовані так, щоб робочий час, який зобов’язані відпрацювати працівники за обліковий період, установлений у колективному договорі (наприклад, рік), відповідав установленій законодавством нормі робочих годин, що припадає на цей період (рік).

Годинна ставка для оплати надурочної роботи для облікового періоду тривалістю рік обчислюється шляхом ділення окладу (місячної тарифної ставки), установленого працівникові на момент нарахування зазначеної оплати (наприкінці року — для облікового періоду рік), на середньомісячне число годин за обліковий період (рік), яке має розраховуватись з урахуванням норми тривалості робочого часу за рік, установленої з дотриманням вимог ст. 50–53, 67 і 73 КЗпП.

Висновки

 1. Надурочні роботи допускаються як виняток лише в передбачених законодавством випадках.
 2. У ст. 63 КЗпП передбачено заборону на залучення, а також умови залучення до надурочних робіт працівників певних категорій.
 3. Компенсувати надурочні роботи відгулом не можна. Оплата годин такої роботи здійснюється відповідно до ст. 106 КЗпП.
Вас може зацікавити

Газета
«Кадри і зарплата»

Придбати

Книга обліку
наказів з персоналу

Придбати

Журнал
«КАДРОВИК.UA»

Придбати

 
Баланс-Бюджет

Просмотров: 497 Отправить другу Версия для печати
 

Смотрите также:
Як оформити заяву про прийняття на роботу згідно ДСТУ 4163:2020
Держпраці та ДПС перевірить роботодавців, які використовують працю іноземців
Е-лікарняні: аналізуємо поради ПФУ і ФСС
Чи вправі працівник забрати трудову книжку у роботодавця без звільнення?
Як встановлюється та підтверджується невідповідність працівника займаній посаді?
Працевлаштування військовослужбовців
Чи потрібна суміснику копія листка непрацездатності: позиція ФСС
Накопичувальне пенсійне забезпечення: яку модель пропонує Мінсоцполітики?
Розірвання трудового договору з ініціативи працівника: важливі нюанси
Пільги та соціальні гарантії учасників бойових дій
Розміри надбавки «за престижність» змінять для окремих педпрацівників
Е-лікарняні по вагітності та пологах можна оплачувати без зміни статусу на «готовий до сплати»
Підсумований облік робочого часу: 7 основних правил
Як формується медичний висновок щодо нещасного випадку: алгоритм
Пропонується переписати по-новому норму КЗпП щодо збереження середнього заробітку за військовослужбовцями
Дерегуляція трудових відносин: які заплановано зміни?
Чи надають соціальні відпустки працівникам ФОПів та сумісникам?
Трудові гарантії та пільги для військовослужбовців
Держпраці сформувала проект річного плану перевірок на 2022 рік
Як дізнатися, що е-лікарняний оформлено успішно?
Як і кому надають оплачувані соціальні відпустки при народженні дитини та до досягнення нею віку 15 років?
Правила оплати лікарняних та роботу ФСС планують реформувати
Уряд затвердив новий Порядок розроблення професійних стандартів
Тривалість щорічної відпустки особам з інвалідністю
Чи обов’язково вказувати бажану дату звільнення в заяві про звільнення за власним бажанням?
Коли е-лікарняний стає підставою для призначення допомоги?
Новий ДСТУ для оформлення документів: відповіді на запитання
Чи можуть притягнути до дисциплінарної відповідальності за відмову вакцинуватися?
Як формується номер е-лікарняного?
Перекриття періодів непрацездатності в різних е-лікарняних однієї особи
Захист трудових прав: профспілки пропонують прийняти новий Трудовий кодекс
В оголошеннях про вакансії заборонено зазначати дискримінаційні обмеження
Затверджено перелік професій, для яких щеплення проти COVID-19 є обов’язковим
Втрачено трудову. Як підтвердити стаж при виході на пенсію?
Як діяти працівнику, якому відкрили е-лікарняний?
Які обов’язки несе суб’єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю)?
Відсторонення від роботи: що потрібно знати працівнику
Яку відповідальність несе роботодавець за ненадання працівнику відпустки?
Чи можуть роботодавці відмовитись від типових форм?
Відповіді на найпоширеніші питання про е-лікарняні від МОЗ
Виплата компенсації за невикористані дні відпустки за час затримки видачі трудової книжки при звільненні
Що може завадити роботодавцю перевести працівника на іншу роботу?
Надання додаткової відпустки за роботу з ненормованим робочим днем
Е-лікарняні: як їх оформляють та оплачують з 1 жовтня?
Навчальна відпустка: чи враховувати святковий день?
Інспекційні відвідування Держпраці знову під забороною!
Чи повинен ФОП вести облік кадрових документів?
МОЗ змінює правила виписки е-листків непрацездатності
Важливі зміни в оформленні відносин з директорами
Що треба знати про виплату вихідної допомоги при звільненні
Все новости
Реклама
Издания для профессионалов
Опросы
Существует ли в вашей компании «дресс-код»?
Да, стиль одежды всех сотрудников регламентирован внутренними нормативными документами и строго контролируется
Обязательные требования к одежде установлены только для отдельных категорий сотрудников
Формально требования к стилю одежды персонала прописаны, но на деле чаще всего не соблюдаются
Официально требования к внешнему виду сотрудников не зафиксированы, но существуют негласные нормы, которых принято придерживаться
Дресс-код в компании не действует; внешний вид сотрудника — его личное дело

Объявление
Уважаемые посетители! По всем вопросам относительно работы портала обращайтесь к администратору
2021 © МЕДИА-ПРО
2021 © HR-Лига
Copyright © 2005–2021 HR-Лига
Использование материалов из журналов Группы компаний «МЕДИА-ПРО» только по согласованию с редакцией (администрацией) портала.
Редакция (администрация) оставляет за собой право не разделять мнение авторов размещаемых материалов.
Редакция (администрация) портала не несет ответственности за ущерб, который может быть нанесен в результате использования, неиспользования или ненадлежащего использования информации, содержащейся на портале.
Ответственность за достоверность информации и прочих сведений несут авторы публикаций.
По всем вопросам пишите на admin@hrliga.com