Главная  Карта сайта  Размещение рекламы на портале
  СООБЩЕСТВО КАДРОВИКОВ И СПЕЦИАЛИСТОВ ПО УПРАВЛЕНИЮ ПЕРСОНАЛОМ
Добро пожаловать
  УПРАВЛЕНИЕ ПЕРСОНАЛОМ
  Новости
  Библиотека статей
  Нормативная база
  Образцы документов
  Производств. календарь
  Книжная полка
  Кто есть кто
  Глоссарий
  Опросы
  Размещение рекламы
  Наши партнеры
  Форум
Новые материалы
Подписаться на рассылку

Facebook
Календарь событий
Октябрь 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       

Ноябрь 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Все события
Реклама
Які документи подає особа з інвалідністю під час прийняття на роботу
Новости / Мониторинг законодательства
24.09.2021
Які документи подає особа з інвалідністю під час прийняття на роботу
 

Приймаючи на роботу особу з інвалідністю, роботодавець має пам’ятати не лише про виконання нормативу з працевлаштування такої категорії осіб, а й про дотримання пільг і гарантій, установлених для них. Для того щоб підтвердити ступінь утрати працездатності й заявити про своє право на соціальні гарантії та пільги, особа має подати своєму майбутньому роботодавцеві відповідні документи. Ось про них і піде мова далі.

Особам з інвалідністю гарантовано право на зайняття підприємницькою та трудовою діяльністю з урахуванням індивідуальних програм реабілітації (ч. 1 ст. 17 Закону "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" від 21.03.1991 р. № 875-XII, далі — Закон № 875).

Заборонено будь-яку дискримінацію, у т. ч. у сфері праці, з причин стану здоров’я, інвалідності (ст. 21 КЗпП, ст. 2 Закону № 875).

Тож із мотивів інвалідності не допускаються: відмова в укладенні трудового договору або у просуванні по службі чи переведення особи з інвалідністю на іншу роботу без її згоди (ч. 3 ст. 17 Закону № 875). Винятком є випадки, коли за висновком медико-соціальної експертизи стан здоров’я особи з інвалідністю перешкоджає виконанню професійних обов’язків, загрожує здоров’ю та безпеці праці інших осіб або продовження трудової діяльності чи зміна її характеру й обсягу загрожує погіршенню здоров’я особи з інвалідністю.

У ч. 2 ст. 24 КЗпП передбачено, що для укладення трудового договору громадянин зобов’язаний подати:

 • паспорт або інший документ, що посвідчує особу;
 • трудову книжку (у разі наявності) або відомості про трудову діяльність із реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування;
 • документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров’я, відповідний військово-обліковий документ та інші документи у випадках, передбачених законодавством.

Отже, у КЗпП не передбачено право роботодавця вимагати від осіб, які наймаються на роботу, зокрема від осіб з інвалідністю, додаткових документів.

Однак підприємства, установи, організації, фізособи, які використовують найману працю, зобов’язані створювати для осіб з інвалідністю умови праці з урахуванням:

 • індивідуальних програм реабілітації та забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством (ч. 3 ст. 18 Закону № 875);
 • рекомендацій медико-соціальної експертної комісії (далі — МСЕК) й індивідуальних програм реабілітації, уживати додаткових заходів безпеки праці, які відповідають специфічним особливостям цієї категорії працівників (ст. 12 Закону "Про охорону праці" від 14.10.1992 р. № 2694-ХІІ).

До того ж слід зважати на те, що:

 • у випадках, передбачених законодавством, на власника або уповноважений ним орган покладено обов’язок організувати навчання, перекваліфікацію та працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до медичних рекомендацій, установити на їх прохання неповний робочий день або неповний робочий тиждень і створити пільгові умови праці (ст. 172 КЗпП);
 • рішення МСЕК є обов’язковими для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, реабілітаційними закладами незалежно від типу і форми власності (ч. 3 ст. 8 Закону "Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні" від 06.10.2005 р. № 2961-IV);
 • індивідуальна програма реабілітації є обов’язковою для виконання державними органами, підприємствами (об’єднаннями), установами й організаціями (ч. 2 ст. 5 Закону № 875).

Тому під час прийняття на роботу роботодавці вимушені запитувати додатковий пакет документів, пов’язаних з установленням інвалідності та реабілітацією особи з інвалідністю.

Зверніть увагу! Мінсоцполітики в листі від 12.07.2013 р. № 3204/0/10-13/039 зазначило: повідомлення відомостей з акта огляду в МСЕК про встановлення групи інвалідності є лише правом самої особи. Адже ст. 32 Конституції України не допускає збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і тільки в інтересах національної безпеки, економічного добробуту і прав людини.

Отже, працівник може приховати від роботодавця наявність інвалідності. Але в цьому разі роботодавець не матиме підстав надати належні цій особі соціально-трудові гарантії та пільги, зокрема й щодо оподаткування зарплати.

МСЕК видає особі, якій установлено інвалідність або щодо якої встановлено факт втрати професійної працездатності, довідку й індивідуальну програму реабілітації (п. 24 Положення про медико-соціальну експертизу від 03.12.2009 р. № 1317, далі — Положення № 1317).

У довідці до акта огляду МСЕК, яка є частиною форми № 157-1/о «Виписка з акта огляду медико-соціальною експертною комісією» та яку згідно з п. 6 Інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації N 157-1/о "Виписка з акта огляду медико-соціальною експертною комісією" від 30.07.2012 р. № 577 видають особі з інвалідністю, зокрема, має бути зазначено:

 • групу інвалідності та строк, до якого її встановлено;
 • висновок про умови й характер праці;
 • рекомендовані заходи щодо відновлення працездатності.

Форму індивідуальної програми реабілітації затверджено наказом МОЗ від 08.10.2007 р. № 623. У ній визначають:

 • обсяги та види реабілітаційних заходів із конкретизацією трудових рекомендацій;
 • методи та строки їх здійснення;
 • засоби реабілітації та відповідальних за виконання (п. 21 Положення № 1317).

Тож Мінсоцполітики в листі від 22.12.2015 р. № 5947/0/4.2-06/6/ДП-15 і Держпраці в листі від 04.05.2016 р. № 5081/4/4.1-ДП-16 підсумували: під час оформлення трудових відносин з особою з інвалідністю роботодавець має отримати від неї довідку до акта огляду МСЕК та індивідуальну програму реабілітації.

Своєю чергою, особи з інвалідністю мають право на пільги, надавши посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги (ст. 4 Закону № 875).

Проаналізувавши подані документи, роботодавець повинен:

 • відмовити у прийнятті на роботу — якщо згідно з медичним висновком запропонована особі робота протипоказана їй за станом здоров’я (ч. 5 ст. 24 КЗпП);
 • відшкодувати особі з інвалідністю витрати на її проїзд до місця роботи й назад до місця, де вона проживає, а також витрати на проїзд супровідника, якщо він є необхідним, — у разі відмови в прийнятті на роботу, ненаданні роботи за спеціальністю в разі направлення за розподілом після закінчення закладу освіти або в разі неможливості дотриматись інших умов трудового договору та законодавства про працю (ч. 2 ст. 24 Закону № 875);
 • не встановлювати випробувальний строк для осіб з інвалідністю, яких направлено на роботу відповідно до рекомендації медико-соціальної експертизи (ч. 3 ст. 26 КЗпП);
 • на прохання особи з інвалідністю встановити їй неповний робочий день або неповний робочий тиждень (ч. 1 ст. 172 КЗпП), про що зазначити в наказі про прийняття на роботу.

З отриманих документів відділ кадрів (служба персоналу) робить копії та завіряє їх печаткою (за її наявності) і підписом, а оригінали повертає особі. Копії документів долучають до особової справи працівника.

Надалі оформлення трудових відносин з особою з інвалідністю відбувається в загальному порядку, а саме:

 • отримуємо відповідну заяву від особи та складаємо наказ про прийняття на роботу (або ж підписуємо письмовий трудовий договір чи контракт);
 • надсилаємо до ДПС повідомлення про прийняття на роботу;
 • інформуємо під розписку про умови праці й ознайомлюємо особу з правилами внутрішнього трудового розпорядку та колдоговором;
 • проводимо інструктаж працівника з техніки безпеки, виробничої санітарії, гігієни праці та протипожежної охорони;
 • заповнюємо особову картку.
Вас може зацікавити

Книга обліку руху трудових книжок і вкладишів до них

Книга обліку руху трудових книжок і вкладишів до них розроблена у відповідності до типової форми № П-10, яку затверджено наказом Міністерства статистики України від 27 жовтня 1995 року № 277. ЇЇ ведення є обов’язковим на підприємствах, в установах, організаціях усіх форм власності та у фізичних осіб — суб’єктів підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Придбати видання

 
Interbuh

Просмотров: 912 Отправить другу Версия для печати
 

Смотрите также:
Тривалість щорічної відпустки особам з інвалідністю
Чи обов’язково вказувати бажану дату звільнення в заяві про звільнення за власним бажанням?
Коли е-лікарняний стає підставою для призначення допомоги?
Новий ДСТУ для оформлення документів: відповіді на запитання
Чи можуть притягнути до дисциплінарної відповідальності за відмову вакцинуватися?
Як формується номер е-лікарняного?
Перекриття періодів непрацездатності в різних е-лікарняних однієї особи
Захист трудових прав: профспілки пропонують прийняти новий Трудовий кодекс
В оголошеннях про вакансії заборонено зазначати дискримінаційні обмеження
Затверджено перелік професій, для яких щеплення проти COVID-19 є обов’язковим
Робота в надурочний час: коли й кому дозволено та як оплачувати
Втрачено трудову. Як підтвердити стаж при виході на пенсію?
Як діяти працівнику, якому відкрили е-лікарняний?
Які обов’язки несе суб’єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю)?
Відсторонення від роботи: що потрібно знати працівнику
Яку відповідальність несе роботодавець за ненадання працівнику відпустки?
Чи можуть роботодавці відмовитись від типових форм?
Відповіді на найпоширеніші питання про е-лікарняні від МОЗ
Виплата компенсації за невикористані дні відпустки за час затримки видачі трудової книжки при звільненні
Що може завадити роботодавцю перевести працівника на іншу роботу?
Надання додаткової відпустки за роботу з ненормованим робочим днем
Е-лікарняні: як їх оформляють та оплачують з 1 жовтня?
Навчальна відпустка: чи враховувати святковий день?
Інспекційні відвідування Держпраці знову під забороною!
Чи повинен ФОП вести облік кадрових документів?
МОЗ змінює правила виписки е-листків непрацездатності
Важливі зміни в оформленні відносин з директорами
Що треба знати про виплату вихідної допомоги при звільненні
Лікарняні можуть видати в паперовому вигляді: чотири випадки
Україна повністю перейшла на електронний лікарняний: як це працює
Кримінальна відповідальність за порушення трудового законодавства: хто за що відповідає?
Як встановити працівнику випробування і яка його максимальна тривалість?
МОЗ доопрацював проект переліку професій для обов’язкової вакцинації від COVID-19
Електронна трудова книжка: про що варто знати роботодавцям і працівникам?
Річна винагорода у розрахунку відпускних: роз’яснення від Мінекономіки
Які перевірки можуть проводити контролюючі органи під час карантину?
Працівник відмовляється від обов’язкової вакцинації від COVID-19: які наслідки?
Лайфхаки: звільнення за угодою сторін або звільнення за власним бажанням
Скільки днів тимчасової непрацездатності оплачує роботодавець?
10 новел ДСТУ 4163:2020 «Вимоги до оформлення документів»
Електронний лікарняний: покроковий алгоритм
Строковий договір: чи подавати Повідомлення?
Відпустка при переведенні на інше підприємство: що потрібно знати?
Кого зобов’яжуть вакцинуватися від коронавірусу: МОЗ підготував перелік професій
Дисциплінарні стягнення: види та процедура застосування
Особова картка працівника: чи має її складати ФОП?
Е-лікарняні без помилок
Звільнення за власним бажанням: що важливо знати
Е-лікарняний. Основи
З основного місця роботи на сумісництво: поради Держпраці щодо оформлення
Все новости
Реклама
Издания для профессионалов
Опросы
Сотрудник собрался уходить из компании. Ваши действия
Повышаю в должности или поднимаю зарплату
Спокойно отпускаю, пожелав удачи
Провожу выходное интервью и анализирую причины
Тороплю его с уходом, незаменимых у нас нет

Объявление
Уважаемые посетители! По всем вопросам относительно работы портала обращайтесь к администратору
2021 © МЕДИА-ПРО
2021 © HR-Лига
Copyright © 2005–2021 HR-Лига
Использование материалов из журналов Группы компаний «МЕДИА-ПРО» только по согласованию с редакцией (администрацией) портала.
Редакция (администрация) оставляет за собой право не разделять мнение авторов размещаемых материалов.
Редакция (администрация) портала не несет ответственности за ущерб, который может быть нанесен в результате использования, неиспользования или ненадлежащего использования информации, содержащейся на портале.
Ответственность за достоверность информации и прочих сведений несут авторы публикаций.
По всем вопросам пишите на admin@hrliga.com