Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Право на відпочинок: інші види відпусток, про які варто знати
Новини
10.06.2021
Право на відпочинок: інші види відпусток, про які варто знати
 

Серед категорій відпусток передбачені ще наступні види — творча відпустка, відпустка для підготовки та участі в змаганнях, відпустка у зв’язку з профспілковим навчанням, додаткова відпустка окремим категоріям громадян та постраждалим учасникам Революції Гідності. Необхідно знати важливі деталі про порядок, умови надання даних відпусток як їх оформляють та оплачують.

Творча відпустка

Відповідно до статті 16 Закону України «Про відпустки» творча відпустка надається працівникам для закінчення дисертаційних робіт, написання підручників та в інших випадках, передбачених законодавством.

Умови, тривалість, порядок надання та оплати творчих відпусток, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 19.01.1998 р. № 45 (далі — Постанова № 45).

Важливо! З 6 вересня 2014 року набрав чинності новий Закон України «Про вищу освіту», яким було запроваджено науковий ступінь «доктор філософії» замість наукового ступеня «кандидат наук», але дані зміни не були внесені в Постанову № 45.

Як отримати творчу відпустку для закінчення дисертації на здобуття наукового ступеня? Дана відпустка надається на підставі заяви працівника та рекомендації наукової (науково-технічної) ради центрального органу виконавчої влади або вченої ради ВНЗ ІІІ–ІV рівня акредитації чи науково-дослідного інституту відповідного профілю про доцільність надання творчої відпустки.

Важливо! Така відпустка не надається для закінчення дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата і доктора наук особам, які закінчили відповідно аспірантуру чи докторантуру, а також здобувачу одного й того самого наукового ступеня повторно.

Як отримати творчу відпустку для написання підручника чи наукової праці? Ця творча відпустка надається на підставі заяви працівника та довідки видавництва про включення підручника чи наукової праці до плану випуску видань на поточний рік.

На підставі вищезазначених документів роботодавець видає наказ про надання відпустки.

Звертаємо увагу! Творчі відпустки надаються працівникам за основним місцем їхньої роботи.

Окрім цього, слід зазначити наступне:

  • для надання творчої відпустки повної тривалості не має значення строк безперервної роботи працівника на підприємстві, в установі, організації;
  • творча відпустка не продовжується на святкові та неробочі дні. Не продовжується і не переноситься творча відпустка і в тому випадку, якщо вона збігається з періодом тимчасової непрацездатності працівника.

Відпустка для підготовки та участі в змаганнях

Відпустка для підготовки та участі в змаганнях надається працівникам, які беруть участь у всеукраїнських та міжнародних спортивних змаганнях. Тривалість, порядок, умови надання та оплати відпусток для підготовки та участі в змаганнях встановлюються постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 року № 565.

Надаються тривалістю не більш як 40 календарних днів на рік. Тривалість відпустки включає час, необхідний для проїзду до місця проведення спортивних змагань та повернення.

Звертаємо увагу! Конкретна тривалість відпустки зазначається в листі-виклику на відповідні спортивні змагання.

Відпустки надаються на підставі заяви працівника та листа-виклику на відповідні спортивні змагання, який готується Міністерством молоді та спорту. Відпустки можуть надаватися частинами, про що зазначається в даному листі-виклику.

На час перебування у відпустках за працівниками зберігається місце роботи (посада). В листі Міністерства соціальної політики України від 13.09.2011 р. № 763/13/84-11 зазначається як здійснювати оплату відпусток для участі в змаганнях. Пунктом 7 вищеназваного Порядку № 565 визначено, що оплата цих відпусток здійснюється за рахунок коштів підприємств, установ та організацій, призначених на оплату праці, або коштів фізичної особи, в якої працюють за трудовим договором працівники.

Відпустка у зв’язку з профспілковим навчанням

Конкретного порядку надання даної відпустки законодавчо не визначено. Вона належить до додаткових навчальних відпусток, передбачена статтею 151 Закону України «Про відпустки» та ч. 7 ст. 252 КЗпП України.

Надається на час профспілкового навчання працівникам, обраним до складу виборних профспілкових органів підприємства, установи, організації, додаткова оплачувана відпустка тривалістю до 6 календарних днів.

Звертаємо увагу! Для отримання відпустки працівнику необхідно написати заяву, а роботодавцю видати наказ про надання відпустки. До заяви працівник може додати на підтвеодження лист-запрошення на профспілкове навчання із зазначенням конкретної дати початку та тривалості цього навчання.

Додаткова відпустка окремим категоріям громадян та постраждалим учасникам Революції Гідності

Даний вид відпустки надається учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності, особам з інвалідністю внаслідок війни, статус яких визначений Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особам, реабілітованим відповідно до Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917–1991 років», із числа тих, яких було піддано репресіям у формі (формах) позбавлення волі (ув’язнення) або обмеження волі чи примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу за рішенням позасудового або іншого репресивного органу.

Вищезазначеним категоріям осіб надається додаткова відпустка зі збереженням заробітної плати тривалістю 14 календарних днів на рік.

Як отримати дану відпустку? Ця відпустка надається на підставі заяви працівника та посвідчення учасника бойових дій або особи з інвалідністю внаслідок війни. Зразки посвідчень учасника бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни затверджено постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни» від 12.05.1994 р. № 302.

Важливо! Відпустка окремим категоріям громадян та постраждалим учасникам Революції Гідності має надаватися як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом.

Загальні умови щодо порядку надання даних відпусток

Звертаємо увагу, що дані категорії відпусток характеризуються наступними умовами їх надання:

  • на час відпусток за працівниками зберігаються місце роботи (посада) та середня заробітна плата (розрахунок здійснюється відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 р. № 100.);
  • надаються за календарний рік;
  • якщо працівник має право на одну з таких відпусток і у поточному календарному році використав її за попереднім місцем роботи, то за новим місцем роботи він права на відпустку за цей рік немає;
  • не продовжуються та не переносяться у разі тимчасової непрацездатності працівника;
  • не підлягають поділу на частини;
  • не надаються за минулий рік, якщо працівник не скористався правом у поточному році;
  • компенсація за невикористані дні відпусток не виплачуються.
Вас може зацікавити

Книга обліку щорічних і додаткових відпусток

У книзі обліку щорічних і додаткових відпусток працівників подані рекомендації щодо його ведення з метою якісного обліку та здійснення оперативного контролю наданих відпусток, а також, щоб використовувати його дані для підготовки квартальної і річної звітності.

Придбати видання

 

Надія Йолкіна, Катерина Швець

Трудові ініціативи

Переглядів: 2564 Версія для друку
 
Дивіться також:
Відпустка на дітей: відповіді на запитання
Чи має право працівник вимагати оголошення простою?
Чи потрібна заява від працівника на продовження відпустки через хворобу?
Як підготувати трудову книжку для оцифрування?
Чи можна укладати трудовий контракт в електронній формі?
Організація та ведення військового обліку: процес без штрафів
Відпустки держслужбовцям-2025: використовуємо до кінця року
Пропонується зменшення пенсійного віку для жінок з дітьми
Затверджено показник середньої зарплати за травень 2025 року
Компенсація за облаштування робочого місця для особи з інвалідністю: відповіді на запитання
Військовий облік на підприємстві: обов’язки роботодавців
Оформлення колективного договору
Повідомлення про прийняття на роботу: чи можна виправити помилку?
Як роботодавцю подати вакансію до центру зайнятості?
Чи законно при скороченні штату залишати за лояльність, а не продуктивність?
Як підтвердити статус критично важливого підприємства: правила та вимоги
Випробувальний термін під час воєнного стану: що змінилося?
Що означають статуси у Резерв+
Чи оплачується навчальна відпустка під час простою?
Оновлення контактних даних роботодавців та працівників: ключові зміни у трудовому законодавстві
Алгоритм здійснення виплати за лікарняним суміснику
Як оформити копію наказу про звільнення?
Чи обов’язково в разі звільнення відпрацьовувати два тижні?
Як зараховується стаж трудової діяльності за межами України до 1992 року?
Як зафіксувати проведення звіряння списків персонального військового обліку?
Коли в кабінеті ПФУ очікувати результат оцифрування документів?
Як надавати додаткові відпустки за шкідливі і важкі умови праці?
Трудові права працівників без складних формулювань
Чи обов’язковою є довідка про заробіток до 2000 року при призначенні пенсії?
Зразок наказу про звільнення з виплатою вихідної допомоги
Чи підлягає оплаті паперовий листок непрацездатності?
Коли заброньованим працівникам треба буде пройти ВЛК?
Чому потрібно укладати колективний договір?
Літній підробіток підлітків: що треба знати
Захист від незаконного звільнення
Робота за сумісництвом
Які пільги мають донори крові?
Чи обов’язково подавати трудову книжку при працевлаштуванні?
Дві відпустки підряд: як рахувати відпускні?
Соціальні гарантії, передбачені для донорів крові та її компонентів
Чи може роботодавець відмовити батькові у наданні відпустки при народженні дитини?
Підприємства можуть забронювати більшу кількість працівників
Надання допомоги по тимчасовій непрацездатності звільненому працівнику
Зміни до правил організації трудових відносин: діє Закон
Чи може роботодавець вимагати при прийнятті на роботу реєстрацію місця проживання?
Звільнення працівника, який виїхав за кордон
Припинення обов’язку роботодавця зберігати середній заробіток для мобілізованих працівників
Чи можуть податківці вимагати обов’язкового нарахування мінзарплати?
Які трудові права мають ветерани та члени їхніх сімей?
Відповідальність роботодавця за неподання до ПФУ сканкопій трудових книжок
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2025 © МЕДІА ГРУПП
2025 © HR Liga
IM R40-02667

Copyright © 2005–2025 HR Liga
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються. Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі. Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
Вул. Є. Сверстюка, 11, корпус «А», а/с 185, м. Київ, Україна, 02002
З питань реклами: pr_oppb@mediapro.ua. Передплата видань: 0 800 219 977
З питань роботи сайту: admin@hrliga.com