Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Електронні трудові книжки: як це вплине на стаж і пенсії
Новини
05.10.2020
Електронні трудові книжки: як це вплине на стаж і пенсії
 

Верховна Рада проголосувала в першому читанні за законопроект № 3623 про електронні трудові книжки. Законопроект пропонує фактично скасувати паперові трудові, щоб вся інформація про роботу зберігалася в електронному вигляді — в Держреєстрі обов’язкового соціального страхування, яким «завідує» Пенсійний фонд.

Незважаючи на те, що законопроект передбачає досить тривалий перехідний період — 5 років, — судячи з тексту документа, багато нововведень можуть набути чинності відразу після ухвалення закону. Що це за нововведення і як до них можна підготуватися?

Що замість «паперової» трудової книжки

Якщо проект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі» набуде статусу закону, «паперова» трудова книжка стане не обов’язковим видом документа. Замість неї можна буде показати виписку з реєстру застрахованих осіб з інформацією про стаж, попередні місця роботи тощо.

Крім того, передбачається, що відразу після ухвалення закону трудова книжка більше не служитиме підтвердженням звільнення людини з попереднього місця роботи. Якщо зараз працівник вважається звільненим, коли роботодавець повертає йому трудову книжку, то за новими правилами в день звільнення він повинен буде отримати примірник наказу про звільнення. Мало того, якщо такий наказ запізниться, зарплату повинні будуть нараховувати до дня вручення наказу на руки.

Трудова книжка при цьому може зберігатися на руках у працівника. І, якщо він захоче, може попросити роботодавця при прийомі на роботу або при звільненні зробити по-старому запис у трудовій.

Навіщо це потрібно

Завдання — не стільки позбутися «радянського пережитку», скільки перенести повні дані про страховий стаж працюючих українців до єдиного Держреєстру обов’язкового соціального страхування, де на їх підставі розраховуються пенсії.

На внесення всіх даних відводиться п’ять років — це буде так званий перехідний період. Але і після цього терміну в реєстрі залишатимуться «прогалини». Тому законопроект передбачає, що дані за ті періоди, які не внесені до Реєстру, як і раніше, зараховуватимуться «в порядку і на умовах, передбачених раніше діючим законодавством». А значить, трудові книжки рано відправляти «в макулатуру». Згодом вони можуть ще стати в нагоді.

Передбачається, що дані про стаж працівників вноситимуть до реєстру самі роботодавці. А українці зможуть перевірити правильність внесених даних в особистому кабінеті на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду — portal.pfu.gov.ua.

Однак кожен українець вже зараз може подбати про те, щоб його дані були внесені коректно і в повному обсязі: вже зараз на вебпорталі електронних послуг ПФУ є електронні кабінети всіх платників податків. А в кожному особистому кабінеті вже рік є розділ «Електронна трудова книжка», де містяться дані з 2002 року (а іноді і більш ранні), і розділ «Відомості про трудові відносини», куди можна подати інформацію зі своєї трудової книжки за більш ранній строк або якщо з якихось причин дані не внесені до електронної книжки.

Як перевірити свої «трудові» дані

Щоб увійти до особистого кабінету на порталі ПФУ і перевірити, який стаж вам нарахували, і чи правильно, потрібно мати електронний цифровий підпис. Отримати цифровий підпис можна онлайн, наприклад, в ПриватБанку, або особисто, звернувшись до одного з сертифікованих центрів з видачі електронних ключів.

Як вносити дані з паперової трудової книжки, докладно розкажуть в тому ж особистому кабінеті:

Якщо коротко — потрібно просто відсканувати всі сторінки трудової книжки (в кольорі) і відправити у вигляді фотографії (JPG або PDF-файл). Ці дані будуть оброблені співробітниками Пенсійного фонду і з’являться в розділі «Електронна трудова книжка».

Які проблеми можуть виникнути

Передусім постає питання, наскільки зручні і безпечні електронні трудові книжки.

Якщо під безпекою мається на увазі передача персональних даних, то більшість цих даних на кожного платника податків вже і так є в Держреєстрі ПФУ. Якщо ж говорити про безпеку в контексті правильності внесених даних, то тут дійсно можуть виникати проблеми, що виникають вони і зараз, коли люди приходять зі своїми паперовими трудовими книжками оформляти пенсію.

Крім того, розширення реєстру зажадає додаткових ресурсів — як людських, так і матеріальних. Експерти Головного науково-експертного управління підкреслюють і важливість створення надійної системи захисту від стороннього втручання в дані реєстру.

Однак ніхто не може впевнено заявити про суцільну безпеку такого реєстру спеціального вебпорталу електронних послуг ПФУ, адже існує чимало осіб, які володіють спеціальними знаннями в IT-сфері, завдяки яким може бути здійснено втручання до будь-якої електронної системи будь-якого органу. На жаль, від цього немає 100-відсоткового страхування.

Що це дасть

Експерти вважають, що відмова від паперових трудових книжок — правильне рішення.

«Практика показує, що вже існуючі електронні реєстри дозволяють оптимізувати багато питань. Вважаємо, що облік працевлаштування та призначення/перерахунку пенсій за віком не буде винятком. Крім того, проектом закону № 3623 передбачений перехідний період 5 років. Тобто поспіху немає, все відбуватиметься поступово. Збір документів для призначення або перерахунку пенсії — довготривала процедура. Звичайно ж, передбачені вищевказаним проектом нововведення значно полегшать рішення багатьох питань передусім звичайного громадянина при працевлаштуванні, при призначенні або перерахунку пенсії за віком та ін.», — говорить керуючий партнер ЮК Winner Ігор Ясько.

Адвокат Олександр Таламанчук вважає, що в електронних базах даних набагато менше ймовірності втрати даних, ніж з паперовим носієм.

«Переваги електронних трудових книжок — це ведення кадрової інформації в спеціалізованих базах даних і захист цих даних від втрат, несанкціонованого доступу і підробок. Але є і мінуси: небезпека злому і проблеми правового регулювання, а також технічні складності і відсутність у багатьох доступу до інтернету. У багатьох європейських країнах і в Америці взагалі не існує трудових книжок: для прийому на роботу досить диплома про освіту, резюме та рекомендаційного листа з минулого місця роботи. В Італії, Німеччині і Франції співробітник може пред’явити спеціальну «робочу картку» добровільно, щоб підтвердити свою кваліфікацію. А в деяких країнах є електронні системи. В Іспанії, наприклад, є система Vida Laboral (трудове життя), до неї вносяться дані про всі прийоми на роботу і звільнення, звідти інформація автоматично надходить до міністерства праці і фонду соціального страхування», — розповідає Олександр Таламанчук.

Очікується, що законопроект про електронні трудові книжки буде розглянутий у другому читанні вже цього місяця.

Вас може зацікавити

Книга обліку руху трудових книжок і вкладишів до них

Книга обліку руху трудових книжок і вкладишів до них розроблена у відповідності до типової форми № П-10, яку затверджено наказом Міністерства статистики України від 27 жовтня 1995 року № 277. ЇЇ ведення є обов’язковим на підприємствах, в установах, організаціях усіх форм власності та у фізичних осіб — суб’єктів підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Придбати видання

 

Олександра Романюк

Сьогодні

Переглядів: 3585 Надіслати другу Версія для друку
 
Дивіться також:
Як перевірити медичний висновок і е-лікарняний?
Вимоги до часу відпочинку працівників
Сплата добровільного внеску після настання пенсійного віку
Уряд готує е-бронювання від мобілізації
Держстат оновив форми № 1-ПВ та № 1-РС
Електронна трудова книжка: відповіді на запитання
Нагадуємо про особливості трудових відносин в умовах воєнного стану
Чи є право на щорічну відпустку під час призупинення дії трудових договорів?
Поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку: що слід ураховувати?
Обов’язкова індексація заробітної плати від «А» до «Я» у 2024 році
Виправлення неправильного або неточного запису в трудовій книжці
Чи буде автоматичний перерахунок пенсії з 1 квітня працюючому пенсіонеру?
Рада збирається підвищити розмір допомоги при народженні дитини
Відпустки у зв’язку з поганим настроєм дозволили в Китаї
Як роботодавцям подати трудові книжки працівників на оцифрування?
Працівник переїхав до іншої частини України або за кордон: звільняти чи ні?
Спрощений режим регулювання трудових відносин: корисна інфографіка
У яких випадках заборонено звільняти вагітних жінок і працівників із дітьми?
Трудові спори: на що звертає увагу ВС
Які наслідки для роботодавця несе зменшення призовного віку до 25 років?
Трудовий договір з нефіксованим робочим часом: корисна інфографіка
Як розрахувати середній заробіток працівнику, який з 1 квітня у відпустці чи відрядженні?
Чи буде враховано до страхового стажу період, коли людина перебувала на обліку у центрі зайнятості?
Деякі зміни в законодавстві в умовах воєнного стану при звільненні
Чи може роботодавець відмовити у наданні відпустки під час воєнного стану?
У лікарняному поставили відмітку про алкогольне сп’яніння: чи виплатять допомогу?
Нещасний випадок на виробництві: в якому розмірі виплачується допомога?
Новації Закону про мобілізацію: бронювання працівників
Як підтвердити стаж, якщо немає трудової книжки чи записів у ній?
Для яких категорій працівників є обов’язковим медичний огляд?
Працівник призваний на службу у ЗСУ: які він має гарантії?
Чи має право працівник в умовах спрощеного регулювання трудових відносин на відпустки?
Новий Закон про мобілізацію: основні зміни
Як обчислювати середню зарплату для компенсації невикористаної відпустки?
Термін дії строкового трудового договору може визначатися настанням певної події
Чи можна взяти лише останні 5 років заробітної плати при призначенні пенсії?
Звільнення у разі появи на роботі в нетверезому стані
Коли дозволено звільнити працівника через встановлення інвалідності?
Повідомлення про масове вивільнення працівників
Обчислюємо пенсію за віком
Звільнення за прогул
Виплати сім’ї потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві
Звільнити не можна залишити: чи підлягають звільненню мобілізовані працівники під час воєнного стану?
Компенсаційні виплати роботодавцям: зміни з квітня 2024 року
Припинення трудового договору за вимогою працівника без дотримання двотижневого строку попередження
Які штрафи пропонуються за порушення правил військового обліку та мобілізації?
Алгоритм дій роботодавця під час сигналу «Повітряна тривога»
Особливості призначення пенсій в умовах воєнного стану
Працівник у день звільнення не працював: як здійснити розрахунок?
Як нарахувати ЄСВ, якщо працівник відпрацював неповний місяць і звільнився?
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2024 © МЕДІА-ПРО
2024 © HR Liga

Copyright © 2005–2024 HR Liga
Використання матеріалів із журналів Групи компаній «МЕДІА-ПРО» лише за погодженням з редакцією (адміністрацією) порталу.
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються.
Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі.
Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
З усіх питань пишіть на admin@hrliga.com