Главная  Карта сайта  Размещение рекламы на портале
  СООБЩЕСТВО КАДРОВИКОВ И СПЕЦИАЛИСТОВ ПО УПРАВЛЕНИЮ ПЕРСОНАЛОМ
Добро пожаловать
  УПРАВЛЕНИЕ ПЕРСОНАЛОМ
  Новости
  Библиотека статей
  Нормативная база
  Образцы документов
  Производств. календарь
  Книжная полка
  Кто есть кто
  Глоссарий
  События
  Опросы
  Размещение рекламы
  Наши партнеры
  Форум
Новые материалы
Подписаться на рассылку

Facebook
Календарь событий
Ноябрь 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Декабрь 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Все события
Реклама
Електронні трудові книжки: як це вплине на стаж і пенсії
Новости / Мониторинг законодательства
05.10.2020
Електронні трудові книжки: як це вплине на стаж і пенсії
 

Верховна Рада проголосувала в першому читанні за законопроект № 3623 про електронні трудові книжки. Законопроект пропонує фактично скасувати паперові трудові, щоб вся інформація про роботу зберігалася в електронному вигляді — в Держреєстрі обов’язкового соціального страхування, яким «завідує» Пенсійний фонд.

Незважаючи на те, що законопроект передбачає досить тривалий перехідний період — 5 років, — судячи з тексту документа, багато нововведень можуть набути чинності відразу після ухвалення закону. Що це за нововведення і як до них можна підготуватися?

Що замість «паперової» трудової книжки

Якщо проект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі» набуде статусу закону, «паперова» трудова книжка стане не обов’язковим видом документа. Замість неї можна буде показати виписку з реєстру застрахованих осіб з інформацією про стаж, попередні місця роботи тощо.

Крім того, передбачається, що відразу після ухвалення закону трудова книжка більше не служитиме підтвердженням звільнення людини з попереднього місця роботи. Якщо зараз працівник вважається звільненим, коли роботодавець повертає йому трудову книжку, то за новими правилами в день звільнення він повинен буде отримати примірник наказу про звільнення. Мало того, якщо такий наказ запізниться, зарплату повинні будуть нараховувати до дня вручення наказу на руки.

Трудова книжка при цьому може зберігатися на руках у працівника. І, якщо він захоче, може попросити роботодавця при прийомі на роботу або при звільненні зробити по-старому запис у трудовій.

Навіщо це потрібно

Завдання — не стільки позбутися «радянського пережитку», скільки перенести повні дані про страховий стаж працюючих українців до єдиного Держреєстру обов’язкового соціального страхування, де на їх підставі розраховуються пенсії.

На внесення всіх даних відводиться п’ять років — це буде так званий перехідний період. Але і після цього терміну в реєстрі залишатимуться «прогалини». Тому законопроект передбачає, що дані за ті періоди, які не внесені до Реєстру, як і раніше, зараховуватимуться «в порядку і на умовах, передбачених раніше діючим законодавством». А значить, трудові книжки рано відправляти «в макулатуру». Згодом вони можуть ще стати в нагоді.

Передбачається, що дані про стаж працівників вноситимуть до реєстру самі роботодавці. А українці зможуть перевірити правильність внесених даних в особистому кабінеті на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду — portal.pfu.gov.ua.

Однак кожен українець вже зараз може подбати про те, щоб його дані були внесені коректно і в повному обсязі: вже зараз на вебпорталі електронних послуг ПФУ є електронні кабінети всіх платників податків. А в кожному особистому кабінеті вже рік є розділ «Електронна трудова книжка», де містяться дані з 2002 року (а іноді і більш ранні), і розділ «Відомості про трудові відносини», куди можна подати інформацію зі своєї трудової книжки за більш ранній строк або якщо з якихось причин дані не внесені до електронної книжки.

Як перевірити свої «трудові» дані

Щоб увійти до особистого кабінету на порталі ПФУ і перевірити, який стаж вам нарахували, і чи правильно, потрібно мати електронний цифровий підпис. Отримати цифровий підпис можна онлайн, наприклад, в ПриватБанку, або особисто, звернувшись до одного з сертифікованих центрів з видачі електронних ключів.

Як вносити дані з паперової трудової книжки, докладно розкажуть в тому ж особистому кабінеті:

Якщо коротко — потрібно просто відсканувати всі сторінки трудової книжки (в кольорі) і відправити у вигляді фотографії (JPG або PDF-файл). Ці дані будуть оброблені співробітниками Пенсійного фонду і з’являться в розділі «Електронна трудова книжка».

Які проблеми можуть виникнути

Передусім постає питання, наскільки зручні і безпечні електронні трудові книжки.

Якщо під безпекою мається на увазі передача персональних даних, то більшість цих даних на кожного платника податків вже і так є в Держреєстрі ПФУ. Якщо ж говорити про безпеку в контексті правильності внесених даних, то тут дійсно можуть виникати проблеми, що виникають вони і зараз, коли люди приходять зі своїми паперовими трудовими книжками оформляти пенсію.

Крім того, розширення реєстру зажадає додаткових ресурсів — як людських, так і матеріальних. Експерти Головного науково-експертного управління підкреслюють і важливість створення надійної системи захисту від стороннього втручання в дані реєстру.

Однак ніхто не може впевнено заявити про суцільну безпеку такого реєстру спеціального вебпорталу електронних послуг ПФУ, адже існує чимало осіб, які володіють спеціальними знаннями в IT-сфері, завдяки яким може бути здійснено втручання до будь-якої електронної системи будь-якого органу. На жаль, від цього немає 100-відсоткового страхування.

Що це дасть

Експерти вважають, що відмова від паперових трудових книжок — правильне рішення.

«Практика показує, що вже існуючі електронні реєстри дозволяють оптимізувати багато питань. Вважаємо, що облік працевлаштування та призначення/перерахунку пенсій за віком не буде винятком. Крім того, проектом закону № 3623 передбачений перехідний період 5 років. Тобто поспіху немає, все відбуватиметься поступово. Збір документів для призначення або перерахунку пенсії — довготривала процедура. Звичайно ж, передбачені вищевказаним проектом нововведення значно полегшать рішення багатьох питань передусім звичайного громадянина при працевлаштуванні, при призначенні або перерахунку пенсії за віком та ін.», — говорить керуючий партнер ЮК Winner Ігор Ясько.

Адвокат Олександр Таламанчук вважає, що в електронних базах даних набагато менше ймовірності втрати даних, ніж з паперовим носієм.

«Переваги електронних трудових книжок — це ведення кадрової інформації в спеціалізованих базах даних і захист цих даних від втрат, несанкціонованого доступу і підробок. Але є і мінуси: небезпека злому і проблеми правового регулювання, а також технічні складності і відсутність у багатьох доступу до інтернету. У багатьох європейських країнах і в Америці взагалі не існує трудових книжок: для прийому на роботу досить диплома про освіту, резюме та рекомендаційного листа з минулого місця роботи. В Італії, Німеччині і Франції співробітник може пред’явити спеціальну «робочу картку» добровільно, щоб підтвердити свою кваліфікацію. А в деяких країнах є електронні системи. В Іспанії, наприклад, є система Vida Laboral (трудове життя), до неї вносяться дані про всі прийоми на роботу і звільнення, звідти інформація автоматично надходить до міністерства праці і фонду соціального страхування», — розповідає Олександр Таламанчук.

Очікується, що законопроект про електронні трудові книжки буде розглянутий у другому читанні вже цього місяця.

Вас може зацікавити

Книга обліку руху трудових книжок і вкладишів до них

Книга обліку руху трудових книжок і вкладишів до них розроблена у відповідності до типової форми № П-10, яку затверджено наказом Міністерства статистики України від 27 жовтня 1995 року № 277. ЇЇ ведення є обов’язковим на підприємствах, в установах, організаціях усіх форм власності та у фізичних осіб — суб’єктів підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Придбати видання

 

Олександра Романюк

Сьогодні

Просмотров: 1197 Отправить другу Версия для печати
 

Смотрите также:
Табелюємо роботу під час відпустки для догляду за дитиною до 3-х років
Лікарняні у разі звільнення працівника
Працюєте і навчаєтесь на денній формі? Скільки вільного від роботи часу можете отримати?
Звільнення за прогули: як працівник може відстояти свої законні права
Карантин вихідного дня: хто може, а хто не може працювати?
Чи зараховується стаж роботи в іншій країні та як платити податки?
Чи можна звільнитися за власним бажанням без відпрацювання?
З 1 грудня підвищиться прожитковий мінімум: на що це вплине?
Поліцейські рейди під час карантину: на яких підставах поліція може прийти до підприємця
Надання відряджень та способи їх оплати
Трудові спори: огляд практики Верховного Суду
Дистанционный режим работы: три ошибки при оформлении
Внесення запису до трудової книжки ФОПом, який є першим роботодавцем
В Україні хочуть ввести три програми накопичувальних пенсій
5 нюансів проходження випробування
ВС висловився про повноваження інспекторів з праці під час здійснення перевірок
Дерегуляція трудових відносин
Уряд схвалив закон про накопичувальну пенсію для деяких категорій робітників
Дистанційна робота: як правильно оформити і чи повинен роботодавець компенсувати витрати на особисту техніку і інтернет?
Скасування суміщення за ініціативою працівника
Облік робочого часу водіїв
Коли батько дитини може отримати додаткові 10 днів соціальної відпустки?
Утвержден показатель средней зарплаты за сентябрь 2020
Карантин вихідного дня: куди подіти працівників?
Лікарняний та як його оформити
Як оформити «декретну» відпустку на батька
За образливу атмосферу на роботі керівників каратимуть штрафами
Чи може роботодавець вносити зміни у посадову інструкцію в односторонньому порядку?
5 нюансів трудових відносин між працівником та ФОП
Як робітникам отримати компенсацію під час самоізоляції?
Апґрейд перевірок ФСС: аналізуємо зміни
Оплата праці при дистанційній роботі: ключові моменти
Як укласти строковий договір на заміщення відсутнього працівника?
Маски-шоу знову в тренді. Яка небезпека для бізнесу?
Відпустка для догляду за дитиною: відповіді на запитання
Самоізоляція: як оформити та оплатити
Профкваліфікації будуть присвоюватися по-новому
Дерегуляція чи демонтаж трудових прав?
5 речей, які треба знати про трудові книжки
При створенні робочих місць роботодавцям компенсують частину витрат на сплату ЄСВ
Мінекономіки пропонує по-новому вирішувати трудові спори
Мінекономіки пропонує дерегуляцію трудових відносин
Особливості роботи водіїв
За якими принципами сформовані плани перевірок Держпраці на 2021 рік
Працівник захворів у відпустці: чи можна замінити грошовою компенсацією невикористані дні?
Як працюватиме накопичувальна пенсійна система: пропозиції Мінсоцполітики
Положення про відрядження: поради для небюджетного підприємства
Трудовий контракт: п’ять ключових особливостей
У Раді хочуть карати за мобінг: що це таке і кого стосується
Домашню працю пропонують узаконити та укладати трудові договори
Все новости
Реклама
Издания для профессионалов
Опросы
Что ваша компания полностью или частично оплачивает своим сотрудникам? (возможно несколько вариантов ответа)
Расходы на транспорт
Питание на работе
Услуги сотовой связи
Дополнительное образование
Корпоративный отдых
Отдых в санаториях/пансионатах
Фитнес
Полис добровольного медстрахования
Услуги врача в офисе
Детский сад
Другое
Ничего не оплачивает

Объявление
Уважаемые посетители! По всем вопросам относительно работы портала обращайтесь к администратору
2020 © МЕДИА-ПРО
2020 © HR-Лига
Copyright © 2005–2020 HR-Лига
Использование материалов из журналов Группы компаний «МЕДИА-ПРО» только по согласованию с редакцией (администрацией) портала.
Редакция (администрация) оставляет за собой право не разделять мнение авторов размещаемых материалов.
Редакция (администрация) портала не несет ответственности за ущерб, который может быть нанесен в результате использования, неиспользования или ненадлежащего использования информации, содержащейся на портале.
Ответственность за достоверность информации и прочих сведений несут авторы публикаций.
По всем вопросам пишите на admin@hrliga.com.