Главная  Карта сайта  Размещение рекламы на портале
  СООБЩЕСТВО КАДРОВИКОВ И СПЕЦИАЛИСТОВ ПО УПРАВЛЕНИЮ ПЕРСОНАЛОМ
Добро пожаловать
  УПРАВЛЕНИЕ ПЕРСОНАЛОМ
  Новости
  Библиотека статей
  Нормативная база
  Образцы документов
  Производств. календарь
  Книжная полка
  Кто есть кто
  Глоссарий
  События
  Опросы
  Размещение рекламы
  Наши партнеры
  Форум
Новые материалы
Подписаться на рассылку

Facebook
Календарь событий
Сентябрь 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Октябрь 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Все события
Реклама
Вихідна допомога при звільненні. Що потрібно знати?
Новости / Мониторинг законодательства
11.08.2020
Вихідна допомога при звільненні. Що потрібно знати?
 

На що потрібно звернути увагу, якщо рішення припинення трудового договору вже прийнято і ви шукаєте найбільш приємний спосіб звільнення

Вчора мене хотіли звільнити, але шеф почув як я бігаю і радію: «Покажіть мені цього невдаху, який буде робити всю цю роботу» і передумав…

Так, звільнення — це дійсно той процес, коли передумати може одна з сторін. Може передумати взагалі звільняти чи запропонувати інші підстави звільнення. Підстави звільнення — це не тільки запис в трудовій книжці, ні. Від статті Кодексу законів про працю (далі — КЗпП), яка зазначена як підстава для звільнення, залежить розмір вихідної допомоги.

Розмір вихідної допомоги

Кодекс законів про працю в статті 44 визначає такі види розмірів вихідної допомоги при звільненні:

  • Не менше середнього місячного заробітку при припиненні трудового договору з підстав, зазначених у пункті 6 статті 36 та пунктах 1, 2 і 6 статті 40 КЗпП. Тобто при відмові працівника від переведення на роботу в іншу місцевість разом з підприємством, а також відмові від продовження роботи у зв’язку із зміною істотних умов праці. Або, якщо звільнення відбулось через зміни в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання, скорочення чисельності або штату працівників. Також, якщо причиною звільнення є виявлена невідповідність працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров’я, які перешкоджають продовженню даної роботи, а так само в разі відмови у наданні допуску до державної таємниці або скасуванні допуску до державної таємниці (якщо робота вимагає доступу до державної таємниці). Або, якщо звільнення відбувається через поновлення на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу.

  • У розмірі двох мінімальних заробітних плат вихідна допомога виплачується у разі призову або вступу на військову/альтернативну службу.

  • У розмірі, передбаченому колективним договором, але не менше тримісячного середнього заробітку вихідна допомога виплачується при припиненні трудового договору внаслідок порушення власником або уповноваженим ним органом законодавства про працю, колективного чи трудового договору (статті 38 і 39 КЗпП — розірвання строкового/безстрокового трудового договору з ініціативи працівника).

  • У розмірі не менше ніж шестимісячний середній заробіток вихідна допомога виплачується у разі припинення трудового договору з підстав, зазначених у пункті 5 частини першої статті 41, припинення повноважень посадових осіб.

Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», стаття 20 доповнює цей перелік ще: допомога в розмірі трикратної середньомісячної заробітної плати виплачується у разі вивільнення працівників у зв’язку з ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скороченням чисельності або штату працівників (пункт 1 статті 40 КЗпП). Кошти компенсуються з бюджету органами соцзахисту.

Звільнення за погодженням сторін

Звільнення за пунктом 1 статті 36 КЗпП одне з найпоширеніших — не потрібно відпрацьовувати 2 тижні чи попереджати за якийсь строк про звільнення, але й головна відмінність цього звільнення: вихідної допомоги не буде! В день звільнення має виплатитись вся заробітна плата з усіма складовими та компенсацією за невикористану щорічну відпустку (і додаткову працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — інваліда з дитинства).

З практики, досить часто таке звільнення відбувається, коли емоції переповнюють роботодавця чи працівника і звільнення за погодженням сторін приносить радість і полегшення обом. Але, треба тричі подумати, якщо вам пропонують замість звільнення за скороченням звільнення за погодженням сторін, які переваги отримаєте ви?

Колективний договір

Якщо говорити про переваги, то слід згадати колективний договір, який укладається між власником і первинною профспілковою організацією (у разі їх відсутності — представниками, вільно обраними на загальних зборах найманих працівників). В колективному договорі визначають взаємні зобов’язання щодо регулювання виробничих, трудових та соціально-економічних відносин, але головне для нас це — передбачення додаткових порівняно з чинним законодавством гарантій, компенсацій, пільг.

Звісно, передбачити підвищену вихідну допомогу чи інші підстави для її виплати можна і в трудовому договорі, але трудовий договір стосується лише одного працівника, а положення колективного договору поширюються на всіх працівників незалежно від того, чи є вони членами профспілки.

Отже, звільнитися за погодженням сторін і не втратити вихідної допомоги можна, але має бути відповідний колективний чи індивідуальний трудовий договір.

Проведення розрахунків

Розмір середньомісячної заробітної плати визначають відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 8 лютого 1995 року № 100. Стаття 116 КЗпП встановлює, що при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому здійснюється в день звільнення. Якщо в день звільнення людина не працювала, то виплати мають бути здійснені не пізніше наступного дня після пред’явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок.

Цікавим в цьому плані є рішення Великої Палати Верховного Суду по справі № 711/4010/13, де судді доходять висновку, що вихідна допомога та середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні (зокрема, і за час затримки виплати такої допомоги) не належать до структури заробітної плати, тобто не є основною чи додатковою заробітною платою, а також не є іншою заохочувальною чи компенсаційною виплатою, що входить до такої структури (близькі за змістом висновки висловлені у постановах Великої Палати Верховного Суду від 30 січня 2019 року у справі № 910/4518/16 (пункт 34); від 26 червня 2019 року у справі № 761/9584/15-ц (пункт 60)).

Рішення по цій справі викликало навіть окрему думку 7 суддів Великої Палати Верховного Суду: зменшення Великою Палатою Верховного Суду розміру середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні на підставі лише власної думки суперечить принципам і гарантіям, встановленим статтею 117 КЗпП. Насправді, ця окрема думка варта уваги всіх, хто має трудові спори.

Начальник до секретарки:
— Олено, а ти гарно готуєш?
— Так, а до чого це?
— Підготуй заступника директора до звільнення. У нього серце не здорове.

Як бачимо, до звільнення треба готуватись не тільки в анекдотах. Завчасно прораховані дії та їх наслідки збережуть або навіть збільшать розмір вихідної допомоги. А спеціалісти з права допоможуть почати з виграшної комбінації.

Віталій Жадобін

ЛІГА.Блоги

Просмотров: 904 Отправить другу Версия для печати
 

Смотрите также:
Удаленка при COVID-19: рекомендации работодателям от МОТ
Перевірки по-новому: що передбачає урядовий законопроект?
Чи потрібно повертати виплачену вихідну допомогу у разі поновлення працівника на посаді?
У КЗпП пропишуть правила роботи нічних працівників
Простій на підприємстві: чи оплачується лікарняний?
Мінзарплата залежно від фактичного прожиткового мінімуму: черговий законопроект
Ведення військового обліку мають удосконалити
ФСС відновив фінансування лікарняних та декретних
За одне незаконне звільнення стягується один середній заробіток
Чи виплачується допомога по частковому безробіттю, якщо працівник захворів?
Чи може роботодавець надати відпустку за заявою, отриманою поштою?
Прожитковий мінімум у 2021 році збільшуватиметься двічі
Календар робочого часу-2021
Лікарняний під час щорічної відпустки працівника
Фонд соцстраху повідомив про повне зупинення виплат лікарняних і декретних
Мінімальна зарплата у проекті Держбюджету на 2021 рік
Работодатель «на дом»: что внесли в новые правила дистанционной работы
Підстави для звільнення
Чи може роботодавець відмовити у наданні «навчальної» відпустки?
Врахування доплати соцпрацівникам до мінзарплати
Українцям без щеплень хочуть заборонити працювати і вчитися
Електронна трудова книжка: що треба знати кадровику
Ризики при укладенні договору аутстаффінгу
Особливості заповнення ф. № 1ДФ, якщо упродовж кварталу звільняли-приймали працівників
Утвержден показатель средней зарплаты за июль 2020
Тет-а-тет з Класифікатором професій
Укладання трудового договору: відповіді на запитання
Особливості працевлаштування внутрішньо переміщених осіб
Прийняття на роботу працівника, який зареєстрований ФОП
Професійні стандарти розроблятимуть за новими правилами
Вкладиш до трудової книжки
Чи має право роботодавець звільнити жінку з «декретного місця»?
Як затверджуються правила трудового розпорядку
Європейські профспілки вимагають прийняти законодавчий акт ЄС про справедливі зарплати
Пропонується врегулювати дистанційну роботу по-новому
Щорічна відпустка поза графіком
Трудовий договір з ФОП: чи вважається дійсним без реєстрації у службі зайнятості?
Для ІТ-сфери планують розробити окремий Класифікатор професій
Контролюючі органи будуть перевіряти по-новому
Визначення розміру мінімальної зарплати на 2021 рік: переговори тривають
Чи має право працівник відкликати заяву про звільнення за угодою сторін?
Бізнес можуть оштрафувати за кожну відсутню посадову інструкцію
Статистична звітність-2021: проект табеля форм
Акт перевірки Держпраці не є безперечною підставою для накладення штрафу
Як виявляти невідповідність працівника виконуваній роботі?
«Дитячий» лікарняний: шпаргалка від ФСС
Переведення на нижчеоплачувану роботу: оформлення й оплата праці
Особливості зазначення посади у разі її відсутності в Класифікаторі професій
Як поділити на частини додаткову соціальну відпустку на дітей?
Чи має право роботодавець не відпустити працівника на самоізоляцію?
Все новости
Реклама
Издания для профессионалов
Опросы
Осенне-зимний период характеризуется увеличением числа простудных заболеваний. Принимаете ли вы на своем предприятии какие-либо меры по борьбе с этим явлением?
Проводим вакцинацию сотрудников за счет предприятия
Бесплатно раздаем сотрудникам витамины
Производим уборку помещений с добавлением антибактериальных средств
Рекомендуем чаще проветривать офисы
Платим компенсации тем, кто никогда не берет больничный
Ничего не делаем. Пускай болеют

Объявление
Уважаемые посетители! По всем вопросам относительно работы портала обращайтесь к администратору
2020 © МЕДИА-ПРО
2020 © HR-Лига
Copyright © 2005–2020 HR-Лига
Использование материалов из журналов Группы компаний «МЕДИА-ПРО» только по согласованию с редакцией (администрацией) портала.
Редакция (администрация) оставляет за собой право не разделять мнение авторов размещаемых материалов.
Редакция (администрация) портала не несет ответственности за ущерб, который может быть нанесен в результате использования, неиспользования или ненадлежащего использования информации, содержащейся на портале.
Ответственность за достоверность информации и прочих сведений несут авторы публикаций.
По всем вопросам пишите на admin@hrliga.com.