Главная  Карта сайта  Размещение рекламы на портале
  СООБЩЕСТВО КАДРОВИКОВ И СПЕЦИАЛИСТОВ ПО УПРАВЛЕНИЮ ПЕРСОНАЛОМ
Добро пожаловать
  УПРАВЛЕНИЕ ПЕРСОНАЛОМ
  Новости
  Библиотека статей
  Нормативная база
  Образцы документов
  Производств. календарь
  Книжная полка
  Кто есть кто
  Глоссарий
  События
  Опросы
  Размещение рекламы
  Наши партнеры
  Форум
Новые материалы
Подписаться на рассылку

Facebook
Календарь событий
Июнь 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Июль 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Все события
Реклама
Трудові перевірки від Держпраці: що змінилось з 23 липня?
Новости / Мониторинг законодательства
28.07.2020
Трудові перевірки від Держпраці: що змінилось з 23 липня?
 

Враховуючи, що навколо перевірок Держпраці багато резонансу за останній рік, всі уважно стежать за змінами як у проведенні інспектувань, так і у повноваженнях інспекторів.

Нагадаємо, що ще у жовтні 2019 року Уряд змінив порядок координації роботи центральних органів державної влади та Уряду. Але відповідні зміни були внесені до нормативних документів, які стосуються трудових перевірок, лише зараз.

КМУ затвердив постанову від 08.07.2020 р. № 617. Її було опубліковано в «Урядовому кур’єрі» від 23.07.2020 р. № 140. І зміни, які нею внесені, діють з 23 липня.

Цією постановою, серед іншого, КМУ вніс зміни до:

 • постанови «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» від 10.09.2014 р. № 442, внаслідок чого тепер органи Держпраці координуються через Мінекономіки;

 • п. 4 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2013 р. № 509. Згідно з цими змінами форму постанови щодо трудових штрафів мало затвердити Мінекономіки. Зауважимо, що міністерство це зробило, і відповідний наказ від 19.05.2020 р. № 920 вже набрав чинності;

 • до постанови КМУ «Деякі питання здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю» від 21.08.2019 р. № 823 (далі — Порядок № 823). Останні зміни нас цікавлять найбільше, адже зміни до Порядку № 823 наразі розмежовують повноваження Держпраці та органів місцевого самоврядування.

Наявність неоформлених працівників — хто перевіряє з 23 липня?

Насправді питання це не просте (і про податкові перевірки зараз ми не говоримо!).

Адже, з одного боку, КМУ, коли вносив зміни до Постанови № 823, змінив редакцію першого абзацу п. 2. І з 23 липня заходи державного контролю за додержанням законодавства про працю з питань виявлення неоформлених трудових відносин здійснюються у формі інспекційних відвідувань, що проводяться інспекторами Держпраці та її територіальних органів!

З іншого боку, без змін залишається другий абзац п. 2 Постанови № 823. А за ним, що стосується органів місцевого самоврядування (інспектори праці виконавчих органів міських рад міст обласного значення та сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад), то вони можуть перевіряти питання:

 • своєчасної та у повному обсязі оплати праці,
 • дотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці,
 • оформлення трудових відносин.

Причому органи місцевого самоврядування здійснюють перевірки у формі тих самих інспекційних відвідувань, як це робить Держпраці.

То хто ж має право перевіряти наявність неоформлених працівників? Судячи з усього, робити це тепер буде Держпраці. А місцеві ради перевірятимуть вже правильність оформлення тих працівників, які хоч якось оформлені у роботодавця. Ці зміни були очікувані з огляду на численну судову практику зі здійснення перевірок неоформлених працівників. Втім, щодо цього вже напевно будуть роз’яснення від офіційних органів, і як тільки вони з’являться, ми про це обов’язково повідомимо.

Слід враховувати, що розділивши такі перевірки, Кабмін фактично відокремив два типу таких трудових перевірок, а саме:

 • заходи державного контролю за додержанням законодавства про працю — здійснюються відповідно до вимог Закону «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 р. № 877 (далі — Закон № 877) та з урахуванням пунктів 2–4 цього Порядку органами місцевого самоврядування та інспекторами Держпраці;

 • заходи державного контролю з питань виявлення неоформлених трудових відносин — також у формі інспекційних відвідувань, але виключно інспекторами Держпраці та її територіальних органів. Такі інспектування Держпраці здійснюються з дотримання вимог Порядку № 823.

Допуск і відмова в допуску до інспектування

Допуск до інспектування має відбуватись у такому порядку:

 • під час допуску до інспектування з питань неоформлених працівників інспектор Держпраці пред’являє лише посвідчення. Копію направлення він має вручити суб’єкту відвідування перед підписанням акта разом із внесенням запису про проведення інспектування до журналу реєстрації перевірок (заходів держконтролю);

 • під час інспектування з усіх інших питань дотримання законодавства про працю інспекторами Держпраці та органів місцевого самоврядування на момент допуску слід вимагати не лише службове посвідчення, а й копію направлення з предметом перевірки та внесення запису до журналу відвідувань.

При цьому відмова ж у допуску можлива лише за двох умов:

 • відсутності службового посвідчення;
 • коли на офіційному вебсайті Держпраці не оприлюднено уніфікованої форми акта інспекційного відвідування.

Хоча ч. 4 ст. Закону № 877 дає інспекторам можливість посилатися на норми Конвенції, яка надає таким інспекторам права перевіряти не лише без попередження, а навіть без повідомлення про це роботодавця.

Нові посвідчення інспекторів з праці

Щодо службових посвідчень, то внаслідок підпорядкування Держпраці Мінекономіки, і посвідчення мають бути переоформлені за формою, встановленою Мінекономіки.

Увага! У перехідний період (до затвердження Мінекономіки зазначених у цьому пункті форм службового посвідчення та картки обліку даних інспектора праці) застосовуються форма службового посвідчення та картка обліку даних інспектора праці, затверджені Мінсоцполітики.

Як дізнатись, чи діє посвідчення на момент інспекційного відвідування?

На момент допуску інспекторів Держпраці той, до кого вони завітали, має можливість перевірити дійсність пред’явлених йому посвідчень (номери посвідчень, фото інспектора і та ПІБ, посаду) за посиланням.

Це стосується не лише інспекторів територіальних органів Держпраці, а й посадових осіб органів місцевого самоврядування, які отримали службові посвідчення за зверненнями сільського, селищного, міського голови (п. 3 Порядку № 823).

Відповідно, якщо на момент допуску на об’єкт перевірки інформація з посвідчення інспектора не співпадатиме з інформацією на вебсайті Держпраці, суб’єкт відвідування має право не допустити їх до перевірки (абз. 4 ч. 1 ст. 10 Закону № 877).

Неоформлені працівники та інші трудові порушення — різні заходи

Коли ми говоримо про перевірки неоформлених працівників, то оскільки їх винесли в окремий тип перевірок, ми розуміємо це як позапланові заходи, які обмежуються виключно неоформленим(и) працівником(ами). Всі інші питання в такому разі не можуть перевірятись, якщо вони не вказані у направленні. До того ж про це неодноразово зазначалось у судовій практиці.

Наприклад, інспектування за зверненням фізичної особи або кількох фізосіб (пп. 2 п. 5 Порядку № 823) є цільовим позаплановим контрольним заходом, під час якого перевіряється саме те питання, яке й стало підставою для призначення інспектування. Тобто, якщо підставою для інспекційного відвідування було звернення фізичної особи, стосовно якої порушено правила оформлення трудових відносин, то тільки наявність виконання трудових обов’язків саме цією особою й може перевірятись інспектором Держпраці.

Якщо інспекційним відвідуванням встановлені інші порушення, у т. ч. й правил оформлення трудових відносин стосовно іншої фізичної особи, яка на момент проведення перевірки перебувала у об’єкті інспектування, всі застосовані штрафи скасовуються судом.

Дещо ускладнюється ситуація, коли від ДПС надходить інформація щодо того, що у ФОПа в наявності шість магазинів, однак лише чотири офіційних працівника, що підтверджується звітом з ЄСВ.

Суб’єкт інспектування має надати документи, що підтверджують офіційні відносини з працівниками, які виконують посадові чи інші обов’язки — йдеться про трудові договори чи договори ЦПХ. Але тут сама перевірка буде пов’язана також і з перевіркою виплати зарплати, іншого доходу та сплати податків. Адже, йдеться про перевірку всіх працівників та виявлення тих, з ким трудові відносини взагалі не оформлялись.

Якщо перевірка неоформлених працівників відбувається за дорученням Прем’єр-міністра України, то більшість таких перевірок супроводжується фото- та відео- зйомками фізосіб-працівників, які продають товар, обслуговують клієнтів у закладах громадського харчування, виконують протягом певного часу трудові обов’язки, тощо. І в інспекторів може виникнути питання щодо оформлення саме тих працівників, робота яких чітко зафіксована на фото чи відео. А ось інші трудові порушення можуть перевірятись лише якщо про це зазначено в дорученні.

Судові рішення як підстава для трудових штрафів від Держпраці

Цікава ситуація виникла зі судовими рішеннями — працівники, які виконували роботу без укладення трудового договору, в разі доведення такого факту в суді, мають право звернутися до Держпраці з копією судового рішення, з метою притягнення роботодавця до відповідальності.

Нагадаємо, що органи Держпраці не наділені повноваженнями на перекваліфікацію договорів ЦПХ у трудові. Проте колишні працівники можуть звернутись до суду та встановити факт перебування з колишнім роботодавцем саме у трудових відносинах (зокрема, в цілях отримання або перерахування пенсій).

І якщо суд перекваліфікує цивільно-правовий договір у трудовий (хоча, як правило, суди ставляться до права роботодавця і працівника самостійно обирати форму договору поблажливо), тут маємо повний «букет»: і неоформлення трудових відносин, і ненарахування або несвоєчасну виплату зарплати, а іноді й несплату ЄСВ та податків (якщо договір ЦПХ було укладено з ФОП).

Отже, підсумуємо останні зміни:

 1. Перевірки неоформлених працівників мають проводитись інспекторами Держпраці та її територіальних органів.

 2. Інспектори з праці (Держпраці та органів місцевого самоврядування) згодом отримають нові службові посвідчення та при допуску на перевірку пред’явлені посвідчення бажано звіряти з інформацією на вебсайті Держпраці.

 3. Інспектори з праці органів місцевого самоврядування, скоріш за все, проводити перевірки неоформлених працівників вже не будуть. Проте вони перевірятимуть питання своєчасної та у повному обсязі оплати праці, дотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці, оформлення трудових відносин (щодо оформлених працівників).

 4. На момент допуску інспекторів з праці Держпраці та органів місцевого самоврядування (коли перевірка не стосується неоформлених працівників!) слід вимагати не лише службове посвідчення, а й копію направлення з предметом перевірки та внесення запису до журналу відвідувань.
Вас може зацікавити

Журнал реєстрації перевірок

Журнал реєстрації перевірок розроблений із урахуванням затвердженої форми (наказ Державного комітету України з питань розвитку підприємництва від 10 серпня 1998 року № 18).
Хоч ведення Журналу реєстрації перевірок є добровільним, його наявність на підприємстві, в установі, організації або у фізичної особи — підприємця спростить початок проведення перевірки чи інспекційного відвідування та полегшить знайомство з представниками контролюючих органів.

Придбати видання

 

Наталія Канарьова

Дебет-Кредит

Просмотров: 1960 Отправить другу Версия для печати
 

Смотрите также:
Чим відрізняються переведення на іншу посаду та переміщення?
Працівник пішов служити за контрактом: що буде з зарплатою та місцем роботи?
Коли звільнення з підстави втрати довіри може вважатися обґрунтованим?
Особливості найму сезонного персоналу: поради юриста
Як надається допомога з тимчасової непрацездатності внаслідок травми за рахунок ФСС?
Чи можливо відкликати подану заяву про звільнення за угодою сторін?
Електронний облік трудової діяльності: на що звертати увагу роботодавцю
Чи можливе переведення працівника дистанційну роботу без укладення письмового трудового договору?
Розрахунок допомоги з тимчасової непрацездатності: 11 нестандартних ситуацій
Як відбувається проходження е-лікарняного на підприємстві?
ВС назвав ще одну підставу для відсторонення працівників від роботи
Небезпечні роботи повинні виконуватись найманими працівниками
Чи обов’язкове одночасне надання відпусток за основним місцем роботи та за сумісництвом?
Відпускна компенсація: як потрапити в халепу
Автоматичне призначення пенсії за віком: що варто знати
Як відбувається створення та оплата е-лікарняних?
Видавати копію наказу про звільнення тепер обов’язково
Технічний і господарський персонал бюджетних установ
Чи дізнається роботодавець діагноз працівника з е-лікарняного?
В якій формі видаватимуть лікарняні листки в період перехідної моделі?
Повышение пенсий работающим пенсионерам: о чем молчит Пенсфонд
Персональні дані українців захищатимуть по-новому
Електронні трудові книжки: що змінилося з 10 червня?
Як працівник повідомляє роботодавцю про відкритий е-лікарняний?
Що роботодавцю робити з е-лікарняним: інструкція від ФСС
Право на відпочинок: інші види відпусток, про які варто знати
Мінекономіки пропонує зміни у процедурі видачі дозволів на працевлаштування іноземців
Розроблено Порядок надання відпустки при народженні дитини
Як будуть видавати е-лікарняні: проект наказу МОЗ
Прийняття працівника на «декретну» посаду: важливі аспекти
Чи можливо отримання компенсації за відпустку, не використану через хворобу?
Як будуть оплачуватися е-лікарняні: роз’яснення ФСС
Що може змінитися у трудовому законодавстві найближчим часом
Рада планує скасувати перенесення робочих днів через свята
Електронні трудові книжки: життя після 10 червня
Чи можливо отримати відпустку без збереження зарплати декілька разів на рік?
Як звітувати про кількість працівників, їх прийняття та звільнення у 4ДФ?
Е-лікарняні: оприлюднено проект порядку видачі
Електронні трудові книжки: «низький старт»
Звільнення під час лікарняного: коли правомірне
Як надається відпустка за роботу з важкими умовами на неповний робочий час?
З 1 вересня е-лікарняні стануть обов’язковими: затверджено наказ
Право на відпочинок: додаткові відпустки у зв’язку з навчанням
Чи можливе встановлення робочої зміни тривалістю більше 12 годин?
Працевлаштування на роботу за сумісництвом
Прийнято за основу закон щодо профстандартів
Право на відпочинок: соціальні відпустки
Як в документах зазначати на час відсутності керівника посаду його заступника?
Визначення строку застосування дисциплінарного стягнення
Як працюють нові правила оформлення е-лікарняних?
Все новости
Реклама
Издания для профессионалов
Опросы
Сколько Вы зарабатываете?
До 200 у.е.
201-400 у.е.
401-600 у.е
601-800 у.е.
801-1000 у.е
Больше 1000 у.е

Объявление
Уважаемые посетители! По всем вопросам относительно работы портала обращайтесь к администратору
2021 © МЕДИА-ПРО
2021 © HR-Лига
Copyright © 2005–2021 HR-Лига
Использование материалов из журналов Группы компаний «МЕДИА-ПРО» только по согласованию с редакцией (администрацией) портала.
Редакция (администрация) оставляет за собой право не разделять мнение авторов размещаемых материалов.
Редакция (администрация) портала не несет ответственности за ущерб, который может быть нанесен в результате использования, неиспользования или ненадлежащего использования информации, содержащейся на портале.
Ответственность за достоверность информации и прочих сведений несут авторы публикаций.
По всем вопросам пишите на admin@hrliga.com