Главная  Карта сайта  Размещение рекламы на портале
  СООБЩЕСТВО КАДРОВИКОВ И СПЕЦИАЛИСТОВ ПО УПРАВЛЕНИЮ ПЕРСОНАЛОМ
Добро пожаловать
  УПРАВЛЕНИЕ ПЕРСОНАЛОМ
  Новости
  Библиотека статей
  Нормативная база
  Образцы документов
  Производств. календарь
  Книжная полка
  Кто есть кто
  Глоссарий
  События
  Опросы
  Размещение рекламы
  Наши партнеры
  Форум
Новые материалы
Подписаться на рассылку





Facebook
Календарь событий
Июль 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Август 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Все события
Реклама
Чи можна піти у «декрет» пізніше належного строку?
Новости / Мониторинг законодательства
29.05.2020
Чи можна піти у «декрет» пізніше належного строку?
 

Яка тривалість відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, і чи можна піти пізніше загальноприйнятих термінів у таку відпустку? Якщо роботодавець відмовляється нараховувати виплати, що робити?

Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами відповідно до ст. 179 Кодексу законів про працю (далі — КЗпП) та ст. 17 Закону України «Про відпустки» є соціальною оплачуваною відпусткою, і підставою для її надання є медичний висновок (листок непрацездатності), який видається за місцем спостереження за вагітною жінкою відповідно до Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 13.11.2001 р. № 455.

Відповідно до ст. 25. Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.

Допомога по вагітності та пологах застрахованій особі виплачується за весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, тривалість якої становить:

  • 126 календарних днів (70 календарних днів до пологів і 56 календарних днів після пологів; строк з якого виникає право на отримання допомоги — з 30 тижня вагітності);

  • 140 календарних днів (70 календарних днів до пологів і 70* календарних днів після пологів у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей; строк з якого виникає право на отримання допомоги — з 30 тижня вагітності);
    *додатково до листка непрацездатності по вагітності та пологах (56 календарних днів), наданого на загальних підставах, видається листок непрацездатності ще на 14 календарних днів

  • 180 календарних днів (90 календарних днів до пологів і 90 календарних днів після пологів жінкам, віднесеним до 1–3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; строк з якого виникає право на отримання допомоги — з 27 тижня вагітності);

  • 140 календарних днів при передчасних пологах до 30 тижнів вагітності у разі народження живої дитини (строк з якого виникає право на отримання допомоги — з дня пологів);

  • 70 календарних днів при передчасних пологах до 30 тижнів вагітності, у разі мертвонародження при таких пологах (строк з якого виникає право на отримання допомоги — з дня пологів);

  • 56 календарних днів у разі, якщо вагітна не спостерігалась в лікувальному закладі з приводу вагітності до дня пологів (строк з якого виникає право на отримання допомоги — з дня пологів).

Працівниця має право самостійно прийняти рішення щодо дати виходу у відпустку по вагітності та пологах, яка може не співпадати із датою видачі листка непрацездатності. Якщо працівниця планує піти у відпустку по вагітності і пологам пізніше, то період, за який виплачується допомога не зміститися, а просто буде коротшим, а отже розмір допомоги буде менше (наприклад, якщо піти на 25 днів пізніше, то допомога буде розрахована не за 126 днів, а за 101). У разі виходу на роботу після пологів, але до звершення відпустки по вагітності і пологам, застрахована особа повинна буде повернути частину допомоги за період з дня виходу до закінчення відпустки, оскільки за цей період їй буде нараховуватися заробітна плата.

Алгоритм нарахування та виплати допомоги по вагітності і пологам:

  1. Працівник подає роботодавцю листок непрацездатності необхідний для нарахування лікарняних.

  2. Комісія (або уповноважений) із соціального страхування на підприємстві приймає рішення про призначення допомоги застрахованій особі.

  3. Роботодавець нараховує суму лікарняних.

  4. Роботодавець звертається до виконавчої дирекції відділення Фонду соціального страхування (далі — Фонд) із заявою-розрахунком у 2-х примірниках, не пізніше 5 робочих днів з дати прийняття комісією такого рішення (форма заяви-розрахунку наведена у додатку 1 до Порядку, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 р. № 12 (далі — Порядок № 12). Документи для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах розглядаються Фондом не пізніше десяти днів з дня їх надходження.

  5. Після надходження суми лікарняних від Фонду на спеціальний рахунок роботодавець виплачує кошти працівнику. Допомога по вагітності та пологах виплачується застрахованій особі, яка працює на умовах трудового договору (контракту) — у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати.

  6. Після проведення виплат за рахунок коштів Фонду страхувальник надсилає повідомлення про проведення виплат за формою, наведеною у додатку 2 до Порядку № 12. Повідомлення надсилається страхувальником протягом місяця з дня проведення виплат. У разі відсутності інформації від страхувальника про виплати застрахованим особам протягом трьох місяців з дня здійснення фінансування робочі органи виконавчої дирекції Фонду здійснюють перевірку щодо використання страхувальником коштів Фонду.

Допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу), обчисленої у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і не залежить від страхового стажу.

У разі, якщо роботодавець відмовляється нараховувати виплати, працівниця має право звернутись до територіального Управління Держпраці із заявою щодо порушення законодавства про працю. На підставі результатів перевірок додержання законодавства про працю, посадових осіб може бути притягнуто до адміністративної та кримінальної відповідальності, а саме підприємство — до фінансової відповідальності.

Вас може зацікавити

Книга обліку
наказів з персоналу

Придбати

Журнал реєстрації
листків непрацездатності

Придбати

Книга обліку щорічних
і додаткових відпусток

Придбати

 

Катерина Жарська

Управління Держпраці

Просмотров: 668 Отправить другу Версия для печати
 

Смотрите также:
Утримання відпускних за невідпрацьований час при звільненні
Заміна тимчасово відсутніх працівників
Як перевести з декретної посади на іншу?
Уряд ухвалив законопроект щодо компенсації за затримку пенсій і зарплат
В Україні запускають оформлення е-лікарняних
Працевлаштування іноземця без дозволу: яка відповідальність?
Чи проходять сумісники навчання з охорони праці?
Яка доля доопрацьованого законопроекту про працю?
Перевірки Держпраці: правовідносини підприємства із фізособою
Відрахування із зарплати: на підставі яких документів може здійснюватися?
Коли повідомлення про прийняття на роботу подавати не треба
Колективний договір: відповіді на запитання
Відпустка-2020 після карантинної (не)роботи
Як повинні зберігатися файли звітності на електронних носіях?
Как повышение «минималки» скажется на бизнесе
Помощь на ребенка в Украине: сколько платят и что хотят изменить
Чи обов’язково на підприємстві повинні бути правила внутрішнього трудового розпорядку?
Робота у вихідний день: правила та оплата
Компенсація замість відпустки: умови надання
Запрацював сервіс автоматичного призначення пенсій
Нюанси дистанційної роботи
Вихідна допомога при звільненні у зв’язку зі скороченням штату
Мораторій на перевірки пропонують продовжити до кінця року
«Мінімалка» зросте: Кабмін ухвалив рішення
В яких випадках передбачено відсторонення працівника від роботи
Особливості нарахування декретних
Профспілка проти законопроекту «Про працю» за авторством Мінекономіки
Звільнення без законної підстави
Внесення змін до трудової книжки педагога
Чи можна піти у відпустку не за графіком?
1 вересня підвищать мінімальну зарплату
Із 1 липня збільшився прожитковий мінімум
Підприємство не працює: як нарахувати відпускні?
Чи можна в примусовому порядку перевести працівників на віддалену роботу?
Щодо збереження стажу для виплати надбавки за вислугу років працівникам залізничного транспорту
Грядут санитарные проверки: за что штрафуют бизнес и потребителей?
На підприємстві працює лише директор: як здійснити звільнення?
Сумісник із 8-годинним робочим днем — чи можливо?
Як поділити щорічну основну відпустку?
«98 статей про працю» 2.0
Кого із плановими перевірками відвідає Фонд соцстраху?
Невикористана відпустка: виплата грошової компенсації
Оплата праці здійснюється в першочерговому порядку
За час «карантинної» неоплачуваної відпустки лікарняні не виплачують
Відпустка 28 днів і 7 трудових договорів: проект Закону про працю
Трудові книжки переводять в цифру: про що турбуються ейчари
Переведення з існуючого графіку роботи на графік «доба через три»
Алгоритм надання відпустки працівникові
Працівники 60+: особливості роботи під час карантину
Автоматичне призначення пенсій: новий сервіс від ПФУ
Все новости
Реклама
Издания для профессионалов
Опросы
Принимая на работу нового сотрудника, запрашиваете ли вы рекомендации с бывшего места работы?
Да, они являются определяющими
Да, учитываю их, но целиком не полагаюсь
Нет, они редко объективны
Это зависит от обстоятельств

Объявление
Уважаемые посетители! По всем вопросам относительно работы портала обращайтесь к администратору
2020 © МЕДИА-ПРО
2020 © HR-Лига
Copyright © 2005–2020 HR-Лига
Использование материалов из журналов Группы компаний «МЕДИА-ПРО» только по согласованию с редакцией (администрацией) портала.
Редакция (администрация) оставляет за собой право не разделять мнение авторов размещаемых материалов.
Редакция (администрация) портала не несет ответственности за ущерб, который может быть нанесен в результате использования, неиспользования или ненадлежащего использования информации, содержащейся на портале.
Ответственность за достоверность информации и прочих сведений несут авторы публикаций.
По всем вопросам пишите на admin@hrliga.com.