Главная  Карта сайта  Размещение рекламы на портале
  СООБЩЕСТВО КАДРОВИКОВ И СПЕЦИАЛИСТОВ ПО УПРАВЛЕНИЮ ПЕРСОНАЛОМ
Добро пожаловать
  УПРАВЛЕНИЕ ПЕРСОНАЛОМ
  Новости
  Библиотека статей
  Нормативная база
  Образцы документов
  Производств. календарь
  Книжная полка
  Кто есть кто
  Глоссарий
  События
  Опросы
  Размещение рекламы
  Наши партнеры
  Форум
Новые материалы
Подписаться на рассылку





Facebook
Календарь событий
Июнь 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Июль 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Все события
Реклама
Вихід працівників із «карантинної» відпустки
Новости / Мониторинг законодательства
21.05.2020
Вихід працівників із «карантинної» відпустки
 

Україна починає поетапний вихід з карантину. Так, вже з 22 травня планується впровадити другий етап: запрацює міське та приміське транспортне сполучення. Уряд та місцева влада говорить про відкриття метрополітену вже з наступного тижня.

Постає питання: як правильно оформити вихід працівників з так званої «карантинної» відпустки?

Чи можна відкликати працівника із «карантинної» відпустки?

Чинне трудове законодаство передбачає можливість відкликати працівника з відпустки. Однак зробити це можна лише тоді, коли під час карантину працівнику надали щорічну основну відпустку (ст. 79 КЗпП і ст. 12 Закону про відпустки).

Однак і тут не все так просто. Адже відкликати працівника зі щорічної відпустки можна лише за його згодою і лише в окремих випадках. Яких саме — давайте подивимось:

  • відвернення стихійного лиха, виробничої аварії або негайного усунення їх наслідків;
  • відвернення нещасних випадків, простою;
  • відвернення загибелі чи псування майна підприємства, установи, організації;
  • в інших випадках, передбачених законодавством.

Тож, щоб відкликати з щорічної відпустки працівника, одного бажання роботодавця буде замало. Адже працівник вправі відмовився переривати таку відпустку. Більше того, таку відмову не можна вважати порушенням трудового законодавства. Отже, якщо працівник не захоче переривати щорічну основну відпустку, яку йому надали під час карантину, роботодавець нічого не зможе вдіяти в рамках трудового законодавства. Адже він не вправі притягнути такого працівника до дисциплінарної відповідальності. Окрім того, у разі відкликання працівника з відпустки його працю оплачують з урахуванням тієї суми, що була нарахована як оплата невикористаної частини відпустки.

А от відкликання працівника з інших видів відпусток (навіть за його згодою) не можна. Тож якщо працівнику надали відпустку без збереження зарплати на час карантину, відкликати його з такої відпустки не можна. Аналогічне роз’яснення з цього приводу свого часу надавало Мінсоцполітики у листі № 576/13/116-16 від 17.10.2016 р.

Якщо все ж роботодавець має достатньо вагому причину для відкликання з щорічної відпустки, яка відповідає одному з чотирьох вище названих підстав (скажімо, відвернення псування майна підприємства через причини, що виникли протягом карантину), то йому слід діяти за наступним алгоритмом.

По-перше, за наявності структурних підрозділів на підприємстві, керівник відповідного підрозділу повідомляє директора доповідною (службовою) запискою про необхідність відкликання працівника (працівників) з шорічної відпустки з зазначенням відповідної причини.

По-друге, роботодавець інформує про зміну ситуації працівника та отримує його згоду на відкликання. Як правило, це оформлюють письмовою заявою працівника. Утім, деякі роботодавці обмежуються підписом підлеглого на наказі про відкликання, вважаючи це засвідченням згоди на відкликання.

По-третє, видається сам наказ про відкликання зі щорічної відпустки, де чітко вказується причина для цього, дозволена законодавством.

Зверніть увагу, що невикористана через відкликання частина щорічної відпустки надається працівникові після ліквідації причини відкликання чи, за його згодою, переноситься на інший час.

Як діяти, щоб працівники вийшли на роботу з «карантинної» відпустки?

Ідеальний варіант — коли період закінчення «карантинної» (як оплачуваної, так і «за свій рахунок») відпустки, яку надали працівникам, співпаде з бажаним строком дати початку відновлення роботи підприємства (ФОПа). Скажімо, відповідні заяви написали «по 11 травня 2020 року включно», а після повідомлень про намір уряду продовжити карантин, вони не писали заяв на продовження. У такому разі жодних додаткових кадрових документів щодо виходу працівників на роботу складати не потрібно.

Складніша ситуація, коли йдеться про оплачувану щорічну відпустку, яка на бажану дату виходу на роботу ще не закінчилася і причин для переривання якої з ініціативи роботодавця нема. Або якщо працівники писали заяву на неоплачувану відпустку «до оголошення Кабінетом Міністрів України про завершення карантину». Адже карантин КМУ встановив наразі до 22 травня, інша річ, що дозволив на одинадцять днів раніше запустити частину бізнесу, нехай навіть і в масках та з дезінфекторами наперевіс.

За таких передумов вихід для грамотного оформлення виходу на роботу все ж є. Перш за все, роботодавцю радимо забезпечити належним чином додаткове інформування працівників про можливість їм стати до роботи у зв’язку із послабленням карантинних обмежень, встановлених Постановою № 343.

Наступний крок — працівнику та роботодавцю потрібно перервати відпустку. Однак трудовим законодавством не регламентованого такої процедури як переривання щорічної основної (додаткової) відпустки чи відпустки без збереження заробітної плати.

Аналогічні дії доведеться виконати і в тому випадку, коли ще триває згідно наказу і «карантинна» відпустка без збереження заробітної плати, а роботодавець і працівник бажають її перервати. Така ситуація буде у випадку, коли, наприклад, «карантинну» відпустку за свій рахунок надали до 22 травня або до іншої, більш піздньої, дати (до завершення карантину рішенням КМУ, до відновлення освітнього процесу в закладі освіти).

Чи зобов’язані працівники виходити на роботу під час карантину, якщо їх підприємству дозволили працювати?

Одразу відповімо категоричне «ні». Якщо не йдеться про відкликання на передбачених законодавством підставах зі щорічної оплачуваної відпустки, повернення з інших видів відпочинку залежить від власної доброї волі працівника. І роботодавцю не вдасться законними методами примусити до такого виходу за відсутності вказаної ролі.

Інша річ, що такий вихід може натикатися на підводні камені через, скажімо, проблеми з транспортним сполученням, або коли вихід певного працівника саме на місце роботи — не обов’язковий (скажімо, це програміст чи копірайтер або дизайнер, який може працювати й з дому). У такому разі радимо обом сторонам, і працівнику, і роботодавцю, у спокійному конструктивному діалозі дійти згоди про роботу в умовах нехай і послабленого, але все ж карантину. Набір інструментів — усе той самий: гнучкий режим робочого часу, дистанційна (надомна) робота, неповний чи скорочений робочий час.

Вас може зацікавити

Книга обліку щорічних і додаткових відпусток

У книзі обліку щорічних і додаткових відпусток працівників подані рекомендації щодо його ведення з метою якісного обліку та здійснення оперативного контролю наданих відпусток, а також, щоб використовувати його дані для підготовки квартальної і річної звітності.

Придбати видання

 

Алла Король

Бухгалтер.UA

Просмотров: 927 Отправить другу Версия для печати
 

Смотрите также:
Чи має право батько на «декретну» відпустку, якщо матір дитини є приватним підприємцем?
Чи може дружина працювати в магазині чоловіка-підприємця без трудової і зарплати?
Чи впливає перебування у відпустці без збереження зарплати на розрахунок лікарняних?
Як оформити повернення працівників до роботи після карантину?
Самоізоляцію працівників віком 60+ можна оформити як простій
Чи впливає допомога по частковому безробіттю на розрахунок лікарняних?
Накопичувальна пенсійна система: Федерація роботодавців попередила про ризики
Праця неповнолітніх: відповіді на запитання
Без військового квитка тепер не прийматимуть на роботу
Про відпустки — головне
Як заповнити звіт за формою № Д4 при переведенні працівника?
Прощавай: підстави припинення трудового договору
Затверджено нову форму Особової картки дерслужбовця
У украинцев будет две пенсии: когда можно получить?
У лікарняному немає діагнозу та шифру: чи виплачувати лікарняні?
Коли працівника можна звільнити раніше ніж за 2 тижні?
Запрацював розширений перелік підстав для перевірок роботодавців
Новий Трудовий кодекс можуть прийняти вже до кінця липня
Держпраці відновлює позапланові перевірки
Як отримати компенсацію втраченого заробітку за час ізоляції?
Пом’якшення карантину не скасовує неоплачувані відпустки
Алгоритм розрахунку лікарняного
Чи можна піти у «декрет» пізніше належного строку?
Прогул під час карантину: звільнити не можна пробачити?
Ряд повноважень у сфері праці передали від Мінсоцполітики в Мінекономіки
Режим роботи осіб віком 60+, які повинні бути на самоізоляції
Компенсація за додаткову відпустку при звільненні сумісника
Строковий трудовий договір на період карантину
Звільнення вагітної жінки
Прожитковий мінімум хочуть розрахувати по-новому
За яких умов щорічну відпустку можна перенести?
Працівник надав лікарняний з причиною «ізоляція від COVID-19»
Хто отримає подвійну зарплату під час карантину
Від Уряду вимагають зупинити просування законопроекту «Про працю»
Кого в Україні перевірятимуть під час карантину
Накопичувальну пенсію можуть запровадити вже з наступного року
Нюанс звільнення у зв’язку зі скороченням штату
Розміри штрафів, соцвиплат і посадових окладів мають визначати по-новому
Як звільнити працівника за розкрадання майна підприємства?
Особи віком 60+ ще мають перебувати на самоізоляції
Чи може працівник самостійно прийняти рішення самоізолюватися вдома?
Вчасно не розрахувався із працівником при звільненні — заплати штраф
Підстави та умови матеріальної відповідальності працівників
Які види відпусток передбачено для працівників з дітьми?
Графіки роботи працівників можна скоригувати, аби уникнути давки у громадському транспорті
Строки зберігання документів
Чи може роботодавець затримати виплату за весь час щорічної відпустки під час карантину?
Підстави для відмови у прийнятті на роботу
Правила роботи в офісах на період карантину
Перевірки Держпраці будуть проводитися по-новому
Все новости
Реклама
Издания для профессионалов
Опросы
При устройстве на работу в вашу компанию высшее образование:
Играет главную роль
Важно только для топовых позиций
Вообще не играет роли, главное — опыт сотрудника!

Объявление
Уважаемые посетители! По всем вопросам относительно работы портала обращайтесь к администратору
2020 © МЕДИА-ПРО
2020 © HR-Лига
Copyright © 2005–2020 HR-Лига
Использование материалов из журналов Группы компаний «МЕДИА-ПРО» только по согласованию с редакцией (администрацией) портала.
Редакция (администрация) оставляет за собой право не разделять мнение авторов размещаемых материалов.
Редакция (администрация) портала не несет ответственности за ущерб, который может быть нанесен в результате использования, неиспользования или ненадлежащего использования информации, содержащейся на портале.
Ответственность за достоверность информации и прочих сведений несут авторы публикаций.
По всем вопросам пишите на admin@hrliga.com.