Главная  Карта сайта  Размещение рекламы на портале
  СООБЩЕСТВО КАДРОВИКОВ И СПЕЦИАЛИСТОВ ПО УПРАВЛЕНИЮ ПЕРСОНАЛОМ
Добро пожаловать
  УПРАВЛЕНИЕ ПЕРСОНАЛОМ
  Новости
  Библиотека статей
  Нормативная база
  Образцы документов
  Производств. календарь
  Книжная полка
  Кто есть кто
  Глоссарий
  События
  Опросы
  Размещение рекламы
  Наши партнеры
  Форум
Новые материалы
Подписаться на рассылку

Facebook
Календарь событий
Февраль 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

Март 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Все события
Реклама
Соціальна допомога: введуть нову категорію населення
Новости / Мониторинг законодательства
15.01.2020
Соціальна допомога: введуть нову категорію населення
 

У Верховній Раді розглядається законопроект № 2494 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який змінює підхід до надання допомоги малозабезпеченим. Тепер соцслужби мають тільки розраховувати суму виплат, а й стимулювати малозабезпечені сім’ї швидше набувати «економічну самостійність».

Працездатні, але не працюють

Законопроект декларує, що соціальною допомогою тепер вважатиметься не тільки грошова допомога соціально незахищеним сім’ям, а й сприяння їх зайнятості та економічної самостійності. Така зміна має бути внесено до закону «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям».

До українського законодавства вводиться нова категорія населення — «непрацююча працездатна особа». До таких належатимуть люди працездатного віку з числа членів малозабезпеченої сім’ї, які за станом здоров’я здатні до активної праці, однак не працюють, не служать і не вчаться. «Працездатні, але не працюють» — це, наприклад, люди, які працюють без офіційного працевлаштування, випускники вузів, які не можуть влаштуватися на першу роботу, люди передпенсійного віку, яких найчастіше також відмовляються працевлаштовувати офіційно, домогосподарки і т. п.

За чинним законодавством, сім’ям, де є непрацюючі працездатні особи, державна допомога не призначається. А ось в законопроекті № 2494 йдеться про те, що такі родини зможуть звертатися за соцдопомогою. Виноситимуть рішення щодо таких питань держадміністрації або виконкоми. Але перш їх представники нанесуть візит до такої сім’ї і складуть «Акт обстеження матеріально-побутових умов». Якщо сім’я буде визнана такою, що потребує, соціальна допомога може бути призначена. Не виключено, що в меншому розмірі, ніж для тих сімей, де всі працездатні члени працюють, але все-таки шанс отримати таку допомогу з’явиться.

Безкоштовні роботи для непрацюючих людей працездатного віку

Втім, не варто розраховувати, що держава так просто платитиме з бюджету гроші тим, хто може працювати, проте з якихось причин не працює. Не виключено, що таких людей змусять «відпрацьовувати» отриману соціальну допомогу на… неоплачуваних роботах.

Законопроект № 2494 вводить норму про те, що непрацюючі працездатні особи можуть залучатися до «безкоштовних робіт тимчасового характеру». Зараз до суспільно корисних робіт, які зазвичай виконують комунальні служби або замовляють підприємства інших форм власності, дозволено залучати студентів (у вільний час) і офіційних безробітних, тобто тих, хто перебуває на обліку в центрах зайнятості. Однак такі роботи зазвичай оплачуються. Непрацюючим працездатним особам доведеться трудитися безкоштовно, виконуючи тимчасові роботи, які організовують місцеві виконкоми (наприклад, на суботниках).

Експертне управління Верховної Ради в коментарі до законопроекту зазначає, що безкоштовні роботи навряд чи сприятимуть досягненню економічної самостійності.

У нинішній редакції законопроекту норма про безкоштовні роботи схожа, швидше, на спробу змусити «нероб» відпрацювати гроші, отримані у вигляді державної соцдопомоги.

Допомога на «економічну самостійність»

Втім, непрацюючим людям працездатного віку, які отримують соцдопомогу, також допомагатимуть працевлаштуватися або заробляти самостійно. Зокрема, таких людей планується зарахувати до категорії громадян, які мають «додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню».

Якщо ж непрацююча працездатна людина захоче зайнятися підприємницькою діяльністю, вона може отримати «допомогу на отримання економічної самостійності». Тобто гроші з бюджету, які можна буде використовувати як стартовий капітал для свого бізнесу. Для цього, щоправда, потрібно буде отримати рекомендацію служби зайнятості. Але це буде не благодійна допомога з бюджету, а безвідсотковий кредит. Після того, як матеріальне становище сім’ї поліпшиться, гроші доведеться повернути. Докладніший порядок надання допомоги на придбання економічної самостійності і повернення цих грошей має розробити Кабмін.

У супровідному документі до законопроекту, який називається «Прогноз впливу … на ключові інтереси зацікавлених сторін» зазначається, що відразу після введення таких нововведень непрацюючі працездатні люди можуть бути незадоволені такими вимогами до них. Однак в довгостроковій перспективі, коли їхнє матеріальне становище поліпшиться, ефект від нововведень буде позитивним.

Все вирішуватиме Кабмін

Взагалі, законопроект пропонує істотно розширити повноваження Кабміну щодо вирішення питань, що стосуються соцдопомоги.

Зараз порядок розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім’ї виписаний в законі. Щоб його розрахувати, підсумовують доходи всіх членів сім’ї за півроку і ділять на 6. При цьому не враховуються виплати на усиновлених дітей, грошове забезпечення військовослужбовців, які перебувають у зоні воєнних дій і деякі інші доходи. Якщо отримана сума менше встановленого прожиткового мінімуму, різницю доплачують у вигляді соціальної допомоги. За новим законом, порядок розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім’ї для призначення державної соціальної допомоги розраховуватиме Кабмін. Він же визначатиме умови виплати соцдопомоги, підстави для припинення таких виплат і перелік документів, які повинні надавати претенденти на соцдопомогу (зараз це також зафіксовано у відповідних законах).

Крім того, Кабмін розраховуватиме і прожиткові мінімуми для кожної категорії і для сім’ї в цілому — «виходячи з реальних можливостей видаткової частини Державного бюджету України», як сказано в законопроекті.

Експертне управління Верховної Ради, коментуючи законопроект, зазначає, що «перенесення вирішення таких питань на рівень Кабміну може негативно позначитися на їх прозорості і стабільності».

Законопроектом № 2494 вводиться ще одне, досить неприємне, нововведення для одержувачів соцдопомоги. У документі записано, що, поки малозабезпечена сім’я отримує гроші з держбюджету, проводитиметься перевірка її майнового стану. Порядок проведення таких перевірок також повинен визначити Кабмін.

Виплати при усиновленні збільшать

Як заявляла в період формування держбюджету на 2020 рік міністр соцполітики Юлія Соколовська, цього року пріоритетна увага буде приділена дітям. У проекті закону пропонується підвищити сумарні виплати на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням, з 2 прожиткових мінімумів для дитини відповідного віку до 2,5 мінімуму. А на дитину з інвалідністю — до 3,5 прожиткового мінімуму.

Причому, судячи з тексту законопроекту, з’явиться ще одна можливість усиновити дитину: крім сиріт і дітей, чиї батьки позбавлені батьківських прав, можна буде усиновити дитину, якщо її батьки дали на це згоду (зараз такі діти переважно виховуються в інтернатах).

Допомогу одиноким матерям зменшать

Зараз допомога на дітей одиноким матерям призначається незалежно від інших видів допомоги, передбачених законом «Про державну допомогу сім’ям з дітьми». У законопроекті № 2494 пропонується розраховувати соцдопомогу таким сім’ям на тих же умовах, що і для інших малозабезпечених сімей. Тобто при визначенні середньомісячного доходу підсумовуватимуться всі види соцдопомоги і доплачуватиметься лише різниця між фактичним доходом і прожитковим мінімумом.

У супровідному документі до законопроекту, який називається «Прогноз впливу … на ключові інтереси зацікавлених сторін» зазначається, що в короткостроковій перспективі таке нововведення негативно вплине на сім’ї матерів-одиначок. Однак в довгостроковій перспективі це принесе позитивний ефект, вважають автори законопроекту. Яким чином — не уточнюється.

80-річним оплачуватимуть догляд

Цим законопроектом розширюється коло осіб, яким може бути надана державна соціальна допомога на догляд. Зараз такий вид соцдопомоги призначається одиноким малозабезпеченим пенсіонерам, одиноким особам з інвалідністю внаслідок війни II і III групи, якщо лікарсько-консультативна комісія винесе висновок, що людина потребує стороннього догляду. А також усім особам з інвалідністю внаслідок війни I групи.

Законопроект пропонує видавати соцдопомогу по догляду також одиноким 80-річним людям. Щоправда, для цього також потрібно буде отримати висновок лікарсько-консультативної комісії про те, що людина потребує постійного догляду. Розмір допомоги по догляду для таких людей становитиме 40% прожиткового мінімуму для людей непрацездатного віку.

Олександра Романюк

Сьогодні

Просмотров: 1975 Отправить другу Версия для печати
 

Смотрите также:
Пенсійний вік хочуть підвищити: коли і на скільки років
Як застрахованій особі пройти реабілітацію за кошти ФСС
Урядовий законопроект про працю суттєво доопрацюють
Коли працівникові не компенсують затримку зарплати при звільненні
Як відбуваються перевірки Держпраці
Що таке необґрунтована відмова у прийнятті на роботу
Форма попередження про трудові порушення: підготовлено проект
Доплата за стаж медичним працівникам
До 28 лютого подайте Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів!
Надаємо відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами
Уряд скасовує повідомлення про прийняття на роботу директорів
Хто має право на додаткові відпустки за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці
Уряд затвердить типову форму контракту на держслужбі
Обов’язкова доплата до мінзарплати: гід по гарантії
Пенсійний вік для українок знову підвищується
Чи правомірно відмовити працівнику у прийнятті на роботу?
Травма у стані алкогольного сп’яніння: чи оплачувати лікарняний?
Які підприємства ризикують потрапити до плану перевірок Держпраці
Коли не можна звільнити працівника, який не має необхідної освіти?
Електронний облік трудової діяльності працівника
Зміна тривалості робочого часу для вихователів соціальних груп
Коли ДПС має право проводити фактичні перевірки з питань праці?
Як підтвердити свій трудовий стаж, якщо документи не збереглися?
Вихідна допомога при ліквідації держоргану
Скорочення штату: що треба знати роботодавцю
Нові штрафи та старі порушення: як діятиме Держпраці
Звільнення під час лікарняного: міфи чи реальність?
Як правильно оформити працівника
Скорочення держслужбовців: строки та гарантії зменшили
Преференції для роботодавців, які законно працевлаштовують своїх працівників
Відповідальність за невиплату зарплати 2020
Яка подальша доля законопроектів про працю?
Оновили форму квартального звіту з праці
«Трудові» штрафи на новий лад
Правники вказали на ризики законопроекту про працю
Відпустка на період оголошення карантину
Офіційне опублікування Закону: ВР вчергове змінила регламент
Реформування трудового законодавства: резолюція круглого столу
Матеріальна відповідальність працівників за шкоду, заподіяну підприємству
Як звільнити померлого працівника
Діють зменшені штрафи для роботодавців: порівняльна таблиця
Можливість встановлення випробування для працівника при прийнятті на роботу
Простої «по-новому»: аналіз законопроекту «Про працю»
Які кадрові документи перевіряє ДПС під час перевірки оформлення працівників?
Розміри трудових штрафів зменшують — Президент підписав Закон
Відпустки без збереження заробітної плати за законопроектом «Про працю»
Чи допустима скорочена назва юрособи у лікарняному?
Поновлення на роботі: що може змінитися
Урядовий законопроект «Про працю» можуть відкликати
Оплачувані відпустки за законопроектом «Про працю»: як це буде?
Все новости
Реклама
Издания для профессионалов
Опросы
Какова на Ваш взгляд основная причина увольнения по собственному желанию?
Недовольство заработной платой
Недовольство условиями труда
Неуважительное отношение со стороны руководства
Неоправдавшиеся надежды
Неустойчивость служебного положения
Невозможность сделать карьеру

Объявление
Уважаемые посетители! По всем вопросам относительно работы портала обращайтесь к администратору
2020 © МЕДИА-ПРО
2020 © HR-Лига
Copyright © 2005–2020 HR-Лига
Использование материалов из журналов Группы компаний «МЕДИА-ПРО» только по согласованию с редакцией (администрацией) портала.
Редакция (администрация) оставляет за собой право не разделять мнение авторов размещаемых материалов.
Редакция (администрация) портала не несет ответственности за ущерб, который может быть нанесен в результате использования, неиспользования или ненадлежащего использования информации, содержащейся на портале.
Ответственность за достоверность информации и прочих сведений несут авторы публикаций.
По всем вопросам пишите на admin@hrliga.com.